Kościół hierarchowie

Kościół hierarchowie

300 tysięcy złotych ma wypłacić diecezja kaliska Bartłomiejowi Pankowiakowi za molestowanie w dzieciństwie przez ks. Arkadiusza H. z Pleszewa – tak zdecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Kaliszu. Ofiara księdza pedofila i jego brat to bohaterowie filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Maria Mikołajewska.

Watykan zbadał dokumentację "niektórych przypadków związanych z działaniami" kardynała Stanisława Dziwisza jako metropolity krakowskiego" i ocenił je jako prawidłowe. Duchowny nie ma sobie nic do zarzucenia - pewnych faktów nie pamięta i uważa, że to sprawiedliwe osądzenie sprawy. Chodzi o zaniechanie i brak reakcji na doniesienia o nadużyciach seksualnych w archidiecezji. Maria Mikołajewska.

Bielsko-żywiecka kuria odpowiada ofierze księdza pedofila. W odpowiedzi na pozew Janusza Szymika stawia pytania o to, jaka jest jego orientacja seksualna. Kuria pyta też, czy z intymnych relacji z księdzem, który go wykorzystywał, sam miał korzyści materialne. Wina księdza Jana W. jest bezsporna, ale teraz gra idzie o pieniądze, które kuria miałaby wypłacić. Maria Mikołajewska.

Pierwszy dzień wizyty polskich biskupów w Watykanie. Audiencja u papieża odbędzie się w piątek, a jednym z tematów ma być sytuacja i bolączki polskiego Kościoła, między innymi nierozliczone tuszowanie pedofilii. Jacek Tacik sprawdził, jakie jeszcze pojawią się tematy i czego oczekiwać po wizycie hierarchów w Stolicy Apostolskiej.