Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kto przybędzie do Londynu?

Aktualizacja:
Źródło:
"Guardian", BBC, PAP
Królewskim Traktem w Edynburgu przejdzie w poniedziałek pochód z trumną Elżbiety II
Królewskim Traktem w Edynburgu przejdzie w poniedziałek pochód z trumną Elżbiety IITVN24
wideo 2/24
Królewskim Traktem w Edynburgu przejdzie w poniedziałek pochód z trumną Elżbiety IITVN24

Przywódcy i monarchowie z całego świata wezmą udział w pogrzebie królowej Elżbiety II w Londynie 19 września. Swój udział potwierdzili już między innymi prezydent USA i prezydent Niemiec. Na uroczystość uda się również prezydent Andrzej Duda, o czym "wstępnie" poinformował w TVN24 Paweł Szrot z jego kancelarii.

W sobotę Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek, 19 września. Ceremonia pogrzebowa odbędzie w Opactwie Westminsterskim w Londynie, ale później trumna z ciałem królowej zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

CZYTAJ TAKŻE: Tysiące ludzi żegnają Elżbietę II. Trumna z ciałem królowej w drodze do Edynburga >>>

Uroczyste wydarzenie zgromadzi wielu przywódców i monarchów z całego świata. Zamiar wzięcia udziału w uroczystościach ogłosił premier Australii Anthony Albanese. Zaproponował także wspólną podróż na uroczystości premier Nowej Zelandii oraz przywódcom dziesięciu wysp na Oceanie Pacyficznym.

Ministerstwo spraw zagranicznych Brazylii poinformowało w niedzielę o akceptacji zaproszenia na ceremonię pogrzebową przez prezydenta Jaira Bolsonaro

Agencja Kyodo podała, że cesarz Japonii Naruhito ma przylecieć do Londynu. Według źródeł towarzyszyć będzie mu jego małżonka, cesarzowa Masako, o ile pozwoli jej na to stan zdrowia. Masako od dawna zmaga się z dolegliwościami wywołanymi stresem. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Naruhito, odkąd w 2019 roku wstąpił on na Chryzantemowy Tron. 

Swój udział w ceremonii pogrzebowej potwierdził prezydent Korei Południowej Jun Suk-yeol.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier za pośrednictwem swojego biura poinformował o udziale w pogrzebie w poniedziałek.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan również zasygnalizował zamiar wzięcia udziału w uroczystości. W piątek powiedział dziennikarzom, że znał królową i spotkał się z nią dwukrotnie w Pałacu Buckingham. - Jeśli znajdziemy sposobność, chcielibyśmy być obecni na tej ceremonii - powiedział.

Swój udział w ceremonii potwierdził już prezydent USA Joe Biden. - Nie wiem jeszcze, jakie są szczegóły, ale pojadę - mówił w piątek, gdy nie była znana jeszcze data pogrzebu.

Także biuro prezydenta Włoch potwierdziło udział Sergio Mattarelli w uroczystościach pogrzebowych.

Do Opactwa Westminsterskiego udadzą się także członkowie europejskich rodzin królewskich z takich krajów jak Hiszpania, Belgia, Norwegia, Dania, Szwecja i Holandia.

Szrot: wstępnie potwierdzam, że prezydent Duda ma zamiar wziąć udział w pogrzebie

O kwestię udziału Andrzeja Dudy w ceremonii pogrzebowej był pytany w "Kawie na ławę" w TVN24 Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. - Wstępnie mogę potwierdzić, że prezydent ma zamiar wziąć udział w pogrzebie Jej Wysokości Królowej - przekazał.

O wyjeździe Andrzeja Dudy na pogrzeb Elżbiety II mówił również w Polsat News szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Przekazał, że z prezydentem wybiera się jego małżonka. - Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka, będą na pogrzebie. Nawet jeżeli to będzie wymagało przebudowy ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, to jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa - powiedział prezydencki minister.

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: "Guardian", BBC, PAP

Tagi:
Raporty: