TVN Warszawa | Ulice

Wołoska: wypadek z udziałem auta SOP. "Jedna osoba nieprzytomna"

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp,
kk/r/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Wypadek na skrzyżowaniu Wołoskiej z Madalińskiego
Wypadek na skrzyżowaniu Wołoskiej z MadalińskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plWypadek na skrzyżowaniu Wołoskiej z Madalińskiego

Na skrzyżowaniu Wołoskiej z Madalińskiego doszło do wypadku z udziałem auta Służby Ochrony Państwa. - Jedna osoba jest nieprzytomna - podała straż pożarna. Wołoska w kierunku Ursynowa była zablokowana.

- Na skrzyżowaniu Wołoskiej z Madalińskiego doszło do zderzenia. Jak ustaliłem nieoficjalnie, jedno z aut należy do Służby Ochrony Państwa - podał reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter.

Informacje potwierdziła Monika Nawrat ze stołecznej policji. - Około 13 godziny na skrzyżowaniu Madalińskiego z Wołoską doszło do zderzenia trzech pojazdów. Jeden z nich należy do SOP-u, który nie przewoził w tym czasie osoby chronionej - mówiła policjantka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Poszkodowani funkcjonariusze

Straż pożarna informowała z kolei o poszkodowanych. - W zdarzeniu brał udział mercedes i skoda. W skodzie znajdował się nieprzytomny kierowca, który został ewakuowany z auta przez strażaków i przekazany pogotowiu ratunkowemu. Mercedesem podróżowały dwie osoby, które znajdują się pod opieką pogotowia, na obserwacji - podaje Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej.

Zderzenia auta SOP potwierdził również rzecznik formacji. - Nasi funkcjonariusze udzielali pomocy przedmedycznej pasażerom z drugiego auta. Karetka zabrała jedną z tych osób do szpitala. Na miejscu trwają czynności policyjne. Okoliczności wypadku będą wyjaśnienie - mówi rzecznik prasowy Komendanta SOP-u ppłk Bogusław Piórkowski.

Rzecznik SOP potwierdził też, że w zderzeniu ucierpiało dwóch funkcjonariuszy SOP, którzy doznali potłuczeń i zostali przewiezieni do szpitala na obserwację. Dodał, że auto nie służyło do przewozu osób ochranianych.

Jak podawał Mateusz Szmelter, zderzyły się w sumie trzy auta. - Bus mercedes SOP-u, skoda, która prawdopodobnie należy do przewozów osobowych oraz volvo, ale to ostatnie auto ma tylko lekko uszkodzoną tylną część karoserii. Najbardziej rozbita jest skoda, która ma mocno uszkodzony przód i bok. W mercedesie widać z kolei uszkodzenia głównie z przodu - opisywał Szmelter.

Wołoska w kierunku Ursynowa była zablokowana. Na objazdy kierowane były autobusy linii 138 i 168.

Zderzenia z udziałem SOP

W październiku ubiegłego roku samochód SOP zderzył się z tramwajem na placu Unii Lubelskiej. Auto zostało uderzone w drzwi od strony kierowcy. Rzecznik SOP potwierdził, że była nim przewożona osoba ochraniania, ale nie zdradził jej tożsamości. Portal tvn24.pl w kilku źródłach zbliżonych do SOP ustalił, że rządową skodą przewożona była Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Ustaliliśmy, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przyznał jej ochronę na podstawie ustawy o Służbie Ochrony Państwa, a stało się to dzień przed kolizją z tramwajem.

Pod koniec kwietnia 2019 roku auto SOP potrąciło rowerzystkę przy skrzyżowaniu ulic 29 listopada i Szwoleżerów. Kobieta jechała drogą z pierwszeństwem przejazdu, a do zderzenia doszło z winy kierowcy SOP, który na co dzień jeździł z Agatą Kornhauser-Dudą. Podczas kolizji był w drodze z siedziby SOP przy Podchorążych do Pałacu Prezydenckiego. Portal tvn24.pl ustalił, że wcześniej kierowca został usunięty z grupy ochronnej prezydenta.

Dwa tygodnie wcześniej auto SOP wykorzystywane w celach "administracyjno-biurowych" uczestniczyło w kolizji trzech aut na Wisłostradzie. Informowaliśmy też o marcowej kolizji na moście Łazienkowskim, gdzie skoda należąca do SOP uderzyła w tył peugeota.

Z kolei dwa miesiące wcześniej, w lutym 2019 roku, na drodze w Zakręcie rządowe auto, które jechało w kolumnie, zderzyło się z osobową toyotą. Dwoje dzieci podróżujących cywilnym samochodem trafiło do szpitala. Rzecznik SOP przekazał wówczas, że należące do formacji bmw używało podczas przejazdy sygnałów dźwiękowych i świetlnych, ale wewnątrz nie było żadnej osoby chronionej. Pytany o to, dlaczego - skoro w kolumnie nie przebywały osoby chronione - sygnały zostały włączone, Piórkowski odparł: "mamy takie możliwości". Dodał też, że był to "przejazd szkoleniowy". Policja uznała, że sprawcą zderzenia był kierowca SOP.

Zderzenia z udziałem SOP

Kolizja samochodu Służby Ochrony Państwa z tramwajem
Kolizja samochodu Służby Ochrony Państwa z tramwajemArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Autor:mp, kk/r/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości