"Korea Północna niezdolna do zainstalowania rakiety z głowicą nuklearną"

Aktualizacja:
Amerykański wywiad uważa, że Korea Północna ma rakiety do przenoszenia broni jądrowej Sungwon Baik / VOA / Wikipedia

Biały Dom oficjalnie zdementował doniesienia medialne na temat posiadania przez Koreę Północną rakiet zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. W północnokoreańską zdolność do ataku jądrowego wątpił też Seul.

Dziennik "New York Times" i stacja telewizyjna CNN podały, że wywiad wojskowy USA (DIA) jest "umiarkowanie pewny", iż "Korea Północna dysponuje bronią jądrową, która może być przenoszona przez rakiety balistyczne".

Jednak, jak wynika z cytowanego przez nich raportu, sprawność tych rakiet jest raczej niska.

"New York Times" napisał, że nie jest jasne, czy inne amerykańskie agencje wywiadowcze zgadzają się z oceną DIA ws. Korei Północnej.

Dziennik przypomniał, że 10 lat temu DIA twierdziła, że Saddam Husajn miał broń nuklearną. Po inwazji na Irak żadnej broni masowego rażenia nie znaleziono.

Nie wierzą w możliwość ataku jądrowego

Po doniesieniach amerykańskich mediów Pentagon oświadczył, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, iż Korea Północna może wystrzelić rakietę z głowicą nuklearną.

- Byłoby błędem sądzić, że północnokoreański reżim ma w pełni sprawdzone możliwości tego rodzaju ataku - powiedział rzecznik Pentagonu George Little. - Korea Północna nigdy wcześniej nie miała takich możliwości i nie sądzimy, by miała je teraz - stwierdził przedstawiciel władz USA, cytowany przez agencję AFP.

Biały Dom zabiera głos

Te wypowiedzi potwierdził też wieczorem czasu polskiego Biały Dom. - Korea Północna nie okazała zdolności do zainstalowania w swym arsenale rakiety z głowicą nuklearną - powiedział dziennikarzom sekretarz prasowy prezydenta Baracka Obamy Jay Carney.

W czwartek, na kilka godzin przed pojawieniem się informacji o tajnym raporcie, minister obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że ani Korea Północna, ani Iran nie mają możliwości zaatakowania Stanów Zjednoczonych pociskami rakietowymi z głowicami nuklearnymi. Hagel wypowiedział się na ten temat na forum komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów. Podkreślił, że nie wierzy, by Korea Północna czy Iran dysponowały pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu, które mogłyby wykorzystać do zaatakowania USA bronią masowego rażenia.

Nie wykluczył jednak, że w przyszłości kraje te mogą uzyskać taki potencjał.

Korea Południowa też wątpi

Południowokoreańskie ministerstwo obrony oświadczyło z kolei, że wątpi, by Korei Północnej udało się zminiaturyzować głowicę jądrową, tak by możliwe było umieszczenie jej na rakiecie. - Nasza armia ocenia, że Północ nie dokonała jeszcze takiej miniaturyzacji - powiedział rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.

Ostrzeżenia sąsiada

W grudniu 2012 r., po wyniesieniu na orbitę satelity przez północnokoreańską rakietę Unha-3, południowokoreańskie ministerstwo obrony ostrzegło, że Korea Północna najprawdopodobniej opanowała technologię, umożliwiającą przenoszenie głowicy bojowej na odległość ponad 10 tys. km.

Zastrzeżono jednak, że nie jest jasne, czy opanowała też technologię budowy głowicy bojowej, która wytrzymałaby ponowne wejście do atmosfery.

Podejrzewano, że odpalenie rakiety Unha-3 było w istocie próbą z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne. Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona w 2012 roku przez Koreę Północną - poprzednia, z kwietnia ub. roku, zakończyła się niepowodzeniem.

Wojenna retoryka

W ostatnich tygodniach Pjongjang nasilił wojenną retorykę wobec Seulu i Waszyngtonu.

Była to odpowiedź na rozszerzenie międzynarodowych sankcji przyjętych po próbie atomowej Phenianu z lutego oraz trwające wspólne amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe. W środę Korea Południowa i USA podwyższyły poziom alertu w związku z "żywotnym zagrożeniem" po sygnałach, że Korea Północna może przygotowywać kolejną próbę rakietową.

Nie wyklucza się, że Pjongjang może się na to zdecydować w rocznicę urodzin (15 kwietnia) założyciela komunistycznej Korei Północnej Kim Ir Sena.

Autor: mac, rf//gak, mtom / Źródło: Reuters, PAP, New York Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sungwon Baik / VOA / Wikipedia

Tagi:
Raporty: