Odręcznie piszą ulotki i rozdają je przechodniom. Dzieci walczą o nowe boisko przy szkole

Źródło:
TVN24
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu walczą o nowe boisko. Szkoła nagrała spot
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu walczą o nowe boisko. Szkoła nagrała spotSP 75
wideo 2/7
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu walczą o nowe boisko. Szkoła nagrała spotSP 75

Chcą mieć nowe boisko, żeby "grać, tańczyć, biegać i być jeszcze bardziej aktywnym". Co ze starym? Jeszcze działa, ale tu już nawierzchnia wydeptana, a tam gdzieś coś się zapada. Szału nie ma, ale może być i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu o tym wiedzą. A co więcej nie czekają z założonymi rękami. O swoim marzeniu mówią głośno dorosłym. Budowę boiska już zgłoszono jako projekt w budżecie obywatelskim. Teraz dzieci zawzięcie zachęcają do głosowania.

Kilka dni temu Elżbieta Sobańska wychodziła ze swojej pracowni w centrum Poznania. Było około godziny 18, padał deszcz. Zamykając drzwi usłyszała za swoimi plecami cichutki głosik: "mam zapytać tą panią?". Gdy się obróciła, obok stała już mała dziewczynka z odręcznie wypisaną ulotką. -Zapytała czy mogę zagłosować na budowę ich nowego boiska. Wyjaśniła mi krok po kroku, na którą stronę internetową trzeba wejść, żeby oddać głos na ich projekt w poznańskim Budżecie Obywatelskim - opowiada pani Elżbieta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Obok takiego zaangażowania dzieci trudno przejść obojętnie. Pani Elżbieta opisała całą sytuację w mediach społecznościowych, opublikowała zdjęcie ulotki i wsparła budowę boiska swoim głosem.

- Te dziewczynki, które w deszczu chodziły i rozdawały własnoręcznie zrobione ulotki po prostu bardzo mnie ujęły. Jestem pełna podziwu dla ich zaangażowania i tego, że po prostu im się chciało. Tego dnia mogły robić wszystko: bawić się, grać w coś, ale one zachęcały do głosowania. Ulotki też mogły wydrukować, ale nie zrobiły tego. Zadały sobie dużo trudu i własnoręcznie wszystko napisały. Takiego zaangażowania, szczerości i determinacji można im tylko pozazdrościć. Wiem, że te uczennice były też ze starszą osobą, która się nimi opiekowała, ale i tak podejście do obcej osoby i poproszenie jej o coś wymaga odwagi, a one ją miały. Gratuluję takiej postawy - mówi pani Elżbieta.

Uczniowie bardzo się zaangażowaliElżbieta Sobańska

Marzą o boisku

Szkoła Podstawowa imienia Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu znajduje się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 3. Uczniowie klas I-III i IV-VIII mają do dyspozycji stare boisko ze sztuczną nawierzchnią, które spełnia jeszcze normy bezpieczeństwa, ale jego stan i wygląd pozostawia wiele do życzenia. "Nawierzchnia trawiasta jest już bardzo zużyta i nieestetyczna, a podłoże w pewnych momentach się pozapadało" - czytamy w opisie projektu. Nowe boisko to spora inwestycja, na którą szkoły nie stać. Na budowę infrastruktury potrzeba 600 tysięcy złotych.

Nawierzchnia była już kilka razy naprawianaSP nr 75

- O środki na takie inwestycje zwykle zabiega się właśnie w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli nam się powiedzie, pozyskane pieniądze wykorzystamy na opłotowanie boiska, nową nawierzchnię i wygospodarowanie takiej części, która nadawałaby się jako miejsce do spożycia śniadania na świeżym powietrzu. To ważne zwłaszcza teraz w pandemii, kiedy dzieci jak najwięcej czasu powinny spędzać na świeżym powietrzu - opowiada tvn24.pl dyrektorka szkoły Katarzyna Sołtysiak.

Dzieci, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły - wszyscy liczą na nowe boiskoSP nr 75

Boisko do siatkówki, piłki ręcznej, koszyków, squasha oraz ścianka wspinaczkowa - plany są ambitne. Po co tylko ten wysoki parkan dookoła?

- Szkoła znajduje się na terenie Starego Miasta. Wiele osób upatrzyło sobie nasze boisko jako miejsce do wieczornych spotkań towarzyskich, często spożywany jest tam alkohol. Niestety podczas takich spotkań te osoby niszczą nam boisko i brudzą. Mamy problem z utrzymaniem porządku. Nasi pracownicy obsługi dzień w dzień zaczynają o 6 rano od obchodu i sprzątania właśnie tego kwartału. Uczniowie też widzą, że panowie naprawiają im rano ławeczki, a następnego dnia te znów są zepsute. Dlatego wszyscy bardzo chcielibyśmy mieć już nowe boisko, takie na miarę XXI wieku - tłumaczy dyrektorka.

Wszystkie ręce na pokład

Ulotka, którą otrzymała pani Elżbieta to nie jest oddolna inicjatywa jednej czy dwóch uczennic. Bo w Szkole Podstawowej nr 75 zaangażowani są wszyscy: dzieci, rodzice, nauczyciele, dyrekcja, a nawet absolwenci. Każdy ma jakiś własny pomysł, każdy próbuje pozyskać jak najwięcej głosów dla projektu.

- To jest taka nasza wspólna akcja, która zjednoczyła całą społeczność. Nagraliśmy dwa filmiki, zrobiliśmy happening, rodzice wydrukowali ulotki, ale część uczniów przygotowała też swoje. Działamy razem. Po tym okresie, kiedy dzieci miały zdalne nauczanie, bardzo chętnie w ten nurt projektowy wchodzą. To im też pozwala budować relacje, stworzyć atmosferę normalnego funkcjonowania. Dzieci są stęsknione za działaniem. Oczywiście podczas nauczania zdalnego też prowadziliśmy różne projekty wewnętrzne i z instytucjami oraz debaty, ale to było na odległość, a to nie to samo. Nic nie zastąpi kontaktu w realu - mówi Sołtysiak.

#BEZPRZERWY - ROK SZKOLNY Z TVN24.PL>>>

Mają poczucie, że coś od nich zależy

W szkole dużo się dzieje. Wszyscy zabiegają o ten budżet obywatelski. Pytanie, czy najmłodsi uczniowie w ogóle wiedzą o co walczą? Czym jest wspomniany budżet obywatelski i jak z tego tortu ukroić spory kawałek właśnie dla siebie.

- Wiedzą i to zasługa wychowawców edukacji wczesnoszkolnej, którzy w prosty, przystępny sposób wytłumaczyli dzieciom jak to działa. Tak uczymy je nie tylko postawy obywatelskiej, ale też szacunku dla dobra wspólnego oraz myślenia o wspólnej przestrzeni jako takiej, którą każdy z nas może w jakiś sposób zagospodarować. Przecież przestrzeń miejska to nie jest tylko miejsce dla polityków czy urzędników jak to często postrzegają dzieci. To jest też przestrzeń dla nich samych i dzieci mogą na to realnie wpływać. Nasi uczniowie cieszą się, bo mają poczucie, że coś od ich głosu może zależeć - opowiada dyrektorka.

Dzieci przygotowały też banery, które pojawiły się na płocie szkołyTVN24

Nie bez znaczenie jest też to, że swego wsparcia udzielili im znani sportowcy, z których część to absolwenci szkoły. W spocie promującym budowę boiska wystąpili między innymi: Szymon Ziółkowski (mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney), Jan Szymański (brązowy medalista w łyżwiarstwie szybkim z Soczi), Michał Jeliński (mistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu).

- Mamy nadzieję, że nam się uda. To jest oddolna inicjatywa, która rzuca wiele światła na temat relacji społecznych i tego jakie w ludziach drzemie dobro i chęć do działania społecznego - podkreśla Sołtysiak.

- Cieszę się, że szkoła uczy dzieci obywatelskiej postawy i, że warto o coś się starać, że warto głosować. Tak młodzi uczą się, że wybory i głosowanie ma sens - dodaje Elżbieta Sobańska.

GŁOSOWANIE W POZNAŃSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM KOŃCZY SIĘ JUŻ 22 PAŹDZIERNIKA. PROJEKT BUDOWY BOISKA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 75 ZNAJDUJE SIĘ NA LIŚCIE NR 9 - STARE MIASTO.

Autorka/Autor:aa/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SP75 w Poznaniu; Elżbieta Sobańska

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl