Prawie połowa Amerykanów popiera prezydenta Donalda Trumpa - wynika z najnowszego sondażu Harvard/Harris, przeprowadzonego na ponad dwóch tysiącach zarejestrowanych wyborców. Ankietowani powiedzieli również, co sądzą o poszczególnych obszarach polityki Trumpa.
Według badania Harvard/Harris opublikowanego w poniedziałek, politykę Trumpa popiera 48 proc. badanych, a 46 proc. jest przeciwnego zdania. W opinii 52 proc. ankietowanych obecny prezydent USA radzi sobie lepiej niż jego poprzednik Joe Biden.
W obszarze imigracji Trump uzyskał 51 proc. poparcia. Jednocześnie 70 proc. ankietowanych popiera wzmocnione środki bezpieczeństwa granic, mające na celu ograniczenie nielegalnej imigracji do USA.
Trump po objęciu w styczniu urzędu prezydenta podjął szereg działań, które zaostrzyły amerykańską politykę migracyjną. Wśród najważniejszych decyzji prezydenta USA znalazły się masowe deportacje, cofnięcie tymczasowych zezwoleń na pobyt, a także rozmieszczenie wojsk na granicy z Meksykiem. Te decyzje budzą kontrowersje i są kwestionowane przez amerykańskie sądy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
50 proc. badanych opowiedziało się również za prowadzoną przez administrację redukcją kosztów rządowych. Zadaniem powołanego przez Trumpa Departamentu Wydajności Rządu (DOGE), na którego czele stoi miliarder Elon Musk, jest ograniczenie wydatków federalnych oraz uproszczenie biurokracji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Co Amerykanie myślą o cłach?
Ogólne zarządzanie gospodarką przez Trumpa zyskuje aprobatę 43 proc. wyborców, podczas gdy 49 proc. wspiera jego wysiłki na rzecz "powrotu Ameryki do jej wartości".
Politykę związaną z cłami i inflacją popiera 41 proc. respondentów. Połowa z ankietowanych zgadza się z cłami na towary z Chin, Meksyku i Kanady, które miały na celu zachęcenie do krajowej produkcji. Prezydent USA 2 kwietnia ogłosił wprowadzenie taryf na niemal wszystkie towary spoza Stanów Zjednoczonych i państwa globu, aby ostatecznie zawiesić je na 90 dni, pozostawiając te na Chiny na poziomie 145 procent, ale wprowadzając wyjątki.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Z badania wynika również, że według 43 proc. wyborców prezydent radzi sobie gorzej, niż przewidywali; 27 proc. twierdzi, że przekracza ich oczekiwania, a 29 proc. uznaje, że spełnia ich oczekiwania.
Kwestie ekonomiczne pozostają głównym źródłem obaw wyborców, przy czym inflacja i miejsca pracy są najwyższymi priorytetami, niezależnie od przynależności partyjnej. Około dwóch trzecich badanych wskazało inflację i miejsca pracy jako "najważniejsze problemy, z którymi kraj się obecnie mierzy".
Autorka/Autor: os/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Miro Vrlik Photography / Shutterstock