Brazylia

Brazylia

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nominował w środę byłego ewangelickiego misjonarza Ricardo Lopesa Diasa na szefa rządowego departamentu ds. odizolowanych plemion tubylczych. Krytycznie do decyzji prawicowego prezydenta odnoszą się organizacje pozarządowe i ONZ, mówiąc, że grozi to niebezpieczeństwem dla rdzennej ludności Brazylii.

Prezydent Jair Bolsonaro został w poniedziałek hospitalizowany po "nieszkodliwym wypadku domowym". Według oficjalnych doniesień "ma się dobrze", ale musi pozostać w szpitalu na obserwacji.

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro zapowiedział we wtorek odejście z Partii Socjalliberalnej (PSL) - poinformowały władze tego ugrupowania. W przyszłym roku zamierza założyć własną partię, a rozmowy na ten temat mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

- Chronimy naszą ziemię i życie, które na niej jest. Czasami się boję, ale musimy podnieść głowy i działać. Jesteśmy tu, by walczyć - tłumaczył jeszcze we wrześniu obrońca Puszczy Amazońskiej, Paulo Paulino Guajajara, pseudonim Wilk. Za tę walkę zapłacił najwyższą cenę. Indiański aktywista i członek grupy Strażników Lasu kilka dni temu został zabity.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przybył w czwartek do Chin, gdzie w piątek rozpoczyna oficjalną wizytę. Znany ze swoich radykalnie prawicowych poglądów polityk stwierdził, że jest w "kraju kapitalistycznym". Zapewnił, że spotkania z chińskimi przywódcami komunistycznymi nie są dla niego problemem, a mówiąc o amerykańsko-chińskim konflikcie handlowym stwierdził: - To nie nasza wojna.

Brazylijscy policjanci zastrzelili w czwartek trzech uzbrojonych przestępców, którzy włamali się do terminalu cargo lotniska w mieście Campinas na południu kraju. Mężczyźni w czasie napadu postrzelili ochroniarzy, a następnie starali się zbiec ze zrabowanymi pieniędzmi, podpalając ciężarówki na autostradzie - podały lokalne władze.

Dyrektor organizacji Amazon Watch Andrew E. Miller ocenił, że "Amazonia jest unicestwiana, by zaspokoić apetyt na mięso". Dodał, że winne tych zniszczeń są Europa, Stany Zjednoczone i azjatyckie kraje, które "również sięgają po zasoby Amazonii".

Wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet oceniła, że w ostatnich miesiącach w Brazylii można zaobserwować "kurczenie się przestrzeni demokratycznej". Jej wypowiedź ostro skrytykował brazylijski prezydent Jair Bolsonaro, który zaatakował komisarz, byłą prezydent Chile.