"Czasem przez rok nie dzieje się tyle". Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Źródło:
TVN24
Podsumowanie politycznych wydarzeń minionego tygodnia w programie "Zmiana władzy"
Podsumowanie politycznych wydarzeń minionego tygodnia w programie "Zmiana władzy"TVN24
wideo 2/35
Podsumowanie politycznych wydarzeń minionego tygodnia w programie "Zmiana władzy"TVN24

W programie "Zmiana władzy" w TVN24 Piotr Kraśko, Agata Adamek i Radomir Wit podsumowali najważniejsze polityczne wydarzenia minionego tygodnia. Komentowali między innymi koniec ośmioletnich rządów PiS, wybór Donalda Tuska na premiera i zaprzysiężenie nowego rządu przez prezydenta, nazwanie Tuska przez Kaczyńskiego "niemieckim agentem" i skandal z udziałem Gregorza Brauna. - Czasem przez rok nie dzieje się tyle co przez ten jeden tydzień - powiedział Piotr Kraśko.

W minionym tygodniu (11-17 grudnia) nie mogliśmy narzekać na nudę. Piotr Kraśko ocenił, że "to był najbardziej niezwykły tydzień w polskiej polityce od wielu lat". - Czasem przez rok nie dzieje się tyle, nie zmienia się tyle, co przez ten jeden tydzień - zauważył.

ZOBACZ PROGRAM SPECJALNY "ZMIANA WŁADZY"

1. Koniec ośmioletnich rządów PiS i dwutygodniowgo rządu Mateusza Morawieckiego oraz wybór Donalda Tuska na premiera i zaprzysiężenie nowego rządu przez prezydenta

- Muszę się państwu przyznać, że dla mnie to było zupełnie niezwykłe doświadczenie, bo 11 grudnia byłem w pracy, przed "Faktami", oglądałem exposé premiera Morawieckiego, słucham, w końcu wychodzę po kawę, wracam, a tu upadł rząd - wspominał ten dzień Piotr Kraśko.

Radomir Wit opowiadał, że w trakcie debaty nad wyborem Tuska na premiera jego uwagę zwróciła obecność na sali sejmowej byłego prezydenta i przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, który jeszcze niedawno był w szpitalu.

2. Przejmowanie resortów przez nowych ministrów

Dziennikarze zauważyli, że przekazywanie władzy w poszczególnych resortach było bardzo zróżnicowane. Na przykład odchodzący szef MON Mariusz Błaszczak wygłosił przemówienie, przekazując władzę Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, natomiast Adam Bodnar i Marcin Warchoł, nowy i ustępujący minister sprawiedliwości, odbyli krótką rozmowę. Bodnar zapytał między innymi o to, czy w gmachu są flagi Unii Europejskiej, żeby można je było postawić w gabinetach, Warchoł wręczył mu upominki.

- Ministrowie i ministry, z którymi rozmawiałem, mówili, że przy przekazywaniu im władzy przez poprzednią ekipę czuli wrogość, że osoby, które były tam zatrudnione często z partyjnego klucza nie są tam po to, żeby im pomóc - opowiadał Radomir Wit.

3. Jarosław Kaczyński nazwał Donalda Tuska "niemieckim agentem"

W poniedziałek, po wyborze szefa PO na premiera i odśpiewaniu hymnu prezes PiS Jarosław Kaczyński wszedł bez trybu na mównicę i nazwał Tuska "niemieckim agentem"

.- Prezes na pewno w tym momencie nie zapanował nad swoimi emocjami. Z drugiej strony prawdą jest też to, co usłyszałam od polityków Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk ma po prostu jakiś przycisk, którym jest w stanie uruchomić emocje prezesa Prawa i Sprawiedliwości i użył tego przycisku - komentowała Agata Adamek.

- Wokół Jarosława Kaczyńskiego urósł taki mit, że jest genialnym strategiem, że ma wszystko pod kontrolą. Te sytuacje pokazują, że chyba tak jednak nie jest, że nie ma wszystkiego pod kontrolą - dodał Radomir Wit.

Agata Adamek: Tusk ma jakiś przycisk, którym jest w stanie uruchomić emocje Kaczyńskiego
Agata Adamek: Tusk ma jakiś przycisk, którym jest w stanie uruchomić emocje KaczyńskiegoTVN24

4. PiS łączy się z Partią Republikańską

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość podjęło uchwałę o połączeniu z Partią Republikańską Adama Bielana.

- Właściwie trzeba powiedzieć, że PiS wchłania Partię Republikańską, bo tam jest naprawdę tak mało przedstawicieli, że trudno mówić o połączeniu. To jest konsolidowanie się wobec trzonu, który jest wysunięty najbardziej na prawo - oceniła Agata Adamek.

- Ale jest jeszcze druga grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości, o których pewnie myśli prezydent Andrzej Duda i jego współpracownicy, przede wszystkim Marcin Mastalerek, którzy będą chcieli w jakiś sposób pozostać na scenie politycznej, ale w kontraście do tego, co robi Prawo i Sprawiedliwość. Nie będą widzieli swojej przyszłości politycznej w takim ugrupowaniu,  jakiego formułę proponuje prezes Prawa i Sprawiedliwości - dodała.

5. Ustawa o dofinansowaniu in vitro z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał w tym tygodniu uchwaloną przez Sejm ustawę o finansowaniu in vitro.

Dziennikarze zauważyli, że niektórzy politycy byłego już obozu rządowego, na przykład Mateusz Morawiecki, teraz publicznie ogłosili, że popierają ten program, mimo że przez osiem lat ich rządów nie był on refundowany z budżetu państwa.

- Niech były już premier Mateusz Morawiecki, mówiący, że on zawsze był zwolennikiem in vitro, ma odwagę spojrzeć w oczy tym wszystkim ludziom, którzy przez decyzję Prawa i Sprawiedliwości przez te wszystkie lata nie mogli skorzystać z tego programu - powiedział Radomir Wit.

Dziennikarze stwierdzili również, że podpis prezydenta pod tą ustawą może być zapowiedzią jego nowej postawy wobec rządzącej koalicji. - Już 13 grudnia (dzień zaprzysiężenia - red.) był inny niż 13 listopada (pierwszy dzień pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji - red.) - zauważył Piotr Kraśko.

Podsumowanie politycznych wydarzeń minionego tygodnia w programie "Zmiana władzy"
Podsumowanie politycznych wydarzeń minionego tygodnia w programie "Zmiana władzy"TVN24

6. Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun we wtorek, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe.

- To było straszne, skandaliczne, szokujące - komentował zachowanie Brauna Piotr Kraśko. Przypomniał, że to nie pierwszy tego rodzaju incydent z udziałem posła Konfederacji. Wspomniał między innymi, że w poprzedniej kadencji Sejmu Braun zwrócił się do ówczesnego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami: "Będziesz pan wisiał".

Dziennikarze zauważyli, że w tle dyskusji o skandalu z udziałem posła Brauna rozgorzała debata, czy stanowisko wicemarszałka Sejmu utrzyma Krzysztof Bosak z Konfederacji.

7. Jest wniosek o wypłatę pieniędzy z KPO dla Polski

Agata Adamek mówiła, że w sprawie oblokowania pieniędzy z KPO "niezwykle zmieniła się atmosfera, ale na samej atmosferze pewnie nie zbuduje się realizacji kamieni milowych". - I tu wracamy do postawy prezydenta i do pytania o to, ile spraw uda się załatwić, napisać w rozporządzeniu, zawrzeć w różnych dokumentach, z obejściem prezydenta - dodała, nawiązując do tego, że niektóre kamienie milowe dotyczą zmian w wymiarze sprawiedliwości, na co może nie zgodzić się prezydent Andrzej Duda.

- Mam katalog pytań, na które pewnie nigdy nie poznamy odpowiedzi. Pierwsze - z kim premier Morawiecki rozmawiał o (stworzeniu - red.) większości, a drugie - dlaczego nigdy nie złożył wniosku o wypłatę, jeżeli chodzi o pieniądze z KPO - komentował Radomir Wit. - My cały czas zadawaliśmy to pytanie - zauważyła Adamek.

8. Likwidacja podkomisji smoleńskiej

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz uchylił w piątek decyzję powołującą podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Podkomisja ulega likwidacji.

Agata Adamek mówiła, że teraz może dojść do sytuacji, w której komisja smoleńska będzie "na uchodźstwie" lub może powstać zespół parlamentarny w tej sprawie. Zgodził się z tym Radomir Wit. Stwierdził, że taka właśnie może być teraz praktyka Prawa i Sprawiedliwości, żeby eksponować pewne tematy w przestrzeni publicznej właśnie za pomocą tworzenia różnych zespołów parlamentarnych.

Reporterzy TVN24 dyskutowali też o możliwej dalszej roli Antoniego Macierewicza.

- Antoni Macierewicz pozostanie kapłanem tej religii smoleńskiej i pewnie będzie ją pielęgnował, tylko poza strukturami rządowymi - komentowała Agata Adamek.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W odwecie za wtorkowy ostrzał rakietowy Izrael może uderzyć w irańskie bazy wojskowe i ośrodki dowodzenia, może też uruchomić swoich agentów wewnątrz Iranu i zaatakować osoby odpowiedzialne za atak lub uderzyć w instalacje nuklearne – ocenia stacja BBC.

"Koło ataku i zemsty". Jak Izrael odpowie na irański atak?

"Koło ataku i zemsty". Jak Izrael odpowie na irański atak?

Źródło:
PAP

Gubernator Minnesoty demokrata Tim Walz i senator z Ohio republikanin J.D. Vance zmierzyli się w jedynej planowanej debacie telewizyjnej kandydatów na wiceprezydenta USA. Jak oceniają komentatorzy, dyskusja mocno pokazała różnice ideologiczne między nimi, jej ton był jednak raczej wyważony, a kandydaci unikali personalnych ataków.

Jedyna taka debata. Jak poradzili sobie kandydaci na wiceprezydenta

Jedyna taka debata. Jak poradzili sobie kandydaci na wiceprezydenta

Źródło:
PAP, CNN, NBC News

Iran wystrzelił we wtorek prawie 200 pocisków balistycznych na Izrael. Komisja Rady Europy opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. W Polsce burzę wywołały tzw. alkotubki, które pojawiły się w sklepach - jest zapowiedź kontroli i decyzja producenta o wycofaniu produktu. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 2 października.

Atak na Izrael, burza o alkotubki, immunitet Romanowskiego

Atak na Izrael, burza o alkotubki, immunitet Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Właściwy człowiek na właściwym miejscu - uznał prezydent Andrzej Duda i zatrudnił Beatę Kempę na stanowisku doradczyni ds. humanitarnych. W tym samym czasie prokuratura wznawia umorzone śledztwo w sprawie organizacji zbiórki plecaków dla dzieci z Syrii. Akcja była zorganizowana w Sycowie, rodzinnym mieście Kempy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nowe stanowisko, stare problemy

Nowe stanowisko, stare problemy

Źródło:
TVN24

Iran wystrzelił we wtorek prawie 200 pocisków balistycznych na Izrael, w całym kraju ogłoszono alarm. Armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" z nich. Przekazała też, że nie odnotowano ofiar, chociaż tamtejsze media donosiły o śmieci palestyńskiego cywila na Zachodnim Brzegu. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu. Izrael zapowiedział odpowiedź. Biały Dom uznał atak za "znaczącą eskalację" ze strony Iranu. - Wstępne doniesienia sugerują, że Izrael, przy aktywnym wsparciu Stanów Zjednoczonych i innych partnerów, skutecznie poskromił ten atak - powiedział sekretarz stanu Antony Blinken.

