"Przyjeżdżając w Bieszczady, zobaczysz… ekrany".  Mieszkańcy protestują i zbierają podpisy

Źródło:
tvn24.pl
Cisna (woj. podkarpackie)
Cisna (woj. podkarpackie) Google Maps
wideo 2/7
Cisna (woj. podkarpackie) Google Maps

Mieszkańcy, turyści i miłośnicy Bieszczadów protestują przeciwko budowie ekranów akustycznych w bieszczadzkiej gminie Cisna. Pod petycją, która powstała w tej sprawie, podpisało się już blisko 4800 osób. Inwestor - Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich - tłumaczy, że ekrany muszą stanąć, bo tak nakazała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie po tym, kiedy analiza emisji hałasu wykazała znacznie przekroczenie dopuszczalnych norm. - To wymóg prawny, a nie nasz wymysł. Hałas przekracza normę, musi być ekran - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ.

Chodzi o drogę wojewódzką numer 897 relacji Cisna-Wetlina. To odcinek o długości 19,5 kilometra. Trasa wiedzie przez miejscowości: Cisna, Dołżyca, Krzywe, Przysłup, Strzebowiska, Kalnica, Smerek i Wetlina. To fragment tzw. Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Położony jest w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ale poza jego granicami. 

Droga - jak informuje Joanna Szarata, specjalista ds. informacji publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie - nie spełnia aktualnych wymogów technicznych, dlatego zostanie przebudowana i rozbudowana. W ramach inwestycji jezdnia zostanie poszerzona, a na całej długości powstanie chodnik i ścieżka rowerowa.

Czytaj też: Głowno. Prosili o przejście dla pieszych, w końcu wymalowali je sami. GDDKiA: tego absolutnie robić nie wolno

"Hałas przekracza normę, musi być ekran"

Zgodnie z przepisami, taka inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Raport przygotowany w tej sprawie na zlecenie PZDW trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. - To dokument, który ma na celu ocenę, w jaki sposób oraz w jakim stopniu planowana inwestycja wywrze wpływ na poszczególne elementy środowiska, zarówno te ożywione, jak i nieożywione - wyjaśnia Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.

Jednym z elementów takiego raportu jest analiza akustyczna, czyli prognoza emisji hałasu. A ta - jak informuje Łukasz Lis, wykazała znacznie przekroczenie dopuszczalnych prawem norm. - Działaniem minimalizującym jest montaż ekranów akustycznych - mówi rzecznik RDOŚ. - To wymóg prawny, a nie nasz wymysł. Hałas przekracza normę, musi być ekran - dodaje.

Czytaj też: "Mamy niezbite dowody na przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu z obwodnicy"

Ekrany zostaną zamontowane przy 30 domach

Ekrany akustyczne zostaną zamontowane przy 30 budynkach: W Cisnej przy 10, w Wetlinie przy 14, kilka pojedynczych ekranów stanie w Dołżycy, Krzywem, Kalnicy i Smereku. Ich łączna długość po obu stronach drogi wyniesie 756 metrów. Ekrany będą przezroczyste, ich wysokość wyniesie od 1,5 do 3,5 metra, a średnia długość 24,5 metra.

"Z uwagi na fakt, że ekrany zostały zaprojektowane na terenach zurbanizowanych oraz nie stanowią 'korytarza', nie będą mieć wpływu na migracje zwierząt" - zapewnia Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Ekrany akustyczne mają powstać m.in. w Cisnej Łukasz Górnicki

Czytaj też: Boisko ma być zlikwidowane, a plac zabaw otoczony ekranami akustycznymi. "To jest wyrok sądu i tu nie ma o czym dyskutować"

Zbierają podpisy pod petycją. "Nie dla ekranów!"

Decyzja o montażu ekranów akustycznych zbulwersowała mieszkańców i miłośników Bieszczadów. Utworzyli internetową petycję "Oby nic nam Bieszczad nie zasłoniło! Nie dla ekranów!", którą podpisało już ponad 4700 osób.

"Przyjeżdżając w Bieszczady, zobaczysz… ekrany! Jadąc autem mijasz… ekrany! Idziesz na spacer wzdłuż… ekranów! Wykupiłeś nocleg z pięknym widokiem na… ekrany! Rzuciłeś miasto, aby żyć za… ekranem!" - piszą zbulwersowani.

Zaznaczają, że idea rozbudowy drogi jest "ważna i słuszna". "Droga miałaby być dostosowana do rosnącego ruchu turystycznego oraz poprawiłaby bezpieczeństwo i komfort. Jednak niektóre zastosowane rozwiązania projektowe są kontrowersyjne" - uważają (pisownia oryginalna).

