Obostrzenia epidemiczne. Certyfikaty covidowe, testy i inne restrykcje w poszczególnych krajach

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koronawirus, a w ostatnim czasie szczególnie jego wariant omikron, rozprzestrzenia się po całym świecie w ogromnym tempie. By walczyć z epidemią COVID-19, poszczególne kraje wprowadzają restrykcje. Najczęściej to wymóg okazywania certyfikatów covidowych między innymi w restauracjach lub na wydarzeniach sportowych. Niektóre państwa nakazały noszenie konkretnych typów maseczek lub nałożyły ograniczenia na prywatne spotkania.

Na całym świecie do niedzieli zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zostało 350 milionów osób. Zmarło 5,6 miliona z nich. Władze poszczególnych krajów różnią się w podejściu do ograniczeń epidemicznych m.in. w restauracjach, kinach, teatrach, w pracy czy w transporcie publicznym. Niekiedy wystarczy dowód wyzdrowienia lub test, a w innych konieczne jest pełne zaszczepienie. Różnice występują również w wymaganym typie maseczek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Certyfikaty covidowe lub negatywne wyniki testów potrzebne, by wejść do restauracji

W Szwajcarii i od tygodnia w Niemczech w restauracjach obowiązuje zasada 2G+, czyli wstęp dla zaszczepionych i ozdrowieńców, którzy muszą przedstawić dowód przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin. Podobne reguły obowiązują w Portugalii przy wejściu do barów i klubów nocnych.

CZYTAJ TAKŻE: Omikron - jak rozpoznać, czy go mam?

Ponadto w Portugalii - ale także Rumunii, Belgii i na Cyprze - przy wejściu do restauracji obowiązuje certyfikat covidowy obejmujący osoby zaszczepione, wyleczone lub posiadające negatywny wynik testu. Dodatkowo w Rumunii miejsca takie mogą być otwarte do godziny 22 i działać z 50- lub 30-procentową wydajnością w zależności od wskaźnika infekcji na danym obszarze.

W Hiszpanii o zasadach użycia takiego certyfikatu decydują władze poszczególnych wspólnot autonomicznych. Obecnie w Katalonii i Andaluzji certyfikat jest niezbędny m.in. przy wejściu do wszystkich barów, restauracji i klubów, a w Walencji jedynie jeśli mogą one pomieścić więcej niż 50 osób.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

We Włoszech, na Słowacji, w Czechach i w Grecji wstęp do punktów gastronomicznych ograniczony jest do osób zaszczepionych i wyleczonych. W Czechach przy jednym stole może siedzieć sześć osób, natomiast na Słowacji cztery lub więcej, jeżeli są to członkowie rodziny.

Od poniedziałku restauracje i bary we Francji będą przyjmować wyłącznie gości od 16. roku życia legitymujących się dowodem pełnego zaszczepienia, czyli paszportem szczepionkowym.

Imprezy kulturalne i sportowe - ograniczenia w liczbie widzów i kibiców, wymagane certyfikaty

W Belgii teatry, kina i koncerty w pomieszczeniach mogą przyjąć publiczność liczącą maksymalnie 200 osób. Jednakże, jeśli zgromadzonych jest więcej niż 50 osób, wymagany jest certyfikat covidowy. W przypadku imprez na świeżym powietrzu certyfikat potrzebny jest od 100 uczestników.

Uczestnictwo w imprezach i wydarzeniach sportowych, gdzie nie ma rezerwowanych miejsc siedzących, w Portugalii zależy od posiadania dowodu szczepienia lub wyleczenia oraz negatywnego wyniku testu. Z ostatniego wymogu zwolnione są osoby, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki.

Zgromadzenia publiczne w Szwecji z udziałem od 20 do 500 muszą oferować gościom miejsce siedzące, a na imprezach z większą publicznością wymagany jest dowód szczepień.

Wejście do włoskich kin i teatrów możliwe jest jedynie dla zaszczepionych i ozdrowieńców, podobnie jak w Niemczech i Szwajcarii. We Włoszech zasada ta dotyczy również stadionów. W Szwajcarii wydarzenia sportowe i kulturalne na zewnątrz odbywają się bez ograniczeń.

Natomiast tureccy kibice muszą przedstawić dowód, że otrzymali dawkę przypominającą, by wejść na stadiony piłkarskie.

Jakie obostrzenia dla spotkań prywatnych?

Nie we wszystkich krajach wprowadzono restrykcje dotyczące prywatnych spotkań. W Szwajcarii w zgromadzeniach takich w przestrzeni zamkniętej może wziąć udział 30 osób, ale jeśli choć jedna z nich mająca ponad 16 lat nie jest zaszczepiona lub nie przebyła COVID-19, wtedy jest to maksymalnie 10 uczestników. Limit spotkań odbywających się na świeżym powietrzu to 50 osób.

W Bawarii i Berlinie prywatne spotkania są dozwolone tylko z przedstawicielami własnego ogniska domowego i maksymalnie dwiema osobami z innego gospodarstwa. Dzieci poniżej 14. roku życia nie są wliczane. Jednak jeżeli spotykają się tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, dozwolone są zgromadzenia do 10 osób z różnych gospodarstw domowych.

W Belgii natomiast nie ma limitu dotyczącego spotkań w domu, ale wesela i pogrzeby muszą odbywać się według tych samych reguł co imprezy sportowe i kulturalne.

Epidemia COVID-19 a praca

Niemcy, Włochy, Słowacja - w tych państwach wstęp do miejsc pracy ograniczony jest do zaszczepionych, wyleczonych i posiadaczy negatywnego wyniku testu.

W Belgii i Szwajcarii praca zdalna jest obowiązkowa wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, przy czym w Belgii zezwolone jest przebywanie w miejscu pracy raz w tygodniu.

W Grecja praca zdalna została na początku stycznia rozszerzona na sektor publiczny. Podobnie w Portugalii - większość urzędników instytucji publicznych wykonuje tam swoje zadania w ramach telepracy.

Transport publiczny. Maseczki obowiązkowe w większości krajów, niekiedy też certyfikat

W większości krajów wymagane jest zakrycie twarzy i nosa oraz utrzymywanie dystansu podczas korzystania z transportu publicznego. Dodatkowo we Włoszech wymagany jest certyfikat covidowy obejmujący zaszczepionych, ozdrowieńców i posiadaczy negatywnego wyniku testu. We Francji zaś od poniedziałku paszport szczepionkowy będzie wymagany w transporcie dalekobieżnym i międzyregionalnej komunikacji miejskiej.

Maseczki - konkretne wymagania co do rodzaju

Na Słowacji, w Czechach i niektórych niemieckich landach w pomieszczeniach wymagane są konkretne rodzaje maseczek - klasy FFP2/N95 lub wyższej, czyli przylegające do twarzy i filtrujące do 94 proc. cząsteczek. W Austrii taki typ maski obowiązuje również na zewnątrz w miejscach, gdzie nie można zachować dwumetrowej odległości.

We Włoszech w środkach transportu oraz w kinach, teatrach, salach koncertowych i na imprezach sportowych wszyscy muszą mieć maseczki typu FFP2. Podobnie jest w szkołach średnich po wykryciu w klasie jednego przypadku pozytywnego wyniku testu.

W Niemczech tego typu ochrona jest wymagana w Bundestagu i w innych miejscach, co regulowane jest na poziomie landów.

W Grecji w supermarketach i publicznym transporcie wymagana jest maseczka FFP2 lub podwójna maseczka chirurgiczna.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości