Porozumienie między Izraelem a Hamasem. Główny negocjator potwierdza

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, CNN, BBC, PAP
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a Izraelem
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a IzraelemTVN24 BiS
wideo 2/10
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a IzraelemTVN24 BiS

Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - przekazał premier Kataru. Kraj ten był głównym negocjatorem umowy. Jak napisała agencja Reutera, porozumienie mogłoby zakończyć trwający od 15 miesięcy konflikt na Bliskim Wschodzie.

Początkowo o porozumieniu informowały media, powołując się na urzędników zaznajomionych ze sprawą. Niedługo później premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman as-Sani potwierdził osiągnięcie porozumienia.

- Pierwszy etap porozumienia potrwa 42 dni i będzie obejmować zawieszenie broni oraz wycofanie sił izraelskich na wschód, z dala od terenów zaludnionych – oznajmił premier na konferencji w Dosze. Siły izraelskie zostaną następnie rozmieszczone wzdłuż granicy Strefy Gazy, co "pozwoli na wymianę więźniów i ciał oraz umożliwi powrót osób przesiedlonych (z powrotem - red.) do ich domów".

Jak podkreślił, przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone - czyli trzy kraje, który są mediatorami w negocjacjach. Dodał, ze wejdzie ono w życie 19 stycznia.

"Hamas zatwierdził porozumienie i przekazał swoją odpowiedź mediatorom"

- Hamas zatwierdził porozumienie i przekazał swoją odpowiedź mediatorom - powiedział w rozmowie z CNN jeden z liderów tej organizacji Basem Naim.

BBC podało zaś, że zgodę osiągnięto po spotkaniu premiera Kataru z negocjatorami z ramienia Hamasu i osobno z przedstawicielami strony izraelskiej. Katar jest jednym z głównych negocjatorów porozumienia.

Jak ocenił Reuters, zgoda obu stron na porozumienie "otwiera drogę do możliwego zakończenia 15-miesięcznej wojny, która wywróciła do góry nogami Bliski Wschód".

Media: jest porozumienie między Izraelem a Hamasem. Jacek Stawiski komentuje
Media: jest porozumienie między Izraelem a Hamasem. Jacek Stawiski komentujeTVN24

Sprawę skomentował prezydent elekt USA Donald Trump. "Mamy umowę dla zakładników na Bliskim Wschodzie. Zostaną wkrótce uwolnieni" - przekazał w swoich mediach społecznościowych.

Później dodał, że porozumienie o zawieszeniu broni "mogło dojść tylko w rezultacie naszego historycznego zwycięstwa w listopadzie, bo zasygnalizowało to całemu światu, że moja administracja będzie dążyć do pokoju i negocjować umowy, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Amerykanom i naszym sojusznikom".

"Dzięki temu porozumieniu mój zespół ds. bezpieczeństwa narodowego, dzięki staraniom specjalnego wysłannika ds. Bliskiego Wschodu, Steve'a Witkoffa, będzie nadal ściśle współpracować z Izraelem i naszymi sojusznikami, aby upewnić się, że Gaza NIGDY WIĘCEJ nie stanie się bezpieczną przystanią dla terrorystów" - zapowiedział Trump, dodając, że zamierza również rozszerzać tzw. Porozumienia Abrahamowe - normalizację stosunków Izraela z jego arabskimi sąsiadami.

Z kolei szef MSZ Turcji Hakan Fidan ocenił, że "zawieszenie broni w Strefie Gazy, to istotny krok na rzecz stabilności regionu". Dodał, że Ankara nadal będzie opowiadać się za rozwiązaniem dwupaństwowym.

Fidan podczas konferencji prasowej ze swoim syryjskim odpowiednikiem Asadem Hasanem al-Szibanim zadeklarował też, że Turcja jest gotowa udzielić "operacyjnego wsparcia" Syrii w walce z tak zwanym Państwem Islamskim. Ogłosił również otwarcie tureckiego konsulatu w Aleppo 20 stycznia i przywrócenie "wkrótce" lotów tureckich linii do Syrii.

Reuters, powołując się na źródło, przekazał, że rząd Izraela zagłosuje w czwartek nad przyjęciem umowy.

Biuro prasowe rządu Hamasu wezwało mieszkańców enklawy, aby nie przemieszczali się do czasu oficjalnego rozpoczęcia zawieszenia broni i aby pozyskiwali informacje na ten temat z oficjalnych źródeł.

Reuters o szczegółach umowy

Agencja Reutera widziała kopię dokumentu i podała jego szczegółowe ustalenia. Według przekazywanych przez nią informacji:

- umowa wymaga, by 600 ciężarówek z pomocą humanitarną (w tym 50 cystern paliwa) mogło trafić do Strefy Gazy każdego dnia zawieszenia broni;

- Hamas uwolni 33 izraelskich zakładników, w tym wszystkie kobiety oraz dzieci i mężczyzn powyżej 50. roku życia. W pierwszej kolejności uwolnione mają być kobiety i dzieci;

- Kobiety i dzieci zostaną uwolnione do końca fazy pierwszej porozumienia;

- Hamas będzie uwalniał zakładników przez sześć tygodni. Najpierw po trzech co tydzień, a resztę przed końcem tego okresu;

- Izrael uwolni 30 palestyńskich więźniów w zamian za każdego cywilnego zakładnika i 50 palestyńskich więźniów w zamian za każdą izraelską żołnierkę;

- Łączna liczba uwolnionych przez Izrael będzie zależała od liczby uwolnionych przez Hamas. Może to być od 990 do 1650 osób;

- Po uwolnieniu wszystkich żyjących zakładników, przekazywane będą ciała zmarłych;

- Wdrożenie porozumienia będzie gwarantowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone;

- Negocjacje dotyczącej drugiej fazy porozumienia rozpoczną się w 16. dniu trwania pierwszej. Będą dotyczyły uwolnienia wszystkich pozostałych zakładników, w tym izraelskich żołnierzy, a także stałego zawieszenia broni i zupełnego wycofania izraelskich wojsk;

- Trzecia faza porozumienia ma obejmować zwrot wszystkich ciał zmarłych i rozpoczęcie odbudowy Strefy Gazy pod nadzorem Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych.

Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a Izraelem
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a IzraelemTVN24

Rzeczniczka Biura ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej Eri Kaneko przekazała, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zobowiązała się do dostarczania pomocy humanitarnej Palestyńczykom w Strefie Gazy podczas zawieszenia broni. Zastrzegła przy tym, że organizacja "może dostarczyć tylko tyle, ile pozwolą nam na to warunki".

Wojna w Strefie Gazy

Wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się w październiku 2023 roku, kiedy Hamas przeprowadził atak na Izrael. W jego wyniku zginęło 1200 osób, a ponad 250 zostało wziętych do niewoli. Według danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia od rozpoczęcia konfliktu zabitych przez izraelskie siły zbrojne zostało ponad 45 tysięcy Palestyńczyków.

Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.

Autorka/Autor:akr/kab, akw

Źródło: Reuters, tvn24.pl, CNN, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Tagi:
Raporty: