Europarlament o "oczywistych naruszeniach praworządności". Politycy Solidarnej Polski komentują

Źródło:
TVN24
Ziobro: wbrew decyzjom Polaków chce się narzucić poglądy i agendę ideologiczną
Ziobro: wbrew decyzjom Polaków chce się narzucić poglądy i agendę ideologicznąTVN24
wideo 2/5
Ziobro: wbrew decyzjom Polaków chce się narzucić poglądy i agendę ideologicznąTVN24

Mamy do czynienia z jawnym pogwałceniem standardów państw demokratycznych - powiedział na konferencji prasowej w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przewodniczący Solidarnej Polski. W ten sposób ocenił rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą tak zwanego mechanizmu warunkowości. Głos w tej sprawie zabrali także inni politycy ugrupowania Ziobry.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". Do dokumentu odnieśli się tego samego dnia politycy Solidarnej Polski: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister członek Rady Ministrów Michał Wójcik, europoseł Patryk Jaki i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ziobro: chcą w brutalny sposób narzucać własne przekonania

- Mamy do czynienia z jawnym pogwałceniem standardów państw demokratycznych, które szanują fakt istoty demokratycznych wyborów i konsekwencji, jakie płyną z tego dla funkcjonowania poszczególnych państw - mówił Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem rezolucja europarlamentu świadczy o tym, że Unia chce "w sposób brutalny, odwołując się do elementów szantażu, narzucać własne przekonania i poglądy, które są sprzeczne z wyrażonymi w demokratycznych wyborach".

Przekonywał, że rezolucja jest dowodem na problemy z demokracją i praworządnością "ale nie w Polsce, a w Unii Europejskiej". - Rezolucja jest aktem jawnie antydemokratycznym i niepraworządnym. Antydemokratycznym w tym sensie, że przedstawiciele Parlamentu Europejskiego chcą narzucić swoją wolę suwerennemu, demokratycznemu państwu w obszarze ideologicznym, ale także w innych obszarach zarezerwowanych dla demokratycznie wybranych organów tego państwa - mówił.

Ziobro mówił też że Unia Europejska "wbrew poglądom, wbrew decyzjom Polaków wyrażanych w demokratycznych wyborach, chce narzucić swoje poglądy, swoją agendę, często ideologiczną, używając jako narzędzia szantażu ekonomicznego". - Odwołują się do rozporządzenia, przed którego przyjęciem jako minister sprawiedliwości oraz my jako środowisko Solidarnej Polski szczególnie ostrzegaliśmy - przypominał.

Zdaniem Ziobry "nasza odpowiedź może być tylko jedna". - Zdecydowany sprzeciw, brak zgody na tego rodzaju ingerowanie w sfery zastrzeżone polską konstytucją do kompetencji wyłącznie organów polskiego państwa i brak zgody na narzucanie pod groźbą szantażu ekonomicznego swojej woli i agendy ideologicznej państwu polskiemu - mówił minister.

- Chciałbym przypomnieć, że nawet organy prawne Rady Europejskiej przygotowały w swoim czasie opinię - która nie została do dziś zmieniona - wskazującą, że to rozporządzenie, które zostało uchwalone i która ma być podstawową stosowania ekonomicznych sankcji (...), jest sprzeczne z prawem europejskim i traktatami europejskimi - dodał.

Kaleta: powolny, ale systematyczny proces ograniczania polskiej suwerenności

- Jesteśmy świadkami kolejnego, z wielu już w ostatnich tygodniach, kroku w procesie powolnego, ale systematycznego procesu ograniczania polskiej suwerenności - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.   Dodał, że "proces ten prowadzony jest, ponieważ polska opozycja wiele lat temu określiła swoją taktykę jako ulica i zagranica". - Jako że ulica zawiodła, Polacy w wyborach dokonali konsekwentnie wyboru innej ścieżki rozwoju Polski, wyboru rządu konserwatywnego. Instytucje unijne skrzętnie korzystają z zaproszenia, by ingerować w polskie sprawy - stwierdził. - W ubiegłym roku przestrzegaliśmy, że ta ingerencja zaczyna wymykać się spod kontroli z tego powodu, że instytucje unijne, powołując się na praworządność, wprost łamią zasady, które nas wiążą. Wprowadzają rozporządzenie, które na podstawie arbitralnej decyzji będzie ciągłą pałką, ciągłym szantażem politycznym wobec takich krajów jak Polska - mówił Kaleta.

Kaleta: instytucje unijne, wbrew prawu, próbują stawiać do pionu demokratyczne państwo
Kaleta: instytucje unijne, wbrew prawu, próbują stawiać do pionu demokratyczne państwoTVN24

"Pytanie jest o to, jak z tą praworządnością naprawdę jest w Unii Europejskiej"

- Można powiedzieć, że chcą widzieć źdźbło w cudzym oku, a nie widzą belki w swoim - komentował minister w KPRM Michał Wójcik. - Bo pytanie jest o to, jak z tą praworządnością naprawdę jest w Unii Europejskiej. Jeżeli stygmatyzuje się dwa państwa i to są Polska i Węgry, tylko dwa państwa, które są wymieniane z nazwy w tej rezolucji, to my się pytamy, dlaczego nie ma mowy o Holandii? Holandii, gdzie kilka miesięcy temu z powodu naruszenia trójpodziału władzy, łamania praworządności i rażącej niesprawiedliwości upadł rząd? - mówił dalej polityk Solidarnej Polski.

Dodał, że "w rezolucji jest mowa o wolności mediów". - Czy taka ma być wolność jak w Niemczech, gdzie molestowano kobiety, a media miały zakazane przekazywanie tych informacji? - powiedział. Jak ocenił, "to jest obłuda i to jest hipokryzja i trzeba to głośno wyraźnie i mocno powiedzieć".

- W tej rezolucji znajdują się za to elementy dotyczące LGBT chociażby. To jest to, na czym zależy części parlamentarzystów w Parlamencie Europejskim, żeby przeforsować agendę LGBT. Rozumiem, że chodzi o prawa człowieka rozumiane jako na przykład zawieranie związków małżeńskich (...) przez pary tej samej płci, adopcję dzieci przez pary homoseksualne - mówił dalej. - Rozumiemy, że dokładnie o to chodzi tym, którzy dzisiaj podnieśli rękę za tą rezolucją. W tym mówimy również o opozycji polskiej, która zachowała się w sposób haniebny podnosząc dłoń za tą rezolucją, gdzie tak naprawdę atakuje się Polaków oraz naszych przyjaciół z Węgier - kontynuował. Według niego "nie taka miała być Unia Europejska".

Wójcik ocenił również, że "w tych rezolucjach łamie się praworządność, bo szantażuje się Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej". - My mówimy temu kategorycznie nie - dodał.

Wójcik: pytanie jest o to, jak tak naprawdę jest z tą praworządnością w Unii Europejskiej?
Wójcik: pytanie jest o to, jak tak naprawdę jest z tą praworządnością w Unii Europejskiej?TVN24

"Trwa proces pozbawiania wpływu Polaków na własne państwo"

Europoseł Patryk Jaki ocenił, że "trwa w tej chwili proces pozbawiania wpływu Polaków na własne państwo". - Proces, który jest niezwykle groźny, ale który jednocześnie jest bardzo mało upowszechniony w świadomości społecznej, dlatego że duża część elit polskich, w tym medialnych i intelektualnych, nie jest zainteresowana tym, aby powiedzieć Polakom prawdę - uznał.

Jaki: trwa proces pozbawiania wpływu Polaków na własne państwo
Jaki: trwa proces pozbawiania wpływu Polaków na własne państwoTVN24

Ziobro o prośbie unijnego komisarza: bezczelność

Zbigniew Ziobro był także pytany na konferencji o list, jaki unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders wysłał do niego oraz do ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego. W piśmie znalazła się prośba o wycofanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego nad europejskim. Chodzi o wniosek skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego do TK pod koniec marca.

Minister Ziobro został zapytany co się stanie, jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna wyższość prawa polskiego nad unijnym i czy może to oznaczać wyjście z Unii Europejskiej.

- Obowiązują już rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, który był powoływany przez zupełnie inne koalicje rządzące o innym zabarwieniu politycznym - mówił. - Za każdym razem Trybunał Konstytucyjny już w tej sprawie się jednoznacznie wypowiadał. Ta wypowiedź jest pewną formalnością - dodał. - W tej sprawie i Trybunał Konstytucyjny i wszystkie, można powiedzieć elity polityczne państwa, miały jeden punkt widzenia wspólny, a po drodze nie zmienił się Traktat i konstytucja - stwierdził.

- Również w takich sprawach wypowiadały się trybunały konstytucyjne innych państw, w tym niemiecki trybunał konstytucyjny w Karlsruhe i również wskazywały, że niemiecka konstytucja jest nadrzędna nad prawem europejskim - powiedział Ziobro. Dodał, że jest więc "rozdźwięk między TSUE a orzeczeniami trybunałów konstytucyjnych poszczególnych państw". Stwierdził, że nie ma wiedzy, aby z tego powodu Niemcy miały być usuwane ze wspólnoty. 

KE wszczyna wobec Niemiec postępowanie po "naruszeniu zasady pierwszeństwa prawa Unii" >>>

Mówiąc o liście komisarza ocenił, że jest to "bezczelność związana z nakazywaniem i wskazywaniem palcem, co ma zrobić polski rząd w związku z działaniem niezależnego polskiego sądu konstytucyjnego". - O tym, że wniosek może trafić do Trybunału Konstytucyjnego decyduje polska konstytucja. Żadne państwo, ani żadna organizacja zewnętrzna nie może zabraniać polskiemu premierowi skierować do sądu konstytucyjnego pytania, by rozstrzygnął kwestię, która budzi wątpliwość z punktu widzenia polskiej konstytucji - dodał Ziobro.

Sokołowski: KE podjęła działania wobec Niemiec

W kontekście tych słów ministra sprawiedliwości korespondent TVN24 w Brukseli przypominał na antenie, że w środę Komisja Europejska rozpoczęła procedurę prawną wobec Niemiec. To efekt jednego z orzeczeń niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. KE wszczęła procedurę "w związku z naruszeniem podstawowych zasad prawa UE, w szczególności zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii, a także poszanowania właściwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Maciej Sokołowski zwrócił uwagę, że Komisja Europejska, wszczynając procedurę wobec Niemiec, uznała, że jest to niebezpieczne w Unii Europejskiej, jeśli ktoś popróbuje podważać obowiązującą od kilkudziesięciu lat zasadę, że prawo Unii jest nadrzędne nad prawem krajowym.

Korespondent TVN24 w Brukseli o słowach ministra Ziobry
Korespondent TVN24 w Brukseli o słowach ministra ZiobryTVN24

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Po konferencji polityków Solidarnej Polski komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś przez Parlament Europejski rezolucji wymierzonej w Polskę. Bezpodstawnie wzywa ona do sankcji za rzekome naruszanie praworządności" - napisano.

"Wobec tych jawnie niedemokratycznych działań ze strony Parlamentu Europejskiego, które mają ograniczyć prawa Polaków do decydowania o sobie, nasza odpowiedź może być tylko jedna: brak zgody na ingerowanie w strefy zastrzeżone polską konstytucją – powiedział na dzisiejszej (10 czerwca br.) konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro" - czytamy dalej.

Sprzeciw wobec rezolucji Parlamentu Europejskiego

"Próba narzucenia Polsce agendy ideologicznej"

"Minister podkreślił, że rezolucja jest jawnym pogwałceniem standardów międzynarodowych i próbą narzucenia Polsce agendy ideologicznej pod groźbą szantażu ekonomicznego. Jak zaznaczył, mamy dziś problem nie z demokracją i nie z praworządnością w Polsce, jak próbują wmawiać autorzy rezolucji i wpływowe brukselskie elity, lecz z demokracją i praworządnością w Unii Europejskiej. Nie ma praworządności, gdy Parlament Europejski podejmuje rezolucje nawołujące do łamania unijnych traktatów" - brzmi w dalszej części komunikat rerosrtu sprawiedliwości.

W dalszcej części komunikat przytacza słowa członka Rady Ministrów, Michała Wójcika. Mówił on, że "spełnia się scenariusz, o którym ostrzegaliśmy już kilka miesięcy temu". "Rezolucja łamie praworządność. Nie taka miała być Unia Europejska, wszystkie państwa miały być równe. Jeśli stygmatyzuje się dwa państwa, Polskę i Węgry, to dlaczego nie ma mowy na przykład o Holandii? Tam naruszono trójpodział władzy i z tego powodu upadł rząd. Dlaczego nie prowadzi się debat na temat tego państwa?" - cytuje ministra Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Europoseł Patryk Jaki ostrzegał, że trwa proces pozbawiania wpływu Polaków na własne państwo. Proces, który jest niezwykle groźny i bardzo mało uświadomiony społeczeństwu" - czytamy.

Na koniec komunikatu przytoczono zaś słowa wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety o tym, że "jesteśmy świadkami kolejnego z wielu kroków w procesie ograniczania polskiej suwerenności. Instytucje unijne łamią zasady, które same tworzą. Próbują wbrew prawu narzucać swoje zdanie państwom członkowskim".

Autorka/Autor:ads, akr, mart//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl