Tusk krytykuje Dudę, Trump poczeka na wyrok, śledztwo w sprawie Manowskiej

Źródło:
PAP, TVN24
Wiec Donalda Trumpa w Wilkes-Barre w północno-wschodniej Pensylwanii
Wiec Donalda Trumpa w Wilkes-Barre w północno-wschodniej PensylwaniiReuters
wideo 2/4
Wiec Donalda Trumpa w Wilkes-Barre w północno-wschodniej PensylwaniiReuters

Premier Donald Tusk uważa, że słowa prezydenta Andrzeja Dudy na temat polskich słów uderzają w bezpieczeństwo Polski. Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Małgorzatę Manowską, przewodniczącą Trybunału Stanu i pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Z kolei amerykański sąd zdecydował o odroczeniu rozprawy w sprawie karnej Donalda Trumpa. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 7 września.

1. Tusk komentuje słowa prezydenta Dudy

- To, co Andrzej Duda powiedział o rzekomej współpracy polskich i rosyjskich służb, jest nie tylko niemądre, niepoważne. Te słowa bardzo mocno szkodzą interesom Polski i uderzają w jej bezpieczeństwo - powiedział Donald Tusk.

Premier skomentował w ten sposób czwartkową wypowiedź prezydenta, który stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Tuska współpracują z rosyjskimi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk: słowa prezydenta godzą w bezpieczeństwo Polski

2. Odroczona decyzja w sprawie Trumpa

Amerykański sąd zdecydował o odroczeniu rozprawy w sprawie karnej Donalda Trumpa, w trakcie której ma zapaść decyzja o wymiarze kary dla byłego prezydenta. Data została przesunięta z 16 września na 26 listopada, czyli już po wyborach prezydenckich, w których wystartuje Trump.

Sędzia Juan Merchan prowadzący sprawę karną Donalda Trumpa w Nowym Jorku wyjaśniał w uzasadnieniu decyzji, że postanowił odłożyć rozprawę, której ma przewodniczyć, by "uniknąć pozorów - jakkolwiek bezpodstawnych - że proces miał związek z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi lub miał na celu wywarcie na nie wpływu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Decyzja o wysokości wyroku dla Donalda Trumpa odroczona. Sąd zdecyduje dopiero po wyborach

Były prezydent USA Donald TrumpJUSTIN LANE/PAP/EPA

3. Zapowiedź cofnięcia awansów neosędziów i likwidacji dwóch Izb SN

Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczyli w spotkaniu konsultacyjnym ze środowiskiem prawniczym, które dotyczyło procesu przywracania praworządności w Polsce.

- Z wielką satysfakcją muszę powiedzieć, że znaleźliśmy wspólny język ze wszystkimi reprezentantami środowisk prawniczych - powiedział premier Donald Tusk. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił uwagę, że część awansów neosędziów będzie cofnięta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Część awansów neosędziów do cofnięcia, "czynny żal", dwie Izby SN do likwidacji. Co ustalono na spotkaniu

4 Prokuratorskie śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Małgorzatę Manowską, przewodniczącą Trybunału Stanu i pierwszą prezes Sądu Najwyższego.

Chodzi o niezwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału w terminie wynikającym z przepisów - wyjaśniła prokuratura.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sędziowie zarzucają Manowskiej obstrukcję w Trybunale Stanu. Jest śledztwo prokuratury

5. Koalicja Obywatelska liderem sondażu

Koalicja Obywatelska wciąż cieszy się największym poparciem wyborców - sugerują wyniki najnowszej edycji Pulsu Opinii, sondażu przygotowywanego przez Opinia24. Oddanie głosu na to ugrupowanie zadeklarowało 31,3 proc. ankietowanych.

Niewiele mniej, bo 30,8 proc. uczestników sondażu, wyraziło chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z poparciem 12,3 proc. Na Trzecią Drogę zagłosowałoby dziś 10,5 proc. badanych, a na Lewicę 9,1 proc. Ponad 5 proc. oceniło, że trudno im powiedzieć, na kogo oddałoby głos.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto wygrałby dziś wybory? Nowy sondaż

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: JUSTIN LANE/PAP/EPA