Rząd Szwajcarii uruchomił nowy system płatności, który pozwoli wesprzeć pomoc humanitarną dla Irańczyków i jednocześnie uniknąć amerykańskich sankcji. W pierwszej kolejności pomoc otrzymają osoby cierpiące na nowotwory oraz osoby po przeszczepach.
Środki związane z pomocą humanitarną są wyłączone z amerykańskich sankcji, jednak regulacje odstraszają wiele zagranicznych banków od wchodzenia w interesy z Teheranem.
Szwajcarski rząd poinformował, że nowy mechanizm płatności ma na celu zapewnienie, że firmy z siedzibą w Szwajcarii posiadają bezpieczny "kanał płatności poprzez szwajcarski bank, który gwarantuje przepływ pieniędzy związany z eksportem do Iranu". "W ten sposób Szwajcaria pomaga Irańczykom w zaopatrzeniu w produkty rolne, żywność, leki i sprzęt medyczny. To kontynuacja szwajcarskiej tradycji pomocy humanitarnej" - stwierdzono w oświadczeniu rządu w Bernie.
Jak informuje BBC News, strona amerykańska przekazała, że szwajcarski kanał humanitarny "podlega środkom starannej kontroli, żeby uniknąć nadużyć ze strony irańskiego reżimu". Amerykanie mogą sprawdzić, czy dokonywane transakcje nie naruszają sankcji Waszyngtonu wobec Teheranu. Pilotażowa transakcja wyniosła 2,55 mln dolarów i dotyczyła leków przeciw nowotworom oraz farmaceutyków wymaganych po przeszczepach organów.
Transakcje mimo sankcji
Amerykański Departament Skarbu zapewnił, że mechanizm stanowi nowy model dalszej pomocy humanitarnej dla Iranu. Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, przekazał, iż "amerykański rząd jest pewien, że mechanizm poprawi poziom pomocy dla narodu irańskiego". "Pomimo naszych sankcji transakcje humanitarne są dozwolone i zachęcamy firmy do wykorzystywania tego sposobu wsparcia" - zauważył Mnuchin.
Po tym, jak w 2018 roku prezydent USA Donald Trump wycofał się z umowy międzynarodowej z Iranem z 2015 roku, zostały przywrócone amerykańskie sankcje wobec reżimu w Teheranie. Amerykański przywódca tłumaczy, że chodzi o wywarcie jak największej presji, aby zablokować nuklearne ambicje tego kraju.
Źródło: BBC News, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Scott Peterson / Contributor