Iran nie przestrzega porozumienia nuklearnego? Amano zaprzecza: zobowiązania są wdrażane

Prezydent Iranu: porozumienie nuklearne nie wymaga inspekcji obiektów wojskowych. Nagranie z 30 sierpniaNanking2012 / Wikipedia-CC-BY-3.0

Iran postępuje w zgodzie z regułami zawartymi w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku - oświadczył szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano. Wcześniej Stany Zjednoczone sugerowały, że Iran nie wypełnia postanowień umowy.

- Podjęte przez Iran i związane z programem nuklearnym zobowiązania, które zapisano w porozumieniu, są wdrażane - mówił w poniedziałek Yukiya Amano na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA w Wiedniu.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a tzw. grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

W ramach umowy program jądrowy Iranu został poddany ścisłej kontroli MAEA.

Zarzuty pod adresem Teheranu

W ubiegłym tygodniu ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oznajmiła, że Iran nie przestrzega postanowień porozumienia. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa umowa atomowa z Iranem to "najgorsza umowa, jaką kiedykolwiek wynegocjowano". W czasie kampanii wyborczej Trump groził renegocjacją jej zapisów.

Zgodnie z obowiązującym prawem Departament Stanu USA ma obowiązek informować Kongres co 90 dni o stanie wypełniania przez Iran warunków zawartych w porozumieniu atomowym. Następny taki termin wypada w październiku i Trump wyraził już opinię, że do tego czasu USA potwierdzą, iż Iran nie wywiązuje się z umowy.

Autor: tas / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nanking2012 / Wikipedia-CC-BY-3.0