Biuro izraelskiego premiera Bernjamina Netanjahu poinformowało w piątek nad ranem, że porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników i zawieszenia broni w Strefie Gazy zostało osiągnięte. Tego samego dnia porozumienie ma być zaaprobowane przez izraelski gabinet.
Minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani oświadczył, że porozumienie wejdzie w życie w niedzielę, jeśli izraelski gabinet je zaaprobuje. Netanjahu zaznaczył jednak wtedy, że ostatnie szczegóły porozumienia są jeszcze uzgadniane.
W czwartek odroczył posiedzenie gabinetu w tej sprawie, zarzucając Hamasowi, że "próbuje wymusić w ostatniej chwili ustępstwa".
Według mediów Hamas zadeklarował, że będzie przestrzegał porozumienia, ale próbował dopisać do listy przeznaczonych do uwolnienia palestyńskich więźniów niektórych swoich członków. Według izraelskich mediów przedstawiciele Izraela, Hamasu, USA i Kataru podpisali porozumienie w stolicy Kataru Dausze.
Porozumienie o zawieszeniu broni
Pierwsza informacja o porozumieniu między Izraelem i Hamasem pojawiła się w mediach w środę. Niedługo później premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman as-Sani potwierdził doniesienia. Jak podkreślała wówczas agencja Reutera, porozumienie mogłoby zakończyć trwający od 15 miesięcy konflikt na Bliskim Wschodzie.
Premier Kataru na konferencji w Dausze przekazał również, że pierwszy etap porozumienia będzie trwał 42 dni i obejmie zawieszenie broni oraz wycofanie sił izraelskich na wschód, z dala od terenów zaludnionych. Podkreślił, że przestrzeganie ugody będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
Według agencji Reutera, która widziała kopię dokumentu porozumienia, pierwszy etap dotyczy dostępu do pomocy humanitarnej w Strefie Gazy i uwolnienia izraelskich oraz palestyńskich zakładników. Jak twierdzi agencja, łączna liczba uwolnionych przez Izrael będzie zależała od liczby uwolnionych przez Hamas. Może to być od 990 do 1650 osób. Po uwolnieniu żyjących zakładników przekazywane mają być również ciała zmarłych.
Konflikt w Strefie Gazy
7 października 2023 roku terroryści pod przywództwem Hamasu porwali z Izraela 251 zakładników. 105 z nich zostało uwolnionych podczas tymczasowego rozejmu w listopadzie 2023 roku. Czterech uwolniono wcześniej, ośmiu odbiła armia.
Na terenie Strefy Gazy odnaleziono zwłoki 40 zakładników. Hamas przetrzymuje nadal 94 porwane osoby. Z tej grupy Izrael potwierdził śmierć 34 więźniów. Los wielu innych jest nieznany. Według danych podawanych przez palestyńskie ministerstwo zdrowia, od rozpoczęcia konfliktu zabitych przez izraelskie siły zbrojne zostało ponad 45 tysięcy Palestyńczyków.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Maya Alleruzzo/EPA/PAP