Aleksander Przybylski
Reporter TVN24 Poznań, kulturoznawca. Oprócz relacjonowania codziennych wydarzeń zajmuje się tematami związanymi z historią, archeologią i sztuką. W TVN24+ prowadzi podcast "Sekcja Archeo"

Chomik o ludzkich dłoniach. Jak Polacy przestali być milionerami

Jeśli pamiętacie, że za bułkę płaciliście tysiąc złotych, a za magnetowid pięć milionów, to czas zrobić badania profilaktyczne. 30 lat temu wprowadzono do obiegu nowe złote i opiłowano im kilka zbędnych zer. W tym artykule nie będzie wypowiedzi ekonomistów i polityków. Głos zabierze właściciel warzywniaka "U Witka" i kolekcjoner banknotów, a także sławny reżyser i malarze. Będzie dużo wspomnień migoczących jak zajeżdżona kaseta wideo oraz anegdot jędrnych niczym gumka recepturka, którą spinano pliki starych banknotów.

Zaginiony "hymn Polski" odnaleziony w Berlinie

Prawdopodobnie najstarsza znana wersja "Gaude Mater Polonia" znajduje się w kartonie pomiędzy rachunkami od krawca i czyimiś miłosnymi wyznaniami. Berlińscy bibliotekarze nie zdawali sobie sprawy, że posiadają tak cenny fragment rękopisu, a jego odkrywca niespecjalnie miał ochotę go znaleźć.

"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

Kiedy fani sportu śledzili igrzyska olimpijskie i cieszyli się ze złotego medalu we wspinaczce sportowej kobiet, numizmatyków emocjonował inny złoty medal. Dla świata nauki zdobyły go Polki i pewnie musiały się przy okazji trochę powspinać, bo zrobiły to w górzystej Austrii. Ale na tym podobieństwa się kończą. 

Rolnik dziś to przedsiębiorca. Powrót do kultury chłopskiej - jak cosplay

- Jeśli spojrzymy na sytuację dzisiejszych posiadaczy kredytów hipotecznych, to czy nie przypomina ona sytuacji chłopów pańszczyźnianych? Różnica jest taka, że zamiast pracować na rzecz pana, muszą pracować na rzecz banku - przekonuje Ziemowit Szczerek, dziennikarz i reportażysta, w rozmowie z tvn24.pl. Gdzie wciąż widać dziś przejawy pańszczyzny? Jak to możliwe, że jeszcze sto lat temu była obecna w swojej klasycznej formie? I dlaczego Polacy nie potrafią znaleźć sobie bohatera z ludu?

Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Chłopskość i pańszczyzna wracają pod strzechy. - I wywołują bardzo żywiołowe polemiki. Chyba równie gorącej debaty nie było od czasu sporu o lustrację w latach 90. XX wieku - ocenia dr Arkadiusz Jełowicki, etnolog i kurator wystawy "Chłop - niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie". Dodaje, że nasza wiedza o pańszczyźnie jest znikoma. - A przecież to zjawisko do pewnego stopnia nadal ma wpływ na nas współcześnie - przekonuje.

Portal w zaświaty ma 30 hektarów. Latem maskują go liście kukurydzy

Gdy w wyszukiwarkę wpiszecie hasło "Papowo Biskupie", wyskoczą wam zdjęcia zrujnowanego zamku krzyżackiego. W końcu znajdujemy się na ziemi chełmińskiej. Gmina umieściła nawet gotycką warownię w swym herbie. Ale od niedawna ma także coś dużo fajniejszego: portal w zaświaty.

Król, Danusia i prezydent. Historia prawa łaski

Prezydent Andrzej Duda królem nie jest, ale posiada pewną królewską prerogatywę. To prawo łaski, które ostatnio stało się politycznie gorącym tematem. Było nim także w średniowieczu. Po co Karolowi III podczas koronacji był potrzebny miecz ze złamanym czubkiem? Jak powstawały średniowieczne "grupy Wagnera"? Dlaczego prawie tysiąc lat temu skazańcy z Lotaryngii podróżowali do Gniezna? I wreszcie: czy Jarosław Kaczyński dogadałby się z cesarzem Justynianem? O tym wszystkim w rozmowie z Aleksandrem Przybylskim opowiada profesor Jerzy Pysiak.

"Nocny baron" na zesłaniu. Ściągnął nawet dalajlamę

Najpierw jedziesz rozklekotanym, pachnącym jajkiem na twardo autosanem. Jedziesz tak ze dwie godziny, a potem prowadzą cię przez zagajnik nad jezioro. Wreszcie ukazuje się drewniana brama kryta strzechą, żywcem wyjęta z komiksów o Kajku i Kokoszu. Na dodatek nie jest autentyczna, podobnie jak dwie długie chaty z bali. Zależnie od pory roku albo tną komary, albo jest przenikliwie zimno. Takie wspomnienie o pradziejowej osadzie w Biskupinie ma większość Polaków, którzy odwiedzili ją w ramach szkolnej wycieczki. Czas jednak porzucić stereotypy. 90. rocznica jej odkrycia jest ku temu świetną okazją.