Kościół hierarchowie

Kościół hierarchowie

Będzie ciąg dalszy sprawy tuszowania pedofilii przez byłego biskupa diecezji kaliskiej. Po tym jak umorzyła ją prokuratura, sąd w Kaliszu - po zasięgnięciu opinii w Sądzie Najwyższym - nakazał wznowienie śledztwa. Dotyczy ono tego, ile wiedział i co z tą wiedzą zrobił przełożony księdza Arkadiusza H., który w Pleszewie miał dopuścić się kilkunastu przestępstw seksualnych wobec 15-letniego chłopca. Maria Mikołajewska.

300 tysięcy złotych ma wypłacić diecezja kaliska Bartłomiejowi Pankowiakowi za molestowanie w dzieciństwie przez ks. Arkadiusza H. z Pleszewa – tak zdecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Kaliszu. Ofiara księdza pedofila i jego brat to bohaterowie filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Maria Mikołajewska.

Watykan zbadał dokumentację "niektórych przypadków związanych z działaniami" kardynała Stanisława Dziwisza jako metropolity krakowskiego" i ocenił je jako prawidłowe. Duchowny nie ma sobie nic do zarzucenia - pewnych faktów nie pamięta i uważa, że to sprawiedliwe osądzenie sprawy. Chodzi o zaniechanie i brak reakcji na doniesienia o nadużyciach seksualnych w archidiecezji. Maria Mikołajewska.

Bielsko-żywiecka kuria odpowiada ofierze księdza pedofila. W odpowiedzi na pozew Janusza Szymika stawia pytania o to, jaka jest jego orientacja seksualna. Kuria pyta też, czy z intymnych relacji z księdzem, który go wykorzystywał, sam miał korzyści materialne. Wina księdza Jana W. jest bezsporna, ale teraz gra idzie o pieniądze, które kuria miałaby wypłacić. Maria Mikołajewska.