Rosjanie lecieli w stronę Amerykanów. Belgowie przechwycili ich nad Bałtykiem, pokazali nagranie

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Belgijskie Siły Powietrzne opublikowały we wtorek nagranie pokazujące przechwycenie rosyjskich myśliwców przez belgijskie F-16 nad Morzem Bałtyckim. Rosjanie kierowali się w stronę amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook, patrolującego Morze Bałtyckie u wybrzeży Litwy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak podaje "Het Laatste Nieuws", dwie belgijskie maszyny wystartowały w piątek 17 kwietnia, aby przechwycić Rosjan, którzy lecieli w kierunku amerykańskiej jednostki znajdującej się na akwenie.

Belgowie są obecnie odpowiedzialni za nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich w ramach misji NATO Baltic Air Policing.

Liczne interwencje nad Morzem Bałtyckim

USS Donald Cook ma już doświadczenie z rosyjskimi myśliwcami. W 2016 roku nad okrętem dość długo krążyło kilka rosyjskich maszyn, które przeleciały nad nim na bardzo małej wysokości. W pobliżu niszczyciela pojawił się również rosyjski śmigłowiec. Amerykanie nakręcili kilkuminutowe wideo, na którym widać było manewry rosyjskich samolotów nad okrętem.

Belgijskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce nad Morzem BałtyckimStaff Sgt. Aaron Allmon/Wikimedia CC BY 2.0.

Baltic Air Policing to misja NATO, w ramach której myśliwce państw członkowskich NATO patrolują przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii. Od czasu przystąpienia państw bałtyckich do NATO w marcu 2004 r. samoloty innych państw członkowskich monitorowały ich przestrzeń powietrzną z baz lotniczych w Szawlach (Litwa) i Amari (Estonia).

Od 1 września ubiegłego roku Belgia zarządza Baltic Air Policing przez osiem miesięcy. Od 1 września 2019 r. do dziś Belgowie wykonali 67 lotów w celu przechwycenia rosyjskich samolotów.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Staff Sgt. Aaron Allmon/Wikimedia CC BY 2.0.

Pozostałe wiadomości