W przestrzeni publicznej pojawiły się liczne informacje o rzekomym obowiązku posiadania apteczki w aucie wraz z początkiem czerwca tego roku.
Ministerstwo Infrastruktury (MI) "dementując nieprawdziwe doniesienia medialne", przekazało w serwisie X, że "od 1 czerwca 2026 r. nie wchodzi w życie obowiązek wyposażenia samochodów osobowych w apteczki pierwszej pomocy".
Apteczka samochodowa będzie obowiązkowa? "Założenie MI obowiązuje pojazdy nowe"
Jednak resort infrastruktury pracuje nad przepisami, które mają wprowadzić obowiązek posiadania apteczki w autach osobowych.
- Obecnie pracujemy nad rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Agnieszka Szumańska, rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury.
Jak wyjaśniła, "jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie obowiązku wyposażania samochodów osobowych - pojazdów samochodowych o kategorii homologacyjnej M1, które w dowodzie rejestracyjnym mają wpisany "samochód osobowy" w rubryce "rodzaj pojazdu" - w apteczkę doraźnej pomocy". Jednak zaznaczyła, że "założenie MI obejmuje pojazdy nowe".
- Projekt jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych - zaznaczyła Szumańska.
Od kiedy obowiązkowa apteczka w samochodzie?
Na obecnym etapie nie ma jednak wskazanego terminu wejścia w życie nowych przepisów dotyczących apteczki. Z harmonogramu prac wynika, że rozporządzenie ma zostać wydane w drugim kwartale 2026 roku, czyli najpóźniej do końca czerwca. To jednak szacowany termin zakończenia procesu legislacyjnego, a nie wejścia przepisów w życie.
- Chcielibyśmy, aby przepisy wprowadzające nowe rozwiązanie zostały wydane jeszcze w tym roku - zaznaczyła Szumańska i dodała, że "MI planuje wejście w życie przepisów w taki sposób, by nie powodowało to znaczącego zwiększenia popytu rynkowego na apteczki w krótkim czasie".
- Szczegółowy zakres nowych rozwiązań oraz termin ich wdrożenia będzie zależny od propozycji i uwag zgłaszanych w ramach konsultacji - przekazała Szumańska.
Zaznaczyła, że "wprowadzenie obowiązku wyposażenia samochodów osobowych w apteczkę doraźnej pomocy zagwarantuje szeroki dostęp do podstawowych środków niesienia pierwszej pomocy w każdej sytuacji i miejscu".
Mandat za brak apteczki - kto go może dostać?
Rzeczniczka podkreśliła, że obecnie rozporządzenie przewiduje wyposażenie w apteczki następujących kategorii pojazdów:
- pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania,
- taksówek,
- autobusów (za wyjątkiem autobusu miejskiego używanego w komunikacji miejskiej lub miejskiej i podmiejskiej lub w przewozach okazjonalnych wykonywanych w granicach administracyjnych miasta i gminy),
- pojazdów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób.
MI zaznaczyło w zawiadomieniu o sposobie załatwienia petycji z dnia 16 kwietnia 2026 roku, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku braku apteczki w wyżej wymienionych pojazdach grozi kara grzywny do 3000 zł lub kara nagany.
- Brak jest natomiast takiego wymogu w stosunku do samochodów osobowych, których kierowcy stanowią przeważającą większość uczestników ruchu drogowego - zaznaczyła Szumańska.
Dodała jednak, "że już obecnie, pomimo braku nakazu posiadania apteczki w samochodzie osobowym, wielu kierowców wyposaża pojazd w taką apteczkę".
Co powinna zawierać apteczka w samochodzie
Resort infrastruktury wyjaśnił, że obecne regulacje nie określają, co dokładnie powinna zawierać apteczka.
- Obecnie brak jest polskich przepisów określających skład apteczki doraźnej pomocy dla samochodów osobowych. W projekcie nie wskazano konkretnego wyposażenia apteczki, dlatego zwróciliśmy się z prośbą o określenie jej składu do Ministra Zdrowia - przekazała redakcji biznesowej tvn24 rzeczniczka resortu infrastruktury.
Komenda Stołeczna Policji zwraca natomiast uwagę, że "apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków ani środków dezynfekcyjnych". Wyjaśnia, że, zmienne warunki atmosferyczne w pojeździe nie zapewniają odpowiednich standardów przechowywania takich środków.
"Ponadto leki doustne zwykle zaczynają działać 30-40 minut po podaniu. W tym czasie przyjedzie pogotowie ratunkowe i profesjonalnie zajmie się ofiarami wypadku" - podkreśliła KSP.