Wiele europejskich krajów raportuje spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem. Rząd Francji chociażby przestrzega jednak przed przedwczesnym optymizmem.
Jak poinformowała w środę minister zdrowia Portugalii Marta Temido, do południa na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju znajdowało się 432 pacjentów, w tym najwięcej w szpitalach w północnej części kraju. Wskazała, że choć liczba ta może w najbliższych dniach wzrosnąć, to portugalska służba zdrowia jest przygotowana na przyjmowanie zakażonych koronawirusem w ciężkim stanie.
Temido sprecyzowała, że w placówkach medycznych w kraju przebywa obecnie 3051 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Wskazała też na drastyczny wzrost podczas ostatnich 24 godzin liczby nowych infekcji koronawirusem. Pomiędzy wtorkiem a środą przybyło blisko 5,9 tysiąca zakażonych, a łączna liczba przypadków infekcji wynosi już około 236 tysięcy.
Ze statystyk ministerstwa zdrowia wynika, że w dalszym ciągu w Portugalii nie maleją dobowe bilanse zgonów. W ciągu ostatniej doby w całym kraju zmarło 79 zakażonych koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 3632.
Plany masowych szczepień
Portugalski resort zdrowia ujawnił również, iż służby medyczne potwierdziły wstępnie "prawdopodobny pierwszy przypadek" osoby, która zakaziła się koronawirusem po raz drugi. 48-letnia mieszkanka stołecznej aglomeracji pierwsze zakażenie przebyła w lipcu.
Podczas środowej konferencji prasowej Temido ujawniła, że jej resort planuje działania w zakresie masowych szczepień przeciw COVID-19. Zapewniła, że ruszą one w styczniu, odmówiła jednak podania nazwy producenta, od którego rząd zamierza nabyć szczepionki.
Spada liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 19 609 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 529 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.
Liczba nowych zakażeń jest nieznacznie - o 442 - niższa od bilansu z wtorku, ale dzięki temu po raz pierwszy od 2 listopada dobowa statystyka spadła poniżej 20 tysięcy.
W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 283 tysiące testów na obecność SARS-CoV-2, natomiast od początku epidemii - już 36,8 miliona. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 529,7 tysiąca testów na dobę.
"Daleko nam do pokonania koronawirusa"
We Francji w ciągu ostatniej doby stwierdzono 28 383 zakażenia koronawirusem - podało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. To duży spadek w porównaniu z wtorkiem, gdy poinformowano o 45,5 tysiąca nowych przypadków. Dane ministerstwa zdrowia wskazują, że liczba osób przebywających w szpitalach spadła o 328 do 32 842 a liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii spadła o 79, do 4775.
- Wciąż daleko nam do pokonania koronawirusa i jeszcze przez jakiś czas musimy żyć z ograniczeniami niezbędnymi, by go kontrolować - ostrzegł rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów oraz Rady Obrony w środę. Poinformował jednak, że od 1 grudnia niewykluczone jest częściowe poluzowanie lockdownu dla części przedsiębiorców, którzy będą mogli stopniowo otwierać sklepy z towarami nieuznawanymi za niezbędne do życia.
- Szpitale są dziś nadal niezwykle przeciążone i przyjmują więcej pacjentów niż w szczycie pierwszej fali epidemii – podkreślił Attal. - Nadal potrzebujemy solidarności i zaangażowania wszystkich. Zmniejszenie naszych wysiłków teraz oznaczałoby podjęcie zbyt dużego ryzyka - dodał. Rzecznik zapowiedział również, że na piątek premier Jean Castex zaprosił przywódców partii i grup politycznych na spotkanie, by "podsumować sytuację, omówić kolejne kroki i możliwe scenariusze, które mogą być realizowane w kolejnych fazach".
Rząd chce testów na koronawirusa w aptekach
Podczas środowej konferencji prasowej hiszpański minister zdrowia Salvador Illa zapowiedział, że istnieje szansa, aby apteki wykonywały badania na obecność koronawirusa, ale zastrzegł, że wcześniej zgodę w tej sprawie muszą wydać władze medyczne poszczególnych wspólnot autonomicznych.
Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że możliwość przeprowadzania testów będą miały jedynie apteki, w których spełnione zostaną surowe kryteria, m.in. odpowiednie przygotowanie ich personelu do wykonywania badań. - Zanim to nastąpi, chcielibyśmy otrzymać też szczegółowy plan ze strony wspólnot autonomicznych, które zgodziłyby się na wykonywanie takich testów w aptekach - powiedział Illa.
Hiszpański minister zdrowia odnotował, że pomiędzy wtorkiem a środą w całym kraju nastąpił wzrost dynamiki zakażeń koronawirusem – o 15,3 tys. Podczas wcześniejszej doby potwierdzono 13,1 tys. infekcji. Z szacunków władz medycznych Hiszpanii wynika, że do środowego wieczora w całym kraju potwierdzono ponad 1,52 mln zachorowań, z których najwięcej w Andaluzji, Katalonii oraz we wspólnocie autonomicznej Madrytu.
Szerzą się "problemy społeczne, psychologiczne i ekonomiczne"
753 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby we Włoszech na COVID-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Rzymie. Zarejestrowano 34 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dzień wcześniej zanotowano 731 zgonów i ponad 32 tysiące nowych przypadków. Według oficjalnych danych resortu zdrowia od początku pandemii zmarło dotąd 47 217 osób.
W szpitalach przebywa łącznie ok. 33,5 tysiąca chorych na COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest 3670 miejsc na prawie 10 tysięcy w całym kraju. Od września koronawirusem zakaziło się ponad 20 tysięcy pracowników służby zdrowia, w tym wielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - poinformował we wtorek związek zawodowy lekarzy rodzinnych. Łącznie w czasie epidemii zmarło dotąd 196 lekarzy.
Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział przedsiębiorcom, że trzeba jak najszybciej zahamować zakażenia, ponieważ wśród obywateli szerzą się "problemy społeczne, psychologiczne i ekonomiczne".
Źródło: PAP