Ukrywane stłuczki z premierem i japońską parą książęcą. "Szefostwo SOP ma na to sposób"

[object Object]
14 września w pobliżu Łodzi doszło do kolejnej kolizji z udziałem samochodu Służby Ochrony PaństwaMaRo | Kontakt 24
wideo 2/3

Stłuczki kolumny Służby Ochrony Państwa wiozącej premiera z dziennikarzem TVP, kolumny jadącej bez Mateusza Morawieckiego oraz uszkodzone lusterko limuzyny, którą przewożono parę goszczących w Polsce japońskich następców tronu - tvn24.pl ujawnia ukrywane od czerwca zdarzenia. Nie wychodziły na jaw, bo na miejsce nie wzywano policji. MSWiA potwierdza, że doszło do stłuczki bez premiera, a do dwóch pozostałych SOP, MSWiA oraz wiceszef resortu Jarosław Zieliński odmawiają nam komentarza.

4 czerwca, kancelaria premiera. Major Paweł Olszewski stoi wyprężony jak struna, pozując do zdjęcia obok uśmiechniętego premiera Mateusza Morawieckiego. Nominacja 43-letniego oficera na komendanta SOP jest niemałym zaskoczeniem. Zdaniem wielu funkcjonariuszy "Hans", jak go zwą koledzy, zawdzięcza niespodziewany awans Morawieckiemu, u którego - jeszcze jako wicepremiera – był oficerem ochrony.

Zderzenie trzymane w "głębokiej tajemnicy"

Warszawa, początek czerwca. Kolumna szefa rządu późną nocą przemierza miasto, gdy BMW X5 jadące za samochodem Morawieckiego - jak relacjonują nasi informatorzy - uderza w cywilny samochód prowadzony przez dziennikarza TVP.

Według naszych źródeł zawinił kierowca SOP, a BMW X5, które jeździ zwykle w grupie premiera jako drugi samochód ochronny, zostało uszkodzone i wysłane do serwisu.

- Sprawa jest trzymana w głębokiej tajemnicy, bo do zdarzenia doszło niedługo po tym, jak Olszewski został mianowany na komendanta SOP - tłumaczy jeden z naszych rozmówców.

Materiał o rajdzie kolumny premiera na trasie Pułtusk-Warszawa opublikowaliśmy na portalu tvn24.pl 6 czerwca. Zdaniem ekspertów, którym pokazaliśmy nagranie, kierowcy szefa rządu popełnili całą serię błędów. Natomiast rzecznik SOP Bogusław Piórkowski zapewnił nas wówczas, że przejazd odbył się zgodnie ze sztuką.

Krótko potem dochodzi do stłuczki kolumny Morawieckiego w Warszawie, o którą zapytaliśmy rzecznika SOP 3 lipca. Do czasu publikacji tekstu odpowiedź Piórkowskiego - mimo naszych wielokrotnych próśb - nie nadeszła.

Na początku lipca o sprawę zapytaliśmy też na sejmowym korytarzu wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. Nadzorujący wówczas SOP (we wrześniu ten nadzór został mu odebrany) minister uparcie milczał. Po kilkakrotnym powtórzeniu pytania, czy wie o stłuczce, do której doszło w czerwcu w kolumnie premiera, zamiast odpowiedzieć, zaprosił reportera tvn24.pl na spotkanie w siedzibie resortu. Od tamtego czasu nie odbierał jednak telefonu, ani nie odpowiadał na SMS-a z prośbą o podanie terminu obiecanego spotkania.

Para japońskich następców tronu zahacza lusterkiem

Na przełomie czerwca i lipca w Polsce gości para japońskich następców tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko. Za ich bezpieczeństwo odpowiada Służba Ochrony Państwa. Podczas jednego z przejazdów kierowca SOP - jak mówią nasi informatorzy zbliżeni do tej służby - zahacza na drodze inny pojazd lusterkiem.

- Uszkodzenie nie było duże, mogli jechać dalej, ale nawet niewielka obcierka z osobami ochranianymi z innego kraju to skandal – ocenia jeden z naszych rozmówców.

Według naszych źródeł, podczas wizyt przedstawicieli innych państw w Polsce SOP wysyła nieraz za kierownicę funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego. Problem w tym, że głównym zadaniem tej elitarnej jednostki było zawsze szkolenie oficerów zajmujących się ochroną bezpośrednią, a nie prowadzeniem auta. Na przykład – co ujawniliśmy w tvn24.pl w grudniu – w listopadzie zeszłego roku z wicekanclerzem Niemiec Olafem Scholzem jeździła po Warszawie funkcjonariuszka WZS-u z małym stażem za kółkiem.

Stłuczki kierowców prezydenta i premiera

Do kolejnej stłuczki dochodzi 9 lipca. Premier Morawiecki jedzie do kopalni soli w Wieliczce na premierę filmu "Poland: The Royal Tour", w którym osobiście pokazuje warte obejrzenia zakątki Polski, a którego współproducentem jest Polska Fundacja Narodowa. Pokaz kończy się w poniedziałek 8 lipca późnym wieczorem. W nocy z poniedziałku na wtorek kolumna szefa rządu bez premiera na pokładzie wraca z Wieliczki do stolicy. Na początku trasy, w okolicach Krakowa dochodzi do zderzenia jednego z samochodów SOP z pojazdem cywilnym.

28 sierpnia w Krakowie – jak przed tygodniem napisaliśmy w tvn24.pl - stłuczkę zalicza kierowca prezydenta. W tył pancernego Audi A8, w którym miał jechać prezydent Andrzej Duda, uderza drugi samochód SOP.

SOP nie wzywa policji

- Jak to jest możliwe, że służbie kojarzonej w ostatnich latach z licznymi stłuczkami udało się wpadki z ostatnich trzech miesięcy tak długo utrzymać w tajemnicy? – pytamy jednego z naszych rozmówców.

- Obecne szefostwo SOP ma na to sposób. Na miejsce tych zdarzeń nie jest wzywana policja, dzięki czemu udaje się je z reguły utrzymać w tajemnicy – wyjaśnia.

Jego słowa potwierdzają opisane przez nas sytuacje, które łączy właśnie to, że na miejsce stłuczek nie była wzywana policja. Przede wszystkim powinno to się zdarzyć w przypadku zderzenia auta z kolumny wiozącej premiera z dziennikarzem TVP.

Rzecznik komendy stołecznej policji Sylwester Marczak pytany przez nas wtedy o sprawę odpowiedział, że w tym okresie policja nie odnotowała żadnego zgłoszenia dotyczącego zdarzenia drogowego z udziałem samochodu SOP-u.

Ekspert: stłuczka z premierem bez precedensu

Zdaniem naszego rozmówcy zbliżonego do SOP-u w przypadku stłuczki, w której brał udział samochód spoza SOP, istniał obowiązek powiadomienia policji. - Nasz oficer operacyjny musi taką informację przekazać. Zwłaszcza jak na pokładzie był premier - dodaje.

Pułkownik Mirosław Depko, wieloletni szef działu transportu w Biurze Ochrony Rządu (poprzednika SOP) wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl, że co do zasady kierowcy w BOR wzywali policję. - Do zdarzeń nie dochodziło najczęściej z ich winy i policja mogła to potwierdzić - mówi Depko.

- Czy doszło kiedykolwiek wcześniej do stłuczki z winy kierowcy z kolumny, która wiozła szefa rządu? – pytamy.

- Nie przypominam sobie, by doszło do takiej sytuacji z premierem na pokładzie - odpowiada pułkownik.

Resort potwierdza część informacji

11 września wysłaliśmy do służb prasowych MSWiA pytania o wszystkie powyższe zdarzenia - dwie stłuczki kolumny premiera, stłuczkę z parą japońskich następców tronu, a także prezydenta.

Pytaliśmy, czy do resortu dotarły informacje o tych zdarzeniach. Poprosiliśmy też o odniesienie się do faktu, że komendant SOP z naruszeniem ustawy o dostępie do informacji publicznej od ponad dwóch miesięcy nie odpowiada na pytania o stłuczkę kolumny premiera z czerwca.

Z MSWiA przyszła odpowiedź z potwierdzeniem, że w 28 sierpnia w Krakowie doszło do "nieznacznego naruszenia zderzaka jednego z pojazdów, drugi pojazd nie posiadał żadnych uszkodzeń". Na nasze pytanie, czy w momencie stłuczki prezydent był w jednym z aut uzyskaliśmy odpowiedź, że "sytuacja nie miała wpływu na bezpieczeństwo osób ochranianych".

Służby prasowe MSWiA potwierdziły też, że doszło do zdarzenia drogowego z udziałem jednego z pojazdów z grupy ochronnej premiera 9 lipca w Zielonkach pod Krakowem, który miał stłuczkę z samochodem cywilnym. "Z uwagi na minimalny charakter uszkodzenia zderzaka pojazdu zakończyło się sporządzeniem przez uczestników wspólnego oświadczenia" - poinformowały nas. "Podczas zdarzenia w samochodzie służbowym nie było osób ochranianych" - podkreśla resort.

Służby prasowe MSWiA odmawiają odpowiedzi

Małgorzata Wożniak ze służb prasowych MSWiA odmówiła nam jednak odpowiedzi na pytania dotyczące stłuczek pojazdów SOP z premierem i japońską parą książęcą.

Wiosną dziennikarze tvn24.pl ustalili, że od grudnia ubiegłego roku do kwietnia tego roku do uszkodzeń samochodów Służby Ochrony Państwa należących między innymi do ochrony prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości doszło 11 razy. Koszt naprawy aut wyniósł ponad 133 tysiące złotych. Według naszych rozmówców nie były to wszystkie stłuczki, bo drobnych uszkodzeń się nie odnotowuje. Służba Ochrony Państwa odmówiła wówczas komentarza zasłaniając się tajemnicą.

O UKRYWANYCH STŁUCZKACH AUT SOP MÓWIŁ W TVN24 GRZEGORZ ŁAKOMSKI. ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ:

Cała rozmowa z Grzegorzem Łakomskim o ukrywanych stłuczkach aut SOP
Cała rozmowa z Grzegorzem Łakomskim o ukrywanych stłuczkach aut SOPtvn24

Autor: Grzegorz Łakomski (grzegorz_lakomski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sąd zastosował areszt wobec trzech osób, w tym księdza Michał O., prezesa Fundacji Profeto. Jego obrońca zapowiedział, że będzie składał zażalenie na tę decyzję. Treść zarzutów w sprawie księdza dotyczy między innymi przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy, wyrządzenia szkody majątkowej.

Ksiądz Michał O. i dwie inne osoby w areszcie

Ksiądz Michał O. i dwie inne osoby w areszcie

Źródło:
tvn24.pl

Plaża w Sopocie znalazła się w rankingu stu najlepszych plaż świata. Na pierwsze miejsce zestawienia Golden Beach Awards trafiła w tym roku plaża na wyspie Bora Bora.

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Źródło:
Beach Atlas

W czasie czwartkowej konferencji Suwerennej Polski w Sejmie doszło do spięcia pomiędzy Patrykiem Jakim a dziennikarzami. - Niech pan nie przeszkadza przez chwilę - krzyczał polityk po tym, jak reporter próbował dopytywać o kwestię dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu Zbigniewa Ziobry.

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrant przyznał, że miasto sfinansowało jego studia MBA na Collegium Humanum. Studia na tej uczelni opłacono także innym urzędnikom, m.in. byłej zastępczyni prezydenta Beacie Rutkiewicz, obecnie wojewodzie pomorskiej. Sprawę opisała jako pierwsza "Gazeta Wyborcza".

Urzędnicy na Collegium Humanum. Studia sfinansował sobie też prezydent Wejherowa

Urzędnicy na Collegium Humanum. Studia sfinansował sobie też prezydent Wejherowa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Wyborcza.pl, PAP

W Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w czwartek zapadł wyrok przeciwko Edwardowi D., oskarżonemu o doprowadzenie w ubiegłym roku do wybuchu gazu w budynku plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. Mężczyzna został skazany na 6 lat pozbawienia wolności, będzie musiał też zapłacić ogromne kary finansowe.

Wybuch gazu na plebanii. Jest wyrok

Wybuch gazu na plebanii. Jest wyrok

Źródło:
tvn2.pl/ PAP

Księża z parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) wystosowali do wiernych oświadczenie, w którym piszą, że są "zaskoczeni i zbulwersowani" postawą niektórych wiernych w okresie Wielkiego Postu. W ich opinii część z nich "nie tylko organizuje, ale uczestniczy w dyskotekach i zabawach okolicznościowych". Do sprawy odniósł się arcybiskup i metropolita gnieźnieński, prymas Wojciech Polak.

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Źródło:
tvn24.pl

W jednym z bloków przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Policja i prokuratura nie ujawniają szczegółów zdarzenia.

Znaleziono zwłoki mężczyzny

Znaleziono zwłoki mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl

Zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o incydent z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk w sierpniu 2023 roku.

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące Macieja Wąsika

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące Macieja Wąsika

Źródło:
PAP

Jeden z najszybszych rollercoasterów, znajdujący się w Japonii Do-Dodonpa, został oficjalnie zamknięty. Jak przekazały władze japońskiego parku rozrywki, przyczyną takiej decyzji było kilkanaście przypadków poważnych obrażeń, które odnieśli jego pasażerowie.

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Źródło:
Japan News, Japan Today, South China Morning Post

Karol III nie weźmie udziału w obchodach Wielkiego Czwartku w Katedrze Worcester. Zamiast niego poprowadzi je królowa Kamila. W trakcie nabożeństwa odtworzona zostanie jednak specjalna wiadomość od monarchy. Jej treść udostępniły już agencje.  

Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Źródło:
BBC, Reuters

W domu Zbigniewa Ziobry znaleziono oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego w sprawie śmierci jego ojca. - To świadczy o tym, że te zarzuty o szczuciu prokuratury na tych lekarzy, których obwiniał o tragedię swojego ojca, mają dużo wspólnego z prawdą - powiedział Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Patryk Jaki z Suwerennej Polski twierdzi, że "skandalem" jest pytanie o tę sprawę przez dziennikarzy.

"Trzeba odnotować, że coś łączy Zbigniewa Ziobrę z Donaldem Trumpem". Komentarze polityków

"Trzeba odnotować, że coś łączy Zbigniewa Ziobrę z Donaldem Trumpem". Komentarze polityków

Źródło:
TVN24, PAP

Zdaniem Przemysława Czarnka winą opozycji z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy jest, że środki unijne w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostały odblokowane tak późno. I dlatego - jego zdaniem - 60 procent z nich zostało już utracone. Obie tezy posła PiS są fałszywe.

Czarnek: "60 procent z KPO już straciliście". Nieprawda

Czarnek: "60 procent z KPO już straciliście". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie ma siły, która mogłaby podważyć naszą współpracę. Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa, posunęliśmy się krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyresortowych. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że "Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia".

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Świadczy to o takim dużym poczuciu bezkarności. Pan Ziobro po prostu uważał, że może wszystko - powiedziała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy "Wolne Sądy", odnosząc się do dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu byłego ministra sprawiedliwości.

Dokumenty, których "nikt nie powinien wynosić", w domu Ziobry. "Uważał, że może wszystko" 

Dokumenty, których "nikt nie powinien wynosić", w domu Ziobry. "Uważał, że może wszystko" 

Źródło:
TVN24

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że amerykański Kongres zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: rakiet dalekiego zasięgu powietrze-ziemia JASSM-ER, rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM oraz krótkiego zasięgu AIM-9X.