Autorzy petycji uważają, że ekrany akustyczne, które powstaną w ciągu drogi relacji Cisna-Wetlina negatywnie wpłyną na estetykę krajobrazu, spowodują też obniżenie walorów turystycznych regionu. "Zastosowanie ekranów akustycznych w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wpłynie istotnie i negatywnie na środowisko i krajobraz. Walory widokowe są istotnym elementem krajobrazu, który należy chronić" - podkreślili.

Zwrócili też uwagę, że spory ruch turystyczny na tym odcinku drogi występuje jedynie w sezonie turystycznym - głównie w dzień, a w nocy praktycznie zanika. "Nie występują w związku z tym uciążliwości związane z hałasem emitowanym przez użytkowników drogi" - zwrócili uwagę.  

CAŁĄ PETYCJĘ MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ>>>

Ekrany akustyczne mają powstać w sumie przy 30 domach w miejscowościach: Cisna, Wetlina, Dołżyca, Krzywe, Kalnica i Smerek Łukasz Górnicki

Po skargach mieszkańców wójt wystąpiła o ponowną "analizę akustyczną" drogi

Po skargach mieszkańców Wójt gminy Cisna Renata Szczepańska wysłała pismo do PZDW, w którym wniosła ponowną analizę akustyczną drogi. "Ujęte w projekcie ekrany akustyczne budzą wiele kontrowersji i absolutny sprzeciw mieszkańców. Wnoszę (...) o znalezienie innych rozwiązań, które mogą zminimalizować hałas komunikacyjny" - czytamy w piśmie skierowanym do inwestora.

I dalej: "Zupełnie nieakceptowalna jest propozycja budowy ekranów, gdyż zmieni to krajobraz wsi obniżając jej atrakcyjność turystyczną. Nie można dopuścić do degradacji walorów wizualnych i krajobrazowych miejscowości Wetlina, która jest jedną z najpiękniejszych w Bieszczadach".

Co zatem zamiast ekranów? Wójcina wniosła do PZDW o "wymianę stolarki okiennej i zastosowanie izolacji akustycznej na budynkach", przy których mają stanąć ekrany akustyczne oraz ograniczenie prędkości w terenie zabudowanych do 40 km/h.

Czytaj też: "Zamiast drogi mamy wiadukt". Cała wieś protestuje

W środę (24 stycznia) w siedzibie PZDW w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa na temat przebudowy drogi relacji Cisna-Wetlina. Jej głównym tematem był budzący sprzeciw mieszkańców Bieszczadów montaż ekranów akustycznych.

Dyrektor RDOŚ Wojciech Wdowik jeszcze raz podkreślił, że do montażu ekranów obligują przepisy. Zgodnie z nimi ekrany muszą być stawiane wszędzie tam, gdzie natężenie hałasu przekracza 61 decybeli w dzień i 56 decybeli w nocy. - Na podstawie analizy okazało się, że jest konieczność budowy ekranów, bo te normy są przekraczane - wskazał. - Jeśli tak się nie stanie, pozwolenie na realizację tej inwestycji będzie wydane niezgodnie z prawem - dodał.

Mieszkańcy nie odpuszczą

Głos zabrał także mieszkaniec gminy Cisna, Jerzy Świątek. - Wszyscy są przeciw budowie ekranów w środku Bieszczad, bo ekrany zasłonią widok na bieszczadzkie połoniny, nikomu nie są potrzebne. Ruch samochodowy jest tylko latem większy i nikomu to nie przeszkadza - mówił.

Zapowiedział, że mieszkańcy będą walczyć, aby tych ekranów nie było. - Poruszymy wszystkie możliwości, zainteresujemy tą sprawą parlamentarzystów i ministrów - oświadczył.

Mieszkańcy zapowiadają, że nie odpuszczą i sprawą zainteresują parlamentarzystów i ministrów Łukasz Górnicki

Dyrektor PZDW Piotr Miąso przekazał, że ostateczną decyzję w sprawie warunków środowiskowych dla inwestycji podejmie wójt gminy Cisna. Dodał, że PZDW i RDOŚ analizują formalne możliwości ograniczenia zastosowania ekranów akustycznych, w tym wybudowania ich po wykonaniu remontu.

Inwestycja - według planu - ma ruszyć w 2025 roku i potrwa do 2028 roku. Budowa ekranów ma kosztować około 3 milionów złotych, przebudowa drogi ponad 200 milionów.

Czytaj też: Mieszkańcy chcieli chodnika. Powstaje "pobocze utwardzone". "Chyba ktoś jakiś błąd tutaj popełnił"

Autorka/Autor:ms/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Górnicki

Pozostałe wiadomości

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone rozpoczęły wzmacnianie swoich sił wojskowych w Japonii - oznajmił przebywający z wizytą w tym kraju szef Pentagonu Pete Hegseth. Zapowiedział utworzenie "bazy bojowej". Hegseth mówił również, że sojusz Stanów Zjednoczonych z Japonią pozostaje "kamieniem węgielnym" bezpieczeństwa w regionie. Łączy nas etos wojownika - dodał i ocenił, że kraj ten jest niezastąpiony w przeciwdziałaniu chińskiej agresji. Pochlebne uwagi Hegsetha pod adresem Japonii kontrastują z jego lutową krytyką europejskich sojuszników.

Amerykańska "baza bojowa" na terytorium "wczorajszego wroga"

Amerykańska "baza bojowa" na terytorium "wczorajszego wroga"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dwóch 18-latków zginęło w wypadku, do którego doszło w niedzielę rano w Chełmie (woj. lubelskie). Samochodem podróżowało 10 młodych mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat. Pojazd uderzył w słup i dachował. Kierowca był pijany, został już wypisany ze szpitala i zatrzymany.

Dziesięciu nastolatków w samochodzie, dwóch nie żyje. Kierowca zatrzymany

Dziesięciu nastolatków w samochodzie, dwóch nie żyje. Kierowca zatrzymany

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Goście "Kawy na ławę" w TVN24 rozmawiali o słowach kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena na temat aborcji. - To, co proponujecie, to jest naprawdę piekło kobiet. Gorsze niż proponowało Prawo i Sprawiedliwość - powiedziała Dorota Olko z Lewicy. - To jest w programie Konfederacji, że jesteśmy pro life, jesteśmy przeciwko zabijaniu dziecka za to, że ktoś inny popełnił zbrodnię - tłumaczył Michał Wawer z Konfederacji.

"To nie on będzie sobie musiał z taką 'niedogodnością' poradzić"

"To nie on będzie sobie musiał z taką 'niedogodnością' poradzić"

Źródło:
TVN24

Zdobędziemy Grenlandię. Nigdy nie wykluczam użycia siły zbrojnej - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wywiadzie dla NBC News. Jednocześnie zastrzegł, że użycie siły może nie być konieczne.

"Będziemy mieć Grenlandię". Jak? Trump odpowiada

"Będziemy mieć Grenlandię". Jak? Trump odpowiada

Źródło:
USA Today, PAP

200 tysięcy złotych kary za nielegalną wycinkę drzew otrzymał urząd marszałkowski w Poznaniu, który realizuje dużą inwestycję na miejscu dawnego szpitala dziecięcego. Wycinka drzew to tylko jeden z zarzutów jakie kierowała grupa mieszkańców poznańskiego Starego Miasta. Inne to: megalomania, brak konsultacji z mieszkańcami, spotkania planowane na godziny, kiedy większość ludzi jest w pracy, zabudowa spokojnej willowej okolicy.

Piły poszły w ruch, choć zgody na wycinkę nie było. "Urząd marszałkowski zachowuje się jak szalejący deweloper"

Piły poszły w ruch, choć zgody na wycinkę nie było. "Urząd marszałkowski zachowuje się jak szalejący deweloper"

Źródło:
TVN24.pl

Jechał zygzakiem trasą S8 odbijał się od bariery energochłonnej. Jazda jednego z kierowców zaniepokoiła innego z uczestników ruchu. Pan Marcin nagrał jego sposób jazdy, a następnie zatrzymanie przez policję na zjeździe w kierunku Wielunia. Otrzymaliśmy je od niego za pośrednictwem serwisu Kontakt24.

Jechał zygzakiem trasą S8, miał cztery promile. Nagranie

Jechał zygzakiem trasą S8, miał cztery promile. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Jeżeli rzeczywiście wejdzie w życie, to będzie jeden z najlepszych systemów leczenia endometriozy na świecie - powiedziała Katarzyna Górniak. - Jestem wzruszona jako dziennikarka, ale jako kobieta, jako pacjentka. To jest choroba miliona Polek - mówiła Magda Łucyan. Górniak i Łucyan są reporterkami "Faktów" TVN i autorkami reportażu "Taka twoja uroda".

Ministerstwo szykuje zmiany. "To jest choroba miliona Polek"

Ministerstwo szykuje zmiany. "To jest choroba miliona Polek"

Źródło:
TVN24

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Trwają naloty birmańskiej junty wojskowej na obszary zajmowane przez prodemokratycznych rebeliantów - poinformowała w niedzielę BBC. Obszary te są one zdewastowane po piątkowym trzęsieniu ziemi, w którym zginęły co najmniej 1644 osoby.

"Oburzające ataki" junty. "Zrzucają bomby, gdy próbuje się ratować ludzi"

"Oburzające ataki" junty. "Zrzucają bomby, gdy próbuje się ratować ludzi"

Źródło:
PAP

Trwa kampania wyborcza. W niedzielę w TVN24 politolog Adam Traczyk oceniał dotychczasowe działania poszczególnych kandydatów. Zwrócił uwagę między innymi na ostatnie wypowiedzi kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena. Ocenił, że jego "dość radykalne poglądy" i "skrajny język" dotarły do szerokiego grona odbiorców.

"Może żałować, że faktycznie powiedział coś od siebie". Politolog o słowach Mentzena

"Może żałować, że faktycznie powiedział coś od siebie". Politolog o słowach Mentzena

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek w Woli Grzymkowskiej pod Łodzią. 45-letni kierowca zginął po wjechaniu samochodem w przydrożne drzewo.

Wjechał w drzewo, zginął na miejscu

Wjechał w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Ochotnicza Straż Pożarna w warszawskiej Radości dostała używany wóz gaśniczy, który od 2012 roku służył w innych jednostkach. Z tej okazji w remizie odbyło się uroczyste przekazanie samochodu z udziałem oficjeli. W relacji z wydarzenia nie wspomniano, że "nowy wóz strażacki w OSP Radość" ma już blisko 80 tysięcy kilometrów przebiegu i braki w wyposażeniu.

Uroczyście przekazali "nowy wóz strażacki". Ma 13 lat

Uroczyście przekazali "nowy wóz strażacki". Ma 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Stany Zjednoczone kupią od Finlandii lodołamacze potrzebne do kontroli Arktyki. Informację potwierdził w sobotę prezydent Donald Trump po spotkaniu z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem. Lodołamacze - napisał Trump - mają "zapewniać pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe naszym krajom i światu".

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

USA kupią nowy sprzęt do "zapewniania pokoju"

Źródło:
PAP

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przymierza się do ograniczenia polowań w otulinach niektórych parków narodowych. Obecnie myśliwi w wielu miejscach mogą bez przeszkód strzelać przy samych granicach chronionych obszarów. Odgłosy wystrzałów od lat słyszane są choćby w otulinie Parku Narodowego Ujście Warty - raju gęsi i kaczek. Kraina szczęśliwości zamienia się dla ptaków w piekło, gdy tylko wystawią one dziób poza granicę parku.

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Granica parku narodowego, tuż za nią rządek myśliwych. Rząd rozważa ograniczenie polowań

Źródło:
tvn24.pl

W Lubiczu Dolnym pod Toruniem kierowca samochodu osobowego, dojeżdżając do skrzyżowania i widząc czerwone światło oraz zatrzymujące się przed nim pojazdy, postanowił je ominąć i przejechał przez skrzyżowanie z niewłaściwego pasa. Policjanci ustalają tożsamość kierującego.

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Za ten manewr grozi mu kara nawet 30 tysięcy złotych. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Szef Pentagonu Pete Hegseth zabrał żonę Jennifer na co najmniej dwa spotkania, na których rozmawiano o kwestiach bezpieczeństwa - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby biorące udział w tych wydarzeniach. Żona Hegsetha to była dziennikarka stacji telewizyjnej Fox News.

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Media: Hegseth zabrał żonę na spotkania, na których poruszano wrażliwe kwestie

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Bydgoszczy z udziałem motocyklisty. 34-latek nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Niestety nie przeżył.

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

"Nie dostosował prędkości do warunków", uderzył w barierki. Nie żyje 34-latek

Źródło:
tvn24.pl

Jak poinformowała agencja Bloomberga, Ukraina domaga się od Stanów Zjednoczonych więcej inwestycji w ramach negocjowania umowy surowcowej. Agencja powołuje się na treść umowy o surowcach naturalnych i własne źródła wśród negocjatorów pracujących nad jej kształtem.

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Trwają negocjacje nad kształtem umowy surowcowej. Ukraińcy chcą więcej inwestycji

Źródło:
PAP
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium