Najkrwawszy rok od początku wojny. ONZ wzywa do końca konfliktu w Afganistanie


Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała na poniedziałkowym posiedzeniu do zakończenia wojny w Afganistanie. Uczestnicy sesji podkreślili, że 2018 rok pochłonął najwięcej ofiar śmiertelnych w historii tej wojny, która jest szczególnie okrutna dla cywilów.

Sytuację w targanym konfliktem kraju przedstawił specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ do Afganistanu Tadamichi Yamamoto.

Uznał on, że postępem w rozwiązywaniu kryzysu jest podjęcie bezpośrednich rozmów USA z talibami. Yamamoto zaznaczył jednak, że mimo zobowiązań talibowie nie podjęli dialogu z władzami w Kabulu.

Na 2019 rok w Afganistanie zaplanowano wybory prezydenckie, co zdaniem uczestników poniedziałkowej sesji ma wielkie znaczenie dla konsolidacji systemu politycznego tego kraju.

Yamamoto przypomniał o doniesieniach dotyczących nieprawidłowości podczas wyborów parlamentarnych z października 2018 roku.

"Rozmyślne atakowanie cywilów"

Wysłannik ONZ podkreślił, że konflikt w Afganistanie jest szczególnie okrutny dla ludności cywilnej. Ze statystyk Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) wynika, że 2018 był najkrwawszym dla cywilów rokiem w historii tego konfliktu, odkąd w 2009 roku zaczęto prowadzić takie statystyki.

W 2018 roku zginęło w Afganistanie ponad 3,8 tys. cywilów, w tym ponad 900 dzieci, a tysiące innych zostało rannych. - Rozmyślne atakowanie cywilów to zbrodnia wojenna. Liczba ofiar spowodowanych takimi atakami (…) wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2017-2018 – dodał Yamamoto. Przypomniał, że 54 proc. ludności żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa.

Doradca prezydenta Afganistanu ds. bezpieczeństwa narodowego Hamdullah Mohib skoncentrował się w swym wystąpieniu na osiągnięciach kraju.

Mówił m.in. o sukcesach w procesie transformacji, zwalczaniu korupcji, nowym prawodawstwie służącym nowoczesnej gospodarce, reformach w wojsku i siłach bezpieczeństwa, a także wzmocnieniu pozycji kobiet. Mofib zaznaczył, że pokój jest konieczny, ale nie za wszelką cenę, i przypomniał, że talibowie łamią prawo.

Budowa pokojowego Afganistanu

Ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka podkreśliła, że inicjatywy zmierzające do przyspieszenia procesu pokojowego w Afganistanie powinny promować inkluzywny dialog w sprawie pojednania i uczestnictwa w życiu politycznym.

Joanna Wronecka zwróciła uwagę, że "proces ten musi obejmować efektywny i znaczący udział kobiet i stworzyć fundament dla wszystkich, którzy chcą wyrzec się przemocy i wyrazić poszanowanie Konstytucji w celu zbudowania pokojowego Afganistanu".

- Proces pokojowy, który ma kluczowe znaczenie dla przyszłości całego regionu, nie może opierać się na porozumieniu, które godzi w niewątpliwe korzyści wynikające z poszanowania praw człowieka, praworządności, wolności słowa i praw kobiet – oceniła.

Polska ambasador zwróciła też uwagę na zagrożenie dla stabilności Afganistanu oraz innych regionów, jakim są zmiany klimatyczne. Nawoływała do opracowania strategii mogącej skutecznie temu przeciwdziałać.

USA chcą kompleksowego porozumienia

Pełniący obowiązki stałego przedstawiciela USA przy ONZ Jonathan Cohen przekonywał, że Waszyngton nie dąży do porozumienia w sprawie wycofania wojsk z Afganistanu, lecz do kompleksowego porozumienia pokojowego, które zagwarantowałoby, że Afganistan nie stanie się znów platformą dla międzynarodowego terroryzmu.

Cohen apelował o zaprzestanie przemocy. Jego zdaniem zawieszenie broni lub znaczne ograniczenie przemocy stworzy warunki sprzyjające dalszemu dialogowi wewnątrz Afganistanu.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DVIDSHUB | U.S. Air Force - Efren Lopez

Tagi:
Raporty: