Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. "Sytuacja jest daleka od idealnej"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. "Sytuacja jest daleka od idealnej"
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. "Sytuacja jest daleka od idealnej"TVN24
wideo 2/9
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. "Sytuacja jest daleka od idealnej"TVN24

20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jak poinformował UNICEF, w tym roku ten dzień będzie upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. - Sytuacja jest daleka od idealnej. Niestety na całym świecie trwają konflikty zbrojne, które narażają pierwsze i główne podstawowe prawo dzieci, czyli prawo dzieci do życia - mówiła na antenie TVN24 Marta Marczak z UNICEF Polska.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Konwencja o prawach dziecka ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w rozwoju.

Czytaj też: Prawa dziecka – nie może być dyskryminowane, ma prawo do rozwoju, a jego dobro stoi na pierwszym miejscu

"W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy ważny przekaz - chcemy zwrócić uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji oraz przeciwdziałać dyskryminacji" - podaje UNICEF.

- Sytuacja jest daleka od idealnej. Niestety na całym świecie trwają konflikty zbrojne, które narażają pierwsze i główne podstawowe prawo dzieci, czyli prawo dzieci do życia - mówiła na antenie TVN24 Marta Marczak z UNICEF Polska. Wśród miejsc, gdzie dochodzi do przypadków śmierci dzieci wymieniła Autonomię Palestyńską, Syrię i Ukrainę. - Jeśli chodzi o prawa dzieci, zdecydowanie powinniśmy być w lepszym miejscu - podkreśliła.

"W tym roku Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy pod znakiem inkluzywności, równości i tolerancji. To wartości, które UNICEF stara się promować na całym świecie i które powinny dotyczyć każdego dziecka. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych darczyńców, partnerów, Ambasadorów Dobrej Woli, ale także przyjaciół i sympatyków. To dzięki nim możemy nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i każdego dnia skutecznie walczyć o ich prawa" - powiedziała cytowana w komunikacie zastępca dyrektora generalnego Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF-u Renata Bem. Jak zaznaczono w komunikacie, ze względu na wojnę w Ukrainie, kwestia wspierania dzieci bez względu na to, skąd pochodzą, ma w tym roku szczególny wydźwięk dla UNICEF-u w Polsce. W marcu br. powstało Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce, które wspiera rodziny uciekające przed wojną.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Rozmowa z Martą Marczak z UNICEF Polska
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Rozmowa z Martą Marczak z UNICEF Polska TVN24

Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEFU-u wspiera rodziny uciekające przed wojną

Jak zaznaczono w komunikacie, ze względu na wojnę w Ukrainie, kwestia wspierania dzieci bez względu na to, skąd pochodzą, ma w tym roku szczególny wydźwięk dla UNICEF-u w Polsce. W marcu br. powstało Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce, które wspiera rodziny uciekające przed wojną.

Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce wspiera wszystkie dzieci w dostępie do edukacji formalnej i nieformalnej oraz rozszerza możliwości nauki dla około 500 tys. najmłodszych w Polsce. Z kolei 585 tys. dzieci, nastolatków i opiekunów otrzymuje wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, a 350 tys. uchodźców korzysta z artykułów higienicznych. Z kolei w zakresie partycypacji młodzieży w życiu społecznym, w okresie letnim 150 tys. nastolatków z Ukrainy i Polski skorzystało z letnich obozów, które obejmowały edukację, zabawę, wsparcie zdrowia psychicznego, naukę umiejętności życiowych i lekcje języka polskiego.

"Polska udzieliła kluczowego, historycznego wsparcia dla UNICEF-u i praw dziecka, dzięki pomysłodawcy organizacji, Ludwikowi Rajchmanowi i poprzez zainicjowanie procesu opracowania konwencji o prawach dziecka w 1979 roku" - przekazał Krajowy Koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce Rashed Mustafa.

Czytaj też: Rzecznik UNICEF: dzieci uczą się nagle, jak wygląda konflikt, że jak słyszą syrenę, muszą uciekać z łóżeczka do bunkra

"Nie jest więc zaskoczeniem, że zarówno Polacy, jak i władze w kraju z otwartymi sercami i ramionami wspierają dzieci-uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Polską, aby zapewnić, że wszystkie dzieci, zwłaszcza te najbardziej potrzebujące, mogą korzystać ze swoich podstawowych praw zapisanych w konwencji o prawach dziecka. Jesteśmy także bardzo szczęśliwi, że razem z naszymi kolegami z Polskiego Komitetu Narodowego możemy świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka" - powiedział.

UNICEF świętuje ze szkołami i przedszkolami

Do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zaproszone zostały placówki edukacyjne z całej Polski. Udział w obchodach zadeklarowało ponad 2000 szkół i przedszkoli. We wszystkich placówkach, które się zgłosiły, obędą się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce praw dziecka. Szkoły i przedszkola mogą też okazać solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie tymi, których prawa nie są respektowane, poprzez udział w zaproponowanych przez UNICEF wydarzeniach specjalnych: grach, zabawach, malowaniu murali czy niebieskich marszach.

Tramwaj z hasłem z Deklaracji Praw Dziecka na ulicach Łodzi

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka Fundacja Happy Kids wspólnie z łódzkim miejskim przewoźnikiem zaplanowała akcję, której celem jest zwrócenie uwagi na podmiotowość dzieci - ich prawa oraz rolę dorosłych w dbaniu o ich respektowanie. Na jednym z łódzkich tramwajów umieszczane jest hasło "Ludzkość powinna dać dzieciom to, co ma najlepszego", pochodzące z Deklaracji Praw Dziecka. Wykonania projektu napisu podjął się pro bono łódzki twórca - Michał Eysymontt. W poniedziałek pojazd wyruszy na ulice Łodzi i będzie kursować na różnych trasach przez cały rok, tak aby dotrzeć z przesłaniem do jak największej liczby osób. Jak podaje Fundacja, z hasła wynika, że to właśnie na dorosłych ciąży konieczność zapewnienia najmłodszym opieki, ochrony, pomocy w trudnych sytuacjach, możliwości rozwoju oraz obrony przed wyzyskiem. Wolontariuszy Happy Kids będzie można spotkać w tym specjalnym tramwaju 23 i 25 listopada, w godz. 15-17; będą przekazywać pasażerom informacje na temat praw dziecka i opowiadać o działaniach Fundacji. Dla najmłodszych pasażerów przewidziane są upominki.

Z kolei już w niedzielę (20 listopada) blisko 100 ukraińskich dzieci i młodzieży - w wieku od czterech do 18 lat, ewakuowanych przez Fundację z terenów objętych wojną, weźmie udział w warsztatach artystycznych organizowanych przez Teatr Wielki w Łodzi. - Jesteśmy przekonani, że warsztaty będą dla dzieci niezwykłym przeżyciem, liczymy na to, że nasi podopieczni poczują magię teatru i choć na kilka godzin zapomną o traumie wojny - podkreśliła wiceprezeska zarządu Fundacji Happy Kids Ewa Tietianiec. Wydarzenie potrwa pięć godzin. Podopieczni Fundacji będą mogli wziąć udział w zajęciach baletowych, orkiestrowych, scenograficznych oraz wokalnych. Zorganizowano je w ramach dotacji przyznanej przez marszałka woj. łódzkiego.

Autorka/Autor:tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock