Zełenski w Berlinie o "odpowiedzi na wszystko"

Źródło:
PAP, Reuters
Berlin. Uczestnicy konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy
Berlin. Uczestnicy konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy Reuters
wideo 2/3
Uczestnicy konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy w Berlinie Reuters

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy wezwał do zwiększenia wsparcia dla ukraińskiej obrony powietrznej. Zaapelował do sojuszników, by pilnie przyłączyli się do odpowiedniej inicjatywy niemieckiej "wszystkim, co możliwe". - Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko - podkreślił Wołodymyr Zełenski. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie miliardy euro pomocy od Unii Europejskiej.

Scholz mówił, że Niemcy wysyłają więcej systemów obrony powietrznej, rakiet i amunicji, aby wzmocnić obronę Kijowa przed falą rosyjskich ataków na miasta i infrastrukturę krytyczną.

Kanclerz Niemiec zaapelował także do sojuszników by pilnie przyłączyli się do odpowiedniej inicjatywy niemieckiej "wszystkim, co możliwe".

Ukraina potrzebuje środków do obrony przed rosyjskimi atakami, a "najlepsza odbudowa to taka, która wcale nie musi mieć miejsca" - podkreślał szef niemieckiego rządu.

Uczestnicy konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy: Wołodymyr Zełenski, Olaf Scholz i Ursula von der Leyen CLEMENS BILAN/PAP/EPA

 - Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko - oświadczył biorący udział w konferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Mówił, że jego kraj potrzebuje co najmniej siedmiu systemów obrony powietrznej Patriot, aby skutecznie odpierać rosyjskie ataki. Zełenski podziękował w szczególności Niemcom za dostarczenie trzech takich systemów.

Zełenski w BerlinieCLEMENS BILAN/PAP/EPA

Nadzieje Kijowa

Na inauguracji dwudniowej konferencji była obecna także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zapowiedziała, że wkrótce zostanie uruchomione 1,9 mld euro pomocy finansowej dla Kijowa. Według von der Leyen ponadto około 1,5 miliarda euro z odsetek uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów na Zachodzie zostanie wykorzystane w lipcu.

Według Reutersa, Kijów ma nadzieję, że konferencja na temat odbudowy "ugruntuje jego wiarygodność jako przyszłego członka Unii Europejskiej wartego ogromnego wsparcia finansowego, nawet jeśli siły rosyjskie będą nadal czynić postępy na wschodzie kraju".

Reuters przypomina, że za kilka dni odbędzie się zorganizowana przez Szwajcarię międzynarodowa konferencja, mająca na celu znalezienie drogi do pokoju w Ukrainie.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CLEMENS BILAN/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: