Ustawa o dofinansowaniu in vitro z podpisem prezydenta

pilne
Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu in vitro
Źródło: TVN24

Ustawa o finansowaniu in vitro została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Chodzi o ustawę z dnia 29 listopada 2023 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

W piątek na stronie internetowej prezydenta poinformowano, że Andrzej Duda podpisał tego dnia między innymi ustawę z dnia 29 listopada 2023 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Potocznie nazywana jest on ustawą o dofinansowaniu in vitro.

W komunikacie napisano, że "podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej".

"Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych" - przekazano.

Jak czytamy, "na początku stycznia 2024 r. planowane jest posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia poświęcone przygotowaniu projektu".

Sejm za dofinansowaniem in vitro

Sejm nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa przyjął 29 listopada. Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.

Obywatelski projekt dotyczący in vitro został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Zgodnie z nim minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program leczenia niepłodności, obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

Wnioskodawcy podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro jej dostępność jest w Polsce obecnie ograniczona. W projekcie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację przedmiotowego programu polityki - nie mniej niż 500 milionów złotych.

>> Czytaj, jak przebiegła w Sejmie debata na temat ustawy o dofinansowaniu in vitro <<

Apel do prezydenta z Episkopatu

Jeszcze zanim prezydent podpisał ustawę, w jej sprawie zwrócił się do prezydenta przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Apelował o odmowę podpisania i przekazanie ustawy do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Abp Gądecki dodał, że "episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności". "Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą 'produkcją' stanowiącą 'formę zawładnięcia życiem ludzkim'"– ocenił przewodniczący KEP.

CZYTAJ WĘCEJ: "Metoda in vitro jest eksperymentowaniem na człowieku". Abp Gądecki prosi prezydenta, by zawetował ustawę

Czytaj także: