Królowa Elżbieta II nie żyje. Jest data pogrzebu

Źródło:
PAP, Reuters

Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. Uroczystość będzie miała charakter państwowy. Wcześniej poinformowano, że dzień pogrzebu będzie wolny od pracy.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie w Opactwie Westminsterskim w Londynie, ale później trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

Wcześniej poinformowano, że dzień pogrzebu będzie wolny od pracy.

Ciało królowej spoczywa obecnie w dębowej trumnie przykrytej królewskim sztandarem Szkocji i ze złożonym na wierzchu wieńcem kwiatów w sali balowej zamku Balmoral.

Trumna zostanie przetransportowana z zamku do Edynburga w niedzielę, a we wtorek poleci do Londynu. Od środy do poranka w dniu pogrzebu będzie spoczywać w Pałacu Westminsterskim.

"Będziemy wykonywać nasze obowiązki w nadchodzących dniach z najcięższym sercem, ale także z najsilniejszym postanowieniem, aby zapewnić odpowiednie pożegnanie jednej z postaci definiujących nasze czasy - powiedział książę Norflok Edward Fitzalan-Howard.

Śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w szkockim zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. Po jej śmierci nowym monarchą został jej syn, król Karol III.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: