TVN24 | Świat

Komisja Europejska prosi polski rząd o wycofanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

TVN24 | Świat

Autor:
Maciej
Sokołowski,
ads
Źródło:
TVN24
Komisja Europejska prosi polski rząd o wycofanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego
Komisja Europejska prosi polski rząd o wycofanie wniosku do Trybunału KonstytucyjnegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Komisja Europejska prosi polski rząd o wycofanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders wysłał list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego z prośbą o wycofanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego nad europejskim.

Chodzi o wniosek skierowany przez premiera do TK pod koniec marca. Mateusz Morawiecki zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Zarzuty w nim zawarte sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku premiera, takie rozumienie przepisu "budzi daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK".

Do sprawy przystąpił też rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Komisja Europejska pisze do polskich ministrów

Komisarz Didier Reynders wysyłał w środę list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego z prośbą o wycofanie tego wniosku. Poinformowano o tym dzień później.

Zdaniem Komisji Europejskiej wniosek do TK podważa podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia TSUE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów krajowych.

Polscy ministrowie zostali poproszeni o odpowiedź w ciągu miesiąca.

Rzecznik Komisji Europejskiej o liście skierowanym do polskich ministrów
Rzecznik Komisji Europejskiej o liście skierowanym do polskich ministrówEBS

Autor:Maciej Sokołowski, ads

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock