Kardynałowie z 71 krajów już za niewiele ponad tydzień zbiorą się, aby wybrać nowego papieża. Po raz pierwszy w tym procesie wezmą udział duchowni między innymi z Haiti, Papui-Nowej Gwinei czy Timoru. Różnica wieku między najmłodszym a najstarszym kardynałem wynosi 34 lata. Co jeszcze wiemy o zbliżającym się konklawe?
- Kardynałowie przygotowują się do konklawe, które odbędzie się 7 maja.
- W mediach pojawiają się nazwiska potencjalnych następców papieża Franciszka. Eksperci najczęściej wskazują na dwóch kardynałów.
- Więcej na temat wyboru papieża przeczytasz w pozostałych tekstach na tvn24.pl.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kardynałowie z całego świata zbiorą się 7 maja w Watykanie na konklawe, by wybrać kolejnego papieża. Głosowanie będzie tajne.
Jak zapowiedział Urząd Celebracji Liturgicznych w Kurii Rzymskiej, w poniedziałek (5 maja) przysięgę na zachowanie tajemnicy konklawe złożą wszystkie osoby zaangażowane w jego przygotowanie i organizację.
Będą wśród nich między innymi: - sekretarz Kolegium Kardynalskiego - mistrz ceremonii liturgicznych - personel medyczny - obsługa wind w Pałacu Apostolskim - pracownicy stołówki i osoby odpowiedzialne za sprzątanie pomieszczeń, kwiaciarze i ekipa techniczna, kierowcy, a także funkcjonariusze służb porządkowych
Jak będzie wyglądał dzień rozpoczęcia konklawe
Godzina 10.00
O tej porze, przed inauguracją konklawe, w Bazylice Świętego Piotra rozpocznie się msza Pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru 267. papieża. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re.
Godzina 16.30
Kiedy wybije ta godzina, rozpocznie się obrzęd wejścia kardynałów w procesji na konklawe - z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej. Uczestnicy konklawe złożą przysięgę na dochowanie jego tajemnicy i wysłuchają rozważań na temat znaczenia wyboru papieża.
Kiedy głosowania?
7 maja odbędzie się pierwsze głosowanie. W kolejnych dniach będą dwa głosowania rano i dwa po południu. Nie da się przewidzieć tego, ile potrwa konklawe.
Po każdym głosowaniu, które nie przynosi rozstrzygnięcia, karty do głosowania są palone, a do piecyka dodaje się chemikalia, które zabarwią na czarno dym unoszący się chwilę później nad Kaplicą Sykstyńską. Gdy wybór zostanie dokonany, również pali się karty, ale specjalnymi substancjami barwi się dym na biało.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Z jakich państw kardynałowie
W konklawe biorą udział tylko kardynałowie wieku poniżej 80. roku życia. To tak zwani kardynałowie-elektorzy.
Uprawnionych do udziały jest 135 kardynałów. Ale w konklawe weźmie udział 133. Dlaczego? Dwóch nie weźmie udziału ze względu na stan zdrowia.
Duchowni ci pochodzą z 71 krajów, w tym:
- 17 państw Afryki (stąd jest 18 kardynałów),
- 15 państw Ameryki (16 kardynałów z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej),
- 18 państw europejskich (51 kardynałów),
- 17 państw azjatyckich (23 kardynałów),
- 4 państw Oceanii (4 kardynałów).
Z Polski będzie czterech kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
Kto najmłodszy? Kto najstarszy?
Jak odnotowały watykańskie media, po raz pierwszy w historii udział w wyborze papieża wezmą kardynałowie z tych 12 krajów:
Haiti, Wyspy Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańskiej, Sudan Południowy, Papua-Nowa Gwinea, Malezja, Timor Wschodni, Singapur, Paragwaj, Szwecja, Luksemburg i Serbia.
To nie koniec ciekawostek o duszpasterzach, którzy zdecydują o wyborze nowej głowy Kościoła.
Najmłodszy kardynał-elektor:
- 45-letni greckokatolicki kardynał z Ukrainy Mykoła Byczok, pełniący posługę w Australii.
Najstarszy:
- 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra.
79 lat ma również kardynał Stanisław Ryłko, ale jest młodszy. Sierra urodził się bowiem 16 maja 1945 roku, Ryłko natomiast - 4 lipca 1945 roku.
W którym roku urodziło się najwięcej kardynałów, którzy zamknąć się w Kaplicy Sykstyńskiej?
- W 1947 roku.
Weteranami wyboru papieża będą purpuraci mianowani przez Jana Pawła II. Wśród nich Philippe Barbarin z Francji, Josip Bozanić z Chorwacji i Peter Turkson z Ghany. 22 kardynałów to nominaci Benedykta XVI, w tym Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz.
Autorka/Autor: akr/akw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI