PE wzywa do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Zełenski: chciałbym usłyszeć, że Europa wybrała Ukrainę

Autor:
FC/
tam
Źródło:
PAP
Oklaski w europarlamencie po wystąpieniu prezydenta UkrainyEVS
wideo 2/35
EVSOklaski w europarlamencie po wystąpieniu prezydenta Ukrainy

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. - Teraz walczymy o przetrwanie. To nasza główna motywacja. Ale walczymy też o to, by być równoprawnymi członkami Europy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rezolucja została przyjęta przy 637 głosach za, 13 przeciw oraz 26 wstrzymujących się.

W rezolucji wzywa się instytucje Unii do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Procedura powinna być zgodna z art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej i opierać się na kryteriach merytorycznych. Jednocześnie Unia powinna kontynuować działania na rzecz integracji Ukrainy z jednolitym rynkiem unijnym zgodnie z obowiązującym układem o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Zełenski: z nami Unia Europejska będzie na pewno silniejsza

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek w przemówieniu wideo, że chciałby usłyszeć, że Europa wybrała Ukrainę. Podkreślił, że jego kraj płaci wielką cenę za pragnienie wolności. - Mówi się o ukraińskim wyborze Europy, o tym, że do tego dążymy i będziemy dążyć. Chciałbym, aby dziś zabrzmiało, że Europa już wybrała Ukrainę - oznajmił. Zełenski oświadczył, że za wartości, prawa i wolność, za pragnienie bycia równymi Ukraina oddaje dziś swoich najlepszych ludzi. Podkreślił, że wtorkowy ranek był tragiczny dla wszystkich Ukraińców, bo na plac Wolności w Charkowie – największy plac w Ukrainie - spadły dwie rakiety, powodując dziesiątki ofiar, w poniedziałek natomiast zginęło 16 ukraińskich dzieci.

- Nasz naród jest bardzo zdeterminowany, walczymy o nasze prawa, wolność i życie. A teraz walczymy o przetrwanie. To nasza główna motywacja. Ale walczymy też o to, by być równoprawnymi członkami Europy. Myślę, że dziś pokazujemy wszystkim, że nimi jesteśmy. Z nami Unia Europejska będzie na pewno silniejsza. Bez was Ukraina będzie samotna. Dowiedliśmy swojej siły, dowiedliśmy, że jesteśmy co najmniej tacy sami jak wy. Udowodnijcie, ze jesteśmy razem z nami - zaapelował.

Wyraził też przekonanie, że chociaż wszystkie duże miasta Ukrainy są teraz zablokowane, to nikt nie odbierze jej wolności i państwowości. - Nikt nas nie złamie, jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami - powiedział.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

PE chce zaostrzenia sankcji dla Rosji

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę posłowie Parlamentu Europejskiego domagają się zaostrzenia sankcji wobec Rosji i podjęcia wysiłków w celu przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

W przyjętej we wtorek rezolucji Parlament Europejski z całą stanowczością potępia nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę i domaga się od Kremla zakończenia wszelkich działań wojskowych w tym kraju. Demaskuje też rolę białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w tej napaści.

Posłowie kategorycznie odrzucają rosyjską retorykę, która "wykorzystuje ewentualne użycie broni masowego rażenia". Przypominają jednocześnie Rosji o jej zobowiązaniach międzynarodowych i ostrzegają przed niebezpieczeństwem eskalacji konfliktu jądrowego.

Wzywają też Komisję Europejską i państwa Unii Europejskiej, aby nadal udzielały Ukrainie nadzwyczajnej pomocy humanitarnej we współpracy z agencjami humanitarnymi ONZ i innymi międzynarodowymi organizacjami partnerskimi.

Jak przekazano, posłowie z zadowoleniem przyjmują szybkie przyjęcie sankcji przez Unię. Uważają, że zakres sankcji należy rozszerzyć i ukierunkować je na strategiczne osłabienie rosyjskiej gospodarki i bazy przemysłowej. Jak wskazano, należy przede wszystkim ograniczyć import najważniejszych rosyjskich towarów eksportowych, takich jak ropa naftowa i gaz, zakazać nowych inwestycji unijnych w Rosji i nowych inwestycji rosyjskich w Unii, wszystkie banki rosyjskie należy zablokować w europejskim systemie finansowym, a Rosję wykluczyć z systemu SWIFT.

PE: sankcje należy rozszerzyć na Białoruś

Zdaniem PE sankcje, w tym wykluczenie ze SWIFT, należy rozszerzyć na Białoruś z uwagi na jej bezpośrednie wsparcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ponadto w tekście rezolucji wzywa się państwa Unii do szybszego dostarczania Ukrainie broni defensywnej, zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, który zezwala na indywidualną i zbiorową obronę własną. Parlament opowiada się również za zacieśnieniem współpracy wywiadowczej Unii z Ukrainą w związku z trwającą agresją.

Parlament z zadowoleniem przyjmuje zobowiązanie Unii do uruchomienia dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony. Zapewni to wszystkim uchodźcom z Ukrainy natychmiastowy dostęp do ochrony. Odpowiedzialność za przyjmowanie uchodźców, którzy przybywają na zewnętrzne granice Unii, powinna być dzielona równo między państwa Unii.

Posłowie PE domagają się, by szybko przyjąć ukierunkowane sankcje wobec osób odpowiedzialnych za korupcję na wysokim szczeblu w Rosji i na Białorusi, a także wobec oligarchów i urzędników powiązanych z przywódcami.

Jak podkreślono, państwa członkowskie i kraje sprzymierzone, w których istnieją systemy prawa pobytu w zamian za inwestycje (tzw. "złote wizy"), powinny dokonać przeglądu wszystkich beneficjentów takiego prawa pobytu. Powinny odebrać to prawo zamożnym Rosjanom i ich rodzinom, zwłaszcza powiązanym z osobami i firmami objętymi sankcjami.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości