Wypadki, kolizje, zderzenie z tramwajem, potrącenie rowerzystki. Wszystkie z udziałem SOP

Źródło:
tvn24.pl
Samochód osobowy wjechał czołowo w radiowóz, który konwojował kolumnę rządową (25.06.2023)
Samochód osobowy wjechał czołowo w radiowóz, który konwojował kolumnę rządową (25.06.2023)TVN24
wideo 2/14
Samochód osobowy wjechał czołowo w radiowóz, który konwojował kolumnę rządowąTVN24

W miniony weekend na Podlasiu doszło do wypadku, w którym brał udział radiowóz zamykający rządową kolumnę i auto osobowe. Kilka osób zostało rannych. W przeszłości nie raz dochodziło już do kolizji z udziałem jadących kolumn lub pojazdów Służby Ochrony Państwa i Biura Ochrony Rządu, które nierzadko wiozły najważniejsze osoby w państwie. Przypominamy zdarzenia, do których doszło w ostatnich latach.

W niedzielę w Czajkach (woj. podlaskie) doszło do wypadku z udziałem rządowej kolumny. Policja podała, że w radiowóz, który poruszał się jako ostatni, wjechała czołowo osobowa mazda. Dwóch policjantów i dwie osoby z mazdy zostały ranne. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane. Premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak byli w niedzielę w Białystoku, a potem w Krynkach przy granicy z Białorusią.

W miejscowości Czajki zderzyły się radiowóz i cywilny samochódTVN24
Cztery osoby zostały ranneTVN24

Wypadki z udziałem rządowych aut. Zderzenie kolumny Szydło z seicento w Oświęcimiu

W przeszłości nie raz dochodziło do wypadków z udziałem rządowych pojazdów. Jedną z najszerzej opisywanych przez media spraw było zderzenie rządowej kolumny ówczesnej premier, obecnie europosłanki PiS, Beaty Szydło z autem osobowym w Oświęcimiu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest prawomocny wyrok w sprawie kierowcy seicento >>>

Do wypadku doszło 10 lutego 2017 roku. Policja podawała, że rządowa kolumna trzech samochodów, w której jechała Szydło (jej pojazd był w środku kolumny), wyprzedzała fiata seicento. Kierowca tego samochodu Sebastian Kościelnik przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i uderzył w auto szefowej rządu, które wjechało w drzewo. Poszkodowana została premier oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu (poprzednika obecnej Służby Ochrony Państwa).

Wyrok pierwszej instancji zapadł w połowie 2020 roku. Sebastian Kościelnik został uznany za winnego spowodowania zderzenia z kolumną rządową. Sąd jednak nie wymierzył mężczyźnie kary. Jednocześnie, jako współwinny wypadku, został wskazany funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. Sąd przekazał zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury, jednak ta nie wszczęła postępowania.

ZOBACZ TEKST PREMIUM: Kierowca SOP przekroczył prędkość i nie zatrzymał się do kontroli. Wiózł posła PiS Jarosława Zielińskiego

W lutym tego roku zapadł prawomocny wyrok. Sąd Okręgowy w Krakowie utrzymał częściowo wyrok pierwszej instancji. Kościelnik został uznany za winnego, ale sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok próby.

Sąd nie zgodził się ponadto z rozstrzygnięciem Sądu Rejonowego w Oświęcimiu dotyczącym winy kierowcy BOR. Zgodnie z wyrokiem do wypadku przyczynił się inny kierowca BOR, prowadzący trzeci samochód w kolumnie. Krakowski sąd zgodził się natomiast z tym, że pojazdy nie używały sygnałów dźwiękowych i nie stanowiły kolumny uprzywilejowanej.

Czytaj także: Wypadek kolumny Beaty Szydło. Prokuratura na dobre kończy śledztwo w sprawie uszkodzonych dowodów

Podkreślono jednocześnie, że fakt przyczynienia się do wypadku kierowcy BOR nie eliminuje winy Kościelnika.

>> Funkcjonariusz SOP spowodował kolizję i uciekł. Miał 2,5 promila alkoholu <<

Kolizja busów SOP na S8

12 kwietnia 2021 roku na trasie S8 w okolicach Siestrzeni (powiat grodziski na Mazowszu) doszło do stłuczki z udziałem dwóch busów należących do SOP. Rzecznik formacji płk Bogusław Piórkowski pytany o sprawę przekazał, że "na skutek niezachowania ostrożności przez kierującego samochodem osobowym marki Citroen i wymuszenia pierwszeństwa doszło do kolizji pojazdów SOP".

- Przybyły na miejsce zdarzenia patrol policji stwierdził winę kierującego samochodem osobowym i ukarał go mandatem oraz punktami karnymi. W pojazdach SOP nie było osób ochranianych. Kierowcy byli trzeźwi - powiedział Piórkowski.

Auto SOP stało w korku, "na jego tył najechał samochód osobowy"

Inny wypadek miał miejsce w październiku 2021 roku w Warszawie. Na ul. Żwirki i Wigury doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, z których jeden należał do SOP.

Rzecznik formacji przekazał, że rządowe bmw stało w korku. - Na jego tył najechał samochód osobowy marki Dacia. Nie było osób poszkodowanych. Nasz pojazd to samochód administracyjno-logistyczny, służący do obsługi formacji - mówił. Wyjaśniał, że tego typu autami nie są przewożone osoby ochraniane.

Zderzenie z tramwajem w Gdańsku

W marcu 2019 roku w Gdańsku odbywała się konwencja PiS i w związku z tym w mieście pojawiło się wiele samochodów Służby Ochrony Państwa. Kierowca jednego nich, podróżując bez pasażera, zderzył się z tramwajem przy alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

Jak ustalono w trakcie śledztwa, kierowca SOP w trakcie przejeżdżania skrzyżowania nagle zaczął cofać i uderzył w bok tramwaju. Ukarano go mandatem w wysokości 350 złotych, który funkcjonariusz SOP przyjął.

>> Uprzywilejowana kolumna w Wiśle. Wcześniej na nartach był tam prezydent. "Decyzja nie do końca przemyślana" <<

Wypadek z udziałem auta SOP, jedna osoba nieprzytomna

Natomiast 15 lutego 2021 r. na skrzyżowaniu Madalińskiego z Wołoską w stolicy doszło do zderzenia trzech pojazdów. Jeden z nich należał do SOP-u. Jak przekazała policja, nie było w nim wtedy osoby chronionej.

W wypadku brały udział bus mercedes SOP-u, skoda i volvo. Stołeczna straż pożarna informowała wtedy, że w skodzie znajdował się nieprzytomny kierowca, który został ewakuowany z auta i przekazany pogotowiu ratunkowemu.

Wypadek na skrzyżowaniu Wołoskiej z Madalińskiego
Wypadek na skrzyżowaniu Wołoskiej z MadalińskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Zderzenie z łosiem

Pod koniec stycznia 2021 roku szef szkolenia Służby Ochrony Państwa jechał służbowym samochodem do ośrodka szkoleniowego w Raduczu w woj. łódzkim. Droga wiodła przez las. Gdy dojeżdżał do ośrodka, doszło do zderzenia z łosiem.

- Na drogę wybiegły dwa łosie. Jednego udało się ominąć, ale w drugiego uderzył. Samochód jest delikatnie pokiereszowany, ale funkcjonariuszowi nic się nie stało - wyjaśniał wtedy rzecznik służby. Dodał, że łosie uciekły, a samochód z miejsca kolizji został zabrany przez lawetę.

Kolizja limuzyny, pasażerem miał być były wiceszef MSWiA

Do kolizji limuzyny SOP doszło również na drodze krajowej nr 8 na wyjeździe z Augustowa w sierpniu 2021 roku. Nikomu nic się nie stało - poinformował rzecznik służby. Mówił, że do zdarzenia nie doszło z winy kierowcy SOP. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku przekazała zaś, że biorący udział w zdarzeniu kierowca samochodu osobowego otrzymał mandat w wysokości 220 złotych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W aucie SOP przewożona była osoba ochraniana. Portal tvn24.pl nieoficjalnie potwierdził, że limuzyną jechał były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Zderzył się z tramwajem. Tvn24.pl: to kierowca Krystyny Pawłowicz

Pod koniec października 2020 r. samochód SOP zderzył się z tramwajem na placu Unii Lubelskiej. Auto zostało uderzone w drzwi od strony kierowcy. Rzecznik SOP potwierdził, że była nim przewożona osoba ochraniania, ale nie zdradził jej tożsamości. Portal tvn24.pl w kilku źródłach zbliżonych do SOP ustalił, że rządową skodą przewożona była Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Ustaliliśmy, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przyznał jej ochronę na podstawie ustawy o Służbie Ochrony Państwa, a stało się to dzień przed kolizją z tramwajem.

Kolumnę SOP zatrzymała kolizja. "Prezydent nie powinien opuszczać samochodu"

Kolumna SOP z prezydentem Andrzejem Dudą 18 czerwca 2020 roku zatrzymała się na trasie S8 w miejscowości Wolica, gdzie doszło do kolizji z udziałem samochodu ciężarowego. Droga w kierunku Katowic, którą poruszała się prezydencka kolumna, była zablokowana. Otrzymaliśmy wtedy zdjęcia wykonane w korku. Widać na nich, że prezydent wyszedł z samochodu.

Dziennikarz portalu tvn24.pl Grzegorz Łakomski poprosił o ocenę tego zachowania byłych funkcjonariuszy i dowódców SOP. - Oni wszyscy, poza jednym wyjątkiem, powiedzieli, że absolutnie Służba Ochrony Państwa nie powinna do tego dopuścić, gdy kolumna się zatrzymała. Prezydent nie powinien opuszczać samochodu. Według moich rozmówców, to bardzo duży błąd w sztuce - podkreślał Łakomski.

Kolumna SOP na trasie S8Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Kolizja auta osobowego i busa jadącego przed prezydencką kolumną

Kilka dni wcześniej, 13 czerwca 2020 r. w miejscowości Folwark na Opolszczyźnie doszło do kolizji busa należącego do służby oraz samochodu osobowego. Autem osobowym poruszała się rodzina z dwójką dzieci. Rzecznik SOP przekazał, że bus jechał na sygnałach jako pojazd uprzywilejowany. Nie wyhamował i uderzył w osobowe auto skręcające w lewo z głównej drogi. Przyznał, że w busie byli funkcjonariusze SOP, a sam pojazd jechał przed główną częścią prezydenckiej kolumny i nie był jej częścią.

- Nikomu na szczęście nic się nie stało. W pojeździe nie było osoby ochranianej - powiedział.

Przy wyjeździe z Opola doszło do kolizji z udziałem samochodu SOP
Przy wyjeździe z Opola doszło do kolizji z udziałem samochodu SOPTVN24

Stłuczka dwóch aut SOP. W jednym miał jechać prezydent

Pod koniec sierpnia 2019 roku w Krakowie doszło do stłuczki dwóch samochodów Służby Ochrony Państwa. W limuzynę SOP, którą miał jechać prezydent Andrzej Duda, uderzyło drugie auto tej formacji - ustalił portal tvn24.pl. Na pytanie, czy głowa państwa była obecna w pojeździe, MSWiA odpowiedziało, że "sytuacja nie miała wpływu na bezpieczeństwo osób ochranianych".

Samochód SOP potrącił rowerzystkę

Pod koniec kwietnia 2019 roku auto SOP potrąciło rowerzystkę przy skrzyżowaniu ulic 29 Listopada i Szwoleżerów. Kobieta jechała drogą z pierwszeństwem przejazdu, a do zderzenia doszło z winy kierowcy SOP, który na co dzień jeździł z Agatą Kornhauser-Dudą. Podczas kolizji był w drodze z siedziby formacji przy ul. Podchorążych do Pałacu Prezydenckiego. Portal tvn24.pl ustalił, że wcześniej kierowca został usunięty z grupy ochronnej prezydenta.

Kolizja na Wisłostradzie i moście Łazienkowskim

Dwa tygodnie wcześniej auto SOP wykorzystywane w celach "administracyjno-biurowych" uczestniczyło w kolizji trzech aut na Wisłostradzie. Informowaliśmy też o marcowej kolizji na moście Łazienkowskim, gdzie skoda należąca do SOP uderzyła w tył peugeota.

Ranne dzieci, mandat dla kierowcy SOP

Z kolei w lutym 2019 roku, na drodze w miejscowości Zakręt rządowe auto, które jechało w kolumnie, zderzyło się z osobową toyotą. Dwoje dzieci podróżujących cywilnym samochodem trafiło do szpitala.

Rzecznik SOP przekazał wówczas, że należące do formacji bmw używało podczas przejazdy sygnałów dźwiękowych i świetlnych, ale wewnątrz nie było żadnej osoby chronionej. Pytany o to, dlaczego - skoro w kolumnie nie przebywały osoby chronione - sygnały zostały włączone, Piórkowski odparł: - Mamy takie możliwości. Dodał też, że był to "przejazd szkoleniowy". Policja uznała, że sprawcą zderzenia był kierowca SOP.

Wypadek samochodu, którym jechał Gowin

Do kolizji innej z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa i samochodu ciężarowego doszło w grudniu 2019 roku na trasie S7 w Kuklinie (województwo mazowieckie). Rzecznik SOP płk Bogusław Piórkowski powiedział, że samochód miał włączoną sygnalizację świetlną i dźwiękową, a więc był uprzywilejowany.

Przekazał, że "na pokładzie była osoba ochraniana". Był to ówczesny wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Piórkowski wyjaśniał, że do kolizji doszło w trakcie wyprzedzania. Dodał, że kierowca SOP został ukarany mandatem w wysokości 250 zł - który przyjął - oraz dostał sześć punków karnych.

>> Auto SOP wyprzedza na "wysepce" i szybko znika. Nagranie tuż sprzed stłuczki <<

Otarte lusterko

W styczniu 2019 roku w Krakowie kierowca SOP - jak informował wówczas rzecznik służby - "zawracał z prawego na lewy pas i otarł o nadjeżdżający z naprzeciwka samochód". - Patrol, który przyjechał na miejsce zdarzenia, zakwalifikował zdarzenie jako kolizję i (policjanci - red.) stwierdzili winę po stronie kierowcy SOP. Został on ukarany mandatem karnym - wyjaśniał Piórkowski.

Lista stłuczek SOP

W kwietniu 2019 roku dziennikarze tvn24.pl ustalili, że od grudnia 2018 roku do marca 2019 roku 11 razy doszło do istotnych uszkodzeń samochodów Służby Ochrony Państwa należących między innymi do ochrony prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości. Mediom udało się ujawnić cztery z tych zdarzeń. Koszty napraw za ten okres wyniosły w sumie ponad 133 tysiące złotych.

Według naszych rozmówców nie były to wszystkie stłuczki, bo drobnych uszkodzeń się nie zgłasza.

tvn24.pl

O statystyki dotyczące wypadków z udziałem aut rządowych poprosiła redakcja Konkret24.

W odpowiedzi SOP z grudnia 2018 roku czytamy, że w latach 2008-2015 "zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów grup ochronnych BOR/SOP" było łącznie 60. W kolejnych trzech latach (do czasu otrzymania odpowiedzi, czyli kwietnia 2019 roku) odnotowano ich natomiast 19. Według danych przedstawionych przez SOP, średnioroczna ogólna liczba zdarzeń drogowych za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - kiedy wożeniem polityków zajmowało się jeszcze Biuro Ochrony Rządu - wynosi 7,5. Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wskaźnik ten wyniósł 6,3. Najwięcej, po 13 zdarzeń, było w latach 2011-2012.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT KOLIZJI Z UDZIAŁEM POJAZDÓW SOP: Ukrywane stłuczki z premierem i japońską parą książęcą. "Szefostwo SOP ma na to sposób"

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kuriermlawski.pl, Lech Marcinczak, Lech Marcinczak / tvnwarszawa / tvnwarszawa, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudnia gęsta mgła.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl