Leon XIV zabrał głos. Zaapelował do kardynałów z całego świata

Papież Leon XIV
Papież Leon XIV: pokój niech będzie z wami wszystkimi
Źródło: Reuters

Papież Leon XIV w trakcie sobotniego spotkania z kardynałami zasugerował, że zamierza kontynuować wizję Kościoła i reformy zapoczątkowane przez Franciszka. Mówił też o "zagrożeniach dla ludzkiej godności".

W przemówieniu do Kolegium Kardynalskiego, dwa dni po wyborze, Leon XIV powiedział: - Wy, kardynałowie, jesteście najbliższymi współpracownikami papieża, co jest dla mnie wielkim pokrzepieniem w przyjmowaniu jarzma, które wyraźnie przewyższa moje siły i siły kogokolwiek innego.

- Wasza obecność przypomina mi, że Bóg, który powierzył mi tę misję, nie pozostawia mnie samego w ponoszeniu za nią odpowiedzialności - dodał papież.

Jak zaznaczył, "papież, począwszy od świętego Piotra aż do mnie, jego niegodnego następcy, jest pokornym sługą Boga i braci, niczym więcej".

Podczas pierwszego spotkania z kardynałami z całego świata Leon XIV zaapelował do duchownych o kontynuowanie wielkich reform Kościoła zapoczątkowanych po Soborze Watykańskim II.

Papież Leon XIV o Franciszku: był przykładem oddania służbie

Leon XIV powiedział, że Franciszek miał wizję otwarcia Kościoła na nowoczesny świat i stanowił przykład "całkowitego oddania służbie".

- Podejmijmy to cenne dziedzictwo i kontynuujmy tę podróż - poinstruował kardynałów papież, cytowany przez Reutersa.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"
Źródło: Ada Wiśniewska/Fakty po Południu TVN24

Nowy biskup Rzymu wspomniał o Franciszku, przywołując również jego nacisk na "odważny i pełen zaufania dialog ze współczesnym światem".

Papież tłumaczył, że "czując się powołany do kontynuowania drogi", postanowił przyjąć imię Leona XIV. - Powody są różne, ale przede wszystkim dlatego, że papież Leon XIII w historycznej encyklice "Rerum novarum" poruszył kwestię społeczną w kontekście pierwszej wielkiej rewolucji przemysłowej, a dziś Kościół dzieli się ze wszystkimi swoim dziedzictwem nauki społecznej, aby odpowiedzieć na nową rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji, które stanowią nowe zagrożenia dla godności ludzkiej, sprawiedliwości i pracy - wyjaśniał.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: