Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. Wybierzemy przedstawicieli samorządu terytorialnego. Poznajemy kolejne nazwiska kandydatów na prezydentów największych polskich miast. Kto stanie do walki w wyborach samorządowych 2024. Co trzeba o nich wiedzieć?
Coraz więcej wiadomo o kandydatach na stanowiska prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Poniżej będziemy przedstawiać kandydatów w największych miastach. Piszemy też o najważniejszych tematach dotyczących zbliżających się wyborów samorządowych - daty, kogo wybieramy, kto może głosować, jak sprawdzić swoją komisję,
Wybory samorządowe 2024. Data wyborów - pierwsza i druga tura
Zgodnie z rozporządzeniem premiera wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024. Tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, 21 kwietnia odbędzie się druga tura głosowania.
Obecna kadencja samorządu trwa dłużej niż zwykle - poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku - w związku z regulacją wydłużającą ją do 30 kwietnia 2024 roku. Jej celem było rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Wybory samorządowe 2024. Kogo wybieramy
Zgodnie z rozporządzeniem premiera, 7 kwietnia wybieramy członków rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Według informacji podanych przez PKW łącznie wybierzemy 46 508 radnych - 39 729 w radach miast i gmin, 6227 w radach powiatów i 552 w sejmikach województw. Wybieramy także 1467 wójtów, 903 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast (łacznie 2477).
Wójta wybieramy w gminach wiejskich. Burmistrzów - w gminach, w których siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. Prezydentów - w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, a także tam, gdzie urząd prezydenta obowiązywał przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym w 1990 roku.
Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Warszawy
Na kogo będzie można oddać swój głos w Warszawie. Jak dotąd o fotel prezydenta stolicy zamierza się ubiegać jej dotychczasowy włodarz - Rafał Trzaskowski, startujący z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wystawić Tobiasza Bocheńskiego, lewica oraz Miasto Jest Nasze wspiera kandydaturę obecnej wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat z Partii Razem. Jako potencjalną kandydatkę Trzeciej Drogi wymienia się działaczkę społeczną Adrianę Porowską. Udział w wyborach deklaruje Przemysław Wipler z klubu parlamentarnego Konfederacji - zapowiedział, że wystartuje w na prezydenta Warszawy jako wspólny kandydat koalicji, którą jego partia zawiązała z Bezpartyjnymi Samorządowcami.
ZOBACZ TEŻ: Burmistrzowie dzielnic chcą do sejmiku
Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Krakowa
O urząd prezydenta Krakowa zamierzają ubiegać się: Marcin "Bzyk" Bąk (bezpartyjny), Konrad Berkowicz (Konfederacja), Łukasz Gibała (bezpartyjny, Kraków dla Mieszkańców), Łukasz Kmita (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Komarewicz (Polska 2050-Trzecia Droga), Andrzej Kulig (bezpartyjny, "Ku przyszłości"), Stanisław Mazur (bezpartyjny, "Lepszy Kraków") i Aleksander Miszalski (Platforma Obywatelska).
Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Poznania
Swój udział w wyborach prezydenta Poznania zapowiedzieli już ubiegający się o reelekcję Jacek Jaśkowiak (Koalicja Obywatelska) oraz Zbigniew Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość). Z ramienia Trzeciej Drogi o najważniejszy fotel w mieście chce walczyć adwokat Przemysław Plewiński. Nowa Lewica, która na listy do rady miasta zaprosiła część społeczników, zamierza wystawić w wyborach kobietę - najprawdopodobniej Beatę Urbańską. Komitet Społeczny Poznań prawdopodobnie poprze Tomasza Hejnę.
Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Łodzi
Rządząca Łodzią od 2010 roku prezydent Hanna Zdanowska (Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej) w wyborach samorządowych będzie się ubiegała o czwartą, ostatnią kadencję. Chęć ubiegania się o urząd prezydenta miasta potwierdził też ekonomista Janusz Wdzięczak reprezentujący Komitet Wyborczy Energia Łodzi.
ZOBACZ TEŻ: Hanna Zdanowska ogłosiła start w wyborach na prezydenta Łodzi. "Będzie to moja ostatnia kadencja"
Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Gdańska
W wyborach na prezydenta Gdańska ponownie wystartuje Aleksandra Dulkiewicz, którą popiera stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska i Koalicja Obywatelska. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Tomasz Rakowski, przedsiębiorca i pełnomocnik partii w okręgu gdańskim. Do tej pory kandydata nie zaprezentował komitet wyborczy "Wspólna droga" tworzony przez trzy ugrupowania: Polskę 2050, Nową Lewicę i ruchy miejskie m.in. Gdańsk Tworzą Mieszkańcy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Michałowski/PAP