Sąd w brytyjskim Lancaster skazał 29-letniego mężczyznę na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia za znęcanie się nad 11-tygodniowym szczeniakiem, informuje BBC. Pies nie przeżył tortur. To najdłuższa kara więzienia, zasądzona na mocy ustawy o dobrostanie zwierząt na Wyspach, podaje organizacja walcząca o prawa zwierząt.
Za spowodowanie "przerażających obrażeń" u Rocko, 11-tygodniowego szczeniaka rasy American Bully, sąd w Lancaster skazał 29-letniego Dudleya Payne'a z Penwortham w północno-zachodniej Anglii na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia. Nałożył też na niego zakaz posiadania zwierząt przez 15 lat - przekazał portal BBC. Według Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), organizacji zajmującej się promocją dobrostanu zwierząt, to najdłuższy wyrok więzienia, jaki kiedykolwiek wydano na mocy ustawy o dobrostanie zwierząt.
Rocko, który należał do oskarżonego zaledwie sześć dni, trafił do weterynarza 2 lutego 2022 roku. Zmarł w klinice. U zwierzęcia stwierdzono poważny uraz głowy, pęknięcie wątroby, złamanie biodra i wypadnięcie gałki ocznej. Ponadto szczeniak miał ślady oparzenia od papierosów i otarcia przypominające zadrapania.
ZOBACZ TEŻ: Wygolił psu sierść, na grzbiecie wymalował obraźliwy napis przeciw Putinowi. Jest wniosek do sądu o ukaranie
Weterynarz o "najgorszym raporcie z sekcji zwłok"
Inspektor RSPCA Emma Dingley, podczas rozprawy odczytała oświadczenie, z którego wynika, że weterynarz skontaktował się z organizacją "natychmiast" po otrzymaniu wyników sekcji. "Powiedział mi przez telefon, że to najgorszy raport z sekcji zwłok, jaki kiedykolwiek czytał" - zaznaczyła Dingley. Sam weterynarz potwierdził podczas rozprawy, że obrażenia Rocko sugerują "celowe uszkodzenie ciała". Oskarżony utrzymywał, że powstały one po tym, jak wykonał resuscytację krążeniowo-oddechową, gdy pies miał trudności z oddychaniem, ale ława przysięgłych uznała go za winnego znęcania się nad zwierzęciem. - Nigdy nie będę w stanie pojąć, co stało się z Rocko i dlaczego tak młode zwierzę zostało potraktowane w tak okrutny sposób - powiedziała Dingley po ogłoszeniu wyroku. Jak zaznaczyła, "długość kary pozbawienia wolności odzwierciedla powagę tej sprawy".
Wielka Brytania przed dwoma laty wprowadziła surowsze kary za najokrutniejsze przypadki znęcania się nad zwierzętami. Od czerwca 2021 roku maksymalna kara więzienia za okrucieństwo wobec zwierząt została podwyższona z sześciu miesięcy do pięciu lat - czytamy na stronie rządowej gov.uk. "Bardziej rygorystyczne wyroki będą jednymi z najsurowszych w Europie" - podkreślono w komunikacie.
ZOBACZ TEŻ: Zamaskowany mężczyzna z młotkiem ukradł jamnika. Dzięki nagraniu pies wrócił do właścicieli
Źródło: BBC, gov.uk
Źródło zdjęcia głównego: BBC