Świat

NATO opuści Afganistan w 2014 r.

Świat


Siły ISAF opuszczą Afganistan do końca 2014 roku - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Potwierdził tym samym dotychczasowy grafik wycofania wojsk, uzgodniony przed decyzją Francji o wcześniejszym odejściu jej żołnierzy.

- Zachowujemy plan, który został ustalony na szczycie NATO w Lizbonie w 2010 roku - powiedział Rasmussen. Jak dodał, ma nadzieję, że proces wycofania wojsk zostanie zakończony przed upływem 2014 roku.

Przekazywanie odpowiedzialności

Dodał, że od połowy 2013 roku sojusz zacznie "ostateczne przekazywanie prowincji i dystryktów pod kontrolę Afgańczyków". Siły NATO będą wówczas przechodziły od walki ku roli wspierającej - dodał.

Zaznaczył, że "nie ma niczego nowego" w założeniu stopniowej zmiany roli sił NATO od połowy 2013 roku. Zastrzegł też, że tempo tych zmian będzie zależało "od sytuacji w terenie w zakresie bezpieczeństwa".

Francja wyjdzie do końca 2013 r.

W piątek prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił, że francuskie siły opuszczą Afganistan do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO. Mimo francuskiej propozycji przewidującej przyspieszenie przekazywania kontroli Afgańczykom brytyjski premier David Cameron potwierdził w sobotę, że Londyn utrzymuje koniec 2014 roku jako ostateczną datę wycofania brytyjskich sił bojowych z Afganistanu.

20 stycznia czterej francuscy żołnierze zostali zastrzeleni przez napastnika w afgańskim mundurze; po tym ataku Paryż ogłosił zawieszenie operacji w Afganistanie.

Źródło: PAP