"Znacząca eskalacja" ze strony Iranu. Atak na Izrael "skutecznie poskromiony" 

"Znacząca eskalacja" ze strony Iranu. Atak na Izrael "skutecznie poskromiony" 

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

- Dziś wieczorem Iran popełnił wielki błąd i zapłaci za to - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu po tym, jak władze w Teheranie zdecydowały o wystrzeleniu prawie 200 rakiet na Izrael. Natomiast irańskia armia, cytowana przez tamtejsze media państwowe, przekazała, że jeśli Izrael zdecyduje się na zbrojny odwet, to z kolei Iran dokona "ogromnych zniszczeń" w izraelskiej infrastrukutrze.

Netanjahu: dziś wieczorem Iran popełnił wielki błąd, zapłaci za to

Netanjahu: dziś wieczorem Iran popełnił wielki błąd, zapłaci za to

Źródło:
Reuters

Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie jeszcze we wtorek może spotkać się z dowódcami. - Jest możliwe, że ta sytuacja wywoła zwiększony napór na nasze granice, ale jesteśmy przygotowani, monitorujemy sytuację - zapewnił.

Szef MON: w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie pewnie jeszcze we wtorek spotkam się z dowódcami

Szef MON: w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie pewnie jeszcze we wtorek spotkam się z dowódcami

Źródło:
PAP

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Dwupokoleniowa rodzina, małe dziecko i hodowla ryb, którą zajmowano się w rodzinie od 40 lat. Ich źródłem utrzymania był też wynajem domków letniskowych. Woda zniszczyła wszystko. Dom nadaje się tylko do rozbiórki - tymczasowo mieszkają w hotelu, władze miasta obiecują kontenery. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Tutaj Ignaś się bawił". Stracili dom i rodzinny biznes

"Tutaj Ignaś się bawił". Stracili dom i rodzinny biznes

Źródło:
TVN24

W dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie doszło we wtorek do strzelaniny, nie żyje osiem osób - przekazała izraelska policja. Wcześniej informowano o czterech ofiarach i siedmiu rannych. Przekazano, że dwóch napastników zostało "zneutralizowanych". Jednocześnie izraelska policja przekazała, że mogło dojść do "kolejnego ataku", tym razem na hotel w pobliżu tego miasta.

Strzelanina w Tel Awiwie, wiele osób nie żyje

Strzelanina w Tel Awiwie, wiele osób nie żyje

Źródło:
Reuters

- Oczywiście, że Andrzej Duda nie żałuje udziału w urodzinach Milosza Zemana - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. Przekonywał, że to była "impreza prywatna, towarzyska". - Prezydent lubi prezydenta Zemana, szanuje. Z Viktorem Orbanem nie zgadza się w sprawie Ukrainy - dodał. Mówił też o spotkaniu prezydenta z byłym prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim.

Mastalerek o udziale prezydenta w głośnym przyjęciu: nie żałuje

Mastalerek o udziale prezydenta w głośnym przyjęciu: nie żałuje

Źródło:
TVN24

W koalicji rządowej konsternacja i komentarze, że w Totalizatorze Sportowym wydarzyło się "coś złego". A wydarzyło się to, że Totalizator Sportowy ma 13 nowych dyrektorów regionalnych i - jak pisze Onet - są wśród nich lokalni radni oraz współpracownicy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy oraz znajomy premiera Donalda Tuska.   

Osoby powiązane z rządem z posadami w Totalizatorze Sportowym. "Nie ma nic gorszego dla wizerunku koalicji" 

Osoby powiązane z rządem z posadami w Totalizatorze Sportowym. "Nie ma nic gorszego dla wizerunku koalicji" 

Źródło:
Fakty TVN

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy samolot linii Ryanair, który leciał z Barcelony do Bergamo, podchodził do lądowania, pękły cztery opony tylnego podwozia. Do zdarzenia doszło na lotnisku położonym około 50 kilometrów od centrum Mediolanu. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Samolot podchodził do lądowania, pękły opony

Samolot podchodził do lądowania, pękły opony

Źródło:
Kontakt24

Jest pilna sprawa - powiedział podczas wtorkowego posiedzenia rządu premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do kwestii alkoholu sprzedawanego w saszetkach, przypominających tubki z musami dla dzieci. - Czesław, będę bardzo prosił, żebyś teraz pojechał do resortu i sprawę rozstrzygnął - powiedział szef rządu do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.