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Źródło:
PAP

To było dosyć proste i typowe zdarzenie, w odróżnieniu od kwoty - tak o stłuczce ich klienta mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. Kierowca, dzięki polisie OC, za którą zapłacił 400 złotych, uniknął pokrycia kosztu wymiany zderzaka w unikatowym Ferrari Monza SP1 - 324 tysięcy złotych. Przykłady z tej i innych firm ubezpieczeniowych pokazują, jaką rolę odgrywa komunikacyjne OC.

"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Peruwiańscy chirurdzy uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź, który znajdował się w jedzeniu. 68-latka musiała przejść skomplikowaną operację, obiekt przebijał tętnicę szyjną.

Lekarze uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź

Lekarze uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź

Źródło:
Reuters

Nie ma planów przywrócenia wprowadzenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Ale ona jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można ją odwiesić - mówił w TVN24 minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można odwiesić

Szef MON: Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można odwiesić

Źródło:
TVN24

Najnowsze pociski Cyrkon, którymi chwalił się Władimir Putin, latają wolniej, niż zapowiadano, a ich głowica bojowa jest niewielka - wynika z pierwszej analizy jej szczątków. Dwa takie pociski zostały w ostatnich dniach zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną. - Cyrkon lata w złym kierunku i nie wykonuje zadań, do których został stworzony - twierdzą specjaliści z Kijowa.

Szczątki ujawniają prawdę o najnowszym pocisku Rosjan. Cyrkon "lata w złym kierunku"

Szczątki ujawniają prawdę o najnowszym pocisku Rosjan. Cyrkon "lata w złym kierunku"

Źródło:
Ukrainska Pravda, Defense Express, PAP, tvn24.pl

W kwietniu mamy poznać szczegóły rządowej propozycji wsparcia rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych - podała "Rzeczpospolita". Wcześniej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała przekazanie projektu do konsultacji w drugiej połowie marca.

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Dziennikarz amerykańskiej telewizji CNN, w asyście specjalistów od żeglugi, wziął udział w symulacji wypadku kontenerowca uderzającego w most na rzece Patapsco. Do wypadku w Baltimore doszło we wtorek. Konstrukcja mostu zawaliła się w wyniku uderzenia w jedną z podpór.

Tak doszło do katastrofy kontenerowca. Symulacja wypadku z dziennikarzem CNN na pokładzie

Tak doszło do katastrofy kontenerowca. Symulacja wypadku z dziennikarzem CNN na pokładzie

Źródło:
CNN, PAP, tvn24.pl

Siedem osób usłyszało zarzuty, a wobec trzech będzie wniosek o areszt - to dotychczasowy efekt działań służb w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura nie wyklucza wniosków o uchylenie immunitetów posłom. Przybliżamy sylwetki najważniejszych osób związanych z aferą i wyjaśniamy, za co były odpowiedzialne w Funduszu Sprawiedliwości lub jak z niego korzystały.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Źródło:
Konkret24

Do 27 marca siedmiu osobom zamieszanym w aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości prokuratura postawiła zarzuty, a wobec trzech będzie wnioskowała o areszt tymczasowy. W sprawę są zamieszani ważni politycy, którzy do niedawna nadzorowali fundusz, a który rozdawał wielomilionowe dotacje.

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
Konkret24

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24
Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku były najdroższe ze wszystkich wyborów powszechnych od 2005 roku i dwa razy droższe niż wybory cztery lata wcześniej. Referendum, które wtedy równocześnie przeprowadzono, było kilka razy droższe, niż zapowiadali politycy Zjednoczonej Prawicy.

Najdroższe wybory od lat. W tym 11 milionów złotych na referendum

Najdroższe wybory od lat. W tym 11 milionów złotych na referendum

Źródło:
Konkret24

W pierwszej turze wyborów samorządowych większość głosujących otrzyma w lokalu wyborczym cztery karty do głosowania, część wyborców dostanie jednak tylko trzy karty. Tłumaczymy, od czego to zależy, jak one wyglądają i jak poprawnie oddać głos.

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Źródło:
tvn24.pl