Parlament Turcji zatwierdził przystąpienie Finlandii do NATO

Źródło:
PAP, Reuters

Turecki parlament zatwierdził w czwartek ustawę zezwalającą Finlandii na przystąpienie do NATO, otwierając Helsinkom drogę do Sojuszu. Zadowolenie z decyzji władz w Ankarze wyraził szef NATO Jens Stoltenberg.

Turecki parlament był ostatnim spośród 30 członków NATO, który ratyfikował członkostwo Finlandii po tym, jak węgierski ustawodawca zatwierdził podobną ustawę na początku tego tygodnia.

W parlamencie Turcji przeszła głosami 276 deputowanych. Głosowania było transmitowane na żywo w telewizji.

"Wszystkie kraje członkowskie NATO ratyfikowały członkostwo Finlandii. Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii oraz poprawi stabilność i bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Północnej" – napisał na Twitterze rząd w Helsinkach.

- Chcę podziękować każdemu z osobna za zaufanie i wsparcie. Finlandia będzie mocnym i kompetentnym sojusznikiem, zaangażowanym w bezpieczeństwo Sojuszu – oświadczył w czwartek prezydent Sauli Niinisto. - Oczekujemy, że Szwecja stanie się członkiem NATO tak szybko jak to możliwe - dodał prezydent.

"Z zadowoleniem przyjmuję głos Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, aby zakończyć proces ratyfikacji Finlandii. Dzięki temu cała rodzina NATO będzie silniejsza i bezpieczniejsza" – napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.

Neutralna dotychczas Finlandia złożyła wniosek o przystąpienie do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę.

Szwecja czeka na przyjęcie do NATO

Razem z Finlandią o akcesję do NATO starała się Szwecja, ale w przypadku Sztokholmu węgierski parlament zdecydował przesunąć decyzję na później, w bliżej nieokreślonym terminie.

Zapytany w tym tygodniu o członkostwo Szwecji w NATO, Recep Tayyip Erdogan powiedział dziennikarzom: "Są pewne rzeczy, których od nich oczekujemy. Muszą się one najpierw spełnić".

Rząd turecki oskarża Szwecję o zbytnią wyrozumiałość wobec grup, które uważa za organizacje terrorystyczne i zagrażające bezpieczeństwu, w tym bojowych grup kurdyjskich i osób związanych z próbą zamachu stanu w Turcji w 2016 roku.

Rząd Węgier twierdzi, że niektórzy szwedzcy politycy wygłaszali krzywdzące wypowiedzi na temat stanu węgierskiej demokracji i odgrywali aktywną rolę w zamrożeniu miliardów funduszy Unii Europejskiej z powodu rzekomych naruszeń praworządności i demokracji.

Szwecja, która dokonała zmian w konstytucji w celu uchwalenia surowszych przepisów antyterrorystycznych, wyraziła nadzieję, że będzie mogła przystąpić do NATO przed lipcowym szczytem Paktu w Wilnie.

Autorka/Autor:asty/tr

Źródło: PAP, Reuters