Tusk o alkotubkach: Czesław, proszę, żebyś teraz pojechał do resortu i sprawę rozstrzygnął

Tusk o alkotubkach: Czesław, proszę, żebyś teraz pojechał do resortu i sprawę rozstrzygnął

Źródło:
tvn24.pl

Grupa dzieci, która szła z opiekunką do świetlicy, została zaatakowana przez mężczyznę uzbrojonego w nóż. Trzech pięcioletnich chłopców zostało rannych, w tym jeden poważnie. Policja schwytała domniemanego sprawcę, to 23-letni Chińczyk. Motywy napaści nie są znane.

Zaatakował nożem grupę przedszkolaków

Zaatakował nożem grupę przedszkolaków

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie są już prawie w centrum miasta Wuhłedar. Trwają tam walki - przekazał we wtorek szef władz wojskowych obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin. DeepState, projekt monitorujący sytuację na ukraińskim froncie, poinformował, że ​​Rosjanie wkroczyli do Wuhłedaru od zachodu i południa.

Rosjanie wkroczyli do miasta, które broniło się ponad dwa lata

Rosjanie wkroczyli do miasta, które broniło się ponad dwa lata

Źródło:
PAP, Reuters, Ukraińska Prawda

Funkcjonariusze zatrzymali 26-latka, który uciekał skradzionym busem przed niemiecką i polską policją. Jak się okazało, był pod wpływem narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Transgraniczny pościg za skradzionym busem

Transgraniczny pościg za skradzionym busem

Źródło:
PAP

Różowy październik, czyli ważna akcja, która ma nam przypomnieć o raku piersi. A także o tym, że trzeba się badać i o tym, że z tym rakiem można wygrać. Pan Krzysztof też o tym przypomina, bo rak piersi może być chorobą mężczyzn.

Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Okazuje się, że dotyczy też mężczyzn

Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Okazuje się, że dotyczy też mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług przez Cinkciarz.pl - podała KNF. Do sprawy odniósł się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Frank Gardner, poruszający się na wózku inwalidzkim dziennikarz BBC, był jednym z pasażerów poniedziałkowego lotu Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy. Jak poinformował, ponieważ na pokładzie nie zapewniono mu dostępu do wózka, chcąc skorzystać z toalety Brytyjczyk musiał przeczołgać się po podłodze maszyny. Linie lotnicze wydały w tej sprawie oświadczenie.

Dziennikarz BBC musiał czołgać się w samolocie LOT. Linie przepraszają

Dziennikarz BBC musiał czołgać się w samolocie LOT. Linie przepraszają

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Trzebnicy (woj. dolnośląskie) zatrzymali kobietę, która z karty firmowej wydała na własne zakupy 1,5 miliona złotych. Teraz 34-latka odpowie przed sądem.

Wydała 1,5 mln zł kartą pracodawcy

Wydała 1,5 mln zł kartą pracodawcy

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

"Na Opolszczyźnie już trafiają do ludzi informacje, że pieniądze się skończyły", "ludzie pozostawieni sami sobie, bez pomocy ze strony państwa" - takie informacje o powodzianach jednego z regionów rozprowadzają politycy PiS. Na dowód przywołują komunikat publicznej instytucji. Wyjaśniamy, jak zmanipulowali jego przekaz.

PiS: na Opolszczyźnie "koniec pomocy dla powodzian". To nieprawda

PiS: na Opolszczyźnie "koniec pomocy dla powodzian". To nieprawda

Źródło:
TVN24

Nowa ekranizacja znanej powieści, finałowy sezon głośnego serialu i tytuły obsypane nagrodami. Co warto obejrzeć na platformie Max na początku października? Oto pięć propozycji.

Premiera "Miasteczka Salem" i finałowy sezon "Szadzi". Październikowe nowości na Max

Premiera "Miasteczka Salem" i finałowy sezon "Szadzi". Październikowe nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl