Długa kolejka po władzę pod Wawelem. Kto chce usiąść na fotelu Majchrowskiego?

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Kulig: Kraków to nie jest projekt partyjny
Andrzej Kulig: Kraków to nie jest projekt partyjnyTVN24
wideo 2/3
Andrzej Kulig: Kraków to nie jest projekt partyjnyTVN24

PiS wreszcie podjął decyzję, dwugłos w Trzeciej Drodze i podział na lewicy. Do wyborów samorządowych zostały niecałe dwa miesiące, a lista kandydatów i potencjalnych pretendentów do "tronu" w królewskim mieście zdaje się nie mieć końca. Do wyścigu o urząd prezydenta Krakowa stanęło dotąd oficjalnie ośmioro polityków.

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Krakowie walka o objęcie najważniejszego urzędu w mieście będzie wyjątkowo zacięta po tym, jak urzędujący od 21 lat prezydent Jacek Majchrowski (bezpartyjny, choć o korzeniach w SLD) zdecydował, że nie będzie walczył o reelekcję. Wskazał jednak kandydata, który jego zdaniem powinien kontynuować rządy. Pozostali kandydaci w swoich propozycjach wymieniają bardziej otwarte dla mieszkańców miasto, wielu z nich obiecuje metro, a czołowy krytyk Majchrowskiego zwraca szczególną uwagę na miejską zieleń i jakość rzek.

Przedstawiamy sylwetki kandydatów - zarówno tych potwierdzonych, jak i potencjalnych - na prezydenta Krakowa w kolejności alfabetycznej.

Czytaj też: Informatyk powalczy o Gdańsk, wiceprezydentka Sopotu chce przejąć władzę w mieście

Marcin "Bzyk" Bąk (bezpartyjny)

Wokalista zespołu Wu-Hae Marcin "Bzyk" Bąk o swoim starcie w wyborach samorządowych poinformował z końcem stycznia. Muzyk zapowiedział wówczas, że jego kampania wyborcza będzie niskobudżetowa, ponieważ nie stoją za nim partie polityczne ani duże instytucje. Przyznawał, że szanse na prezydenturę ma niewielkie, jednak chciałby, "by podczas kampanii wyborczej zrodziła się dyskusja o ważnych dla miasta sprawach".

Główne hasło programu artysty to "Krakowianie na pierwszym miejscu". Zdaniem kandydata władza powinna robić wszystko, aby osobom, które płacą podatki w Krakowie, żyło się lepiej. Jak ocenił, trzeba między innymi udoskonalić transport, umożliwić sprawne i wygodne przemieszczanie się po mieście. Bąk postuluje też budowę cmentarza dla zwierząt i wzmożone działania na rzecz czystego powietrza.

W 2018 roku kandydował do rady miasta z listy KWW Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków. Nie uzyskał mandatu.

Konrad Berkowicz (Konfederacja)

Kandydatem Konfederacji na prezydenta Krakowa jest poseł i pierwszy wiceprezes partii Nowa Nadzieja (wchodzi w skład Konfederacji) Konrad Berkowicz. Polityk starać się będzie o zajęcie gabinetu Jacka Majchrowskiego ze wsparciem stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy Małopolski. Berkowicz przekazał na początku lutego, że "jego komunikat na początek kampanii" brzmi: "Nie przenoście nam wojny polsko-polskiej do Krakowa".

- Chcemy pozwolić im budować miejsca, w których żyją, pozwolić im swobodnie realizować swoje biznesy i pozwolić im żyć po swojemu - powiedział Berkowicz 17 lutego, gdy członkowie Konfederacji i część polityków z grona Bezpartyjnych Samorządowców ogłosili wspólny start w wyborach samorządowych. Władze Bezpartyjnych Samorządowców ogłosiły później, że "nie ma żadnej koalicji z Konfederacją". PKW zarejestrowała jednak między innymi Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy dla Krakowa.

Czytaj też: Politycy PiS 7 kwietnia chcą "ratować wolną Polskę"

Konrad Berkowicz z wykształcenia jest filozofem, studiował też informatykę, jednak nie ukończył tego kierunku. Dwukrotnie bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Krakowa w 2014 i 2018 roku.

Łukasz Gibała (bezpartyjny, Kraków dla Mieszkańców)

Radny, przedsiębiorca i lider klubu oraz stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców (dawniej Logiczna Alternatywa) w lokalnej polityce znany jest od lat. Był szefem krakowskiej Platformy Obywatelskiej, a w latach 2007-2015 sprawował mandat posła. Wybierano go z list PO, jednak część swojej ostatniej kadencji spędził w Ruchu Palikota i Twoim Ruchu, później odszedł z partii na rzecz budowania własnego ruchu. W tegorocznych wyborach popiera go Lewica Razem (Nowa Lewica poparła z kolei Aleksandra Miszalskiego z PO).

Radny Gibała jest znanym krytykiem rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego. W rozmowie z tvn24.pl polityk podkreśla, że najważniejsze obszary, którymi chciałby zająć się jako potencjalny włodarz to "zieleń, walka z korkami i większa dostępność mieszkań". - Chcemy tworzyć duże parki, tak zwane XXL, na przykład w okolicach rzeki Prądnik. Korki uda się zmniejszyć dzięki rozwojowi transportu szynowego, dlatego chcę uruchomić szybką kolej miejską, będę zabiegał też w Warszawie o środki na budowę metra. W programie mamy także m.in. budowę mieszkań pod tani wynajem, z pomocą takich narzędzi jak Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe i preferencyjne kredyty - wymienia Łukasz Gibała.

Radny zapowiada, że rok po ewentualnym zwycięstwie w wyborach samorządowych zorganizuje referendum, a w całej kadencji odbędą się przynajmniej dwa takie głosowania. Mogłyby dotyczyć na przykład strefy czystego transportu i budowy dzielnicy wysokościowców.

Gibała bez sukcesu starał się o fotel prezydenta Krakowa w latach 2014 i 2018, kiedy zdobywał odpowiednio 11 i 17 procent poparcia. Jego ugrupowanie w ostatnich wyborach otrzymało w mieście prawie 15 procent głosów, wprowadzając do rady miasta trójkę radnych. Lider Krakowa dla Mieszkańców ma tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii.

Czytaj też: Tusk mówi o problemie Kaczyńskiego i zwraca się do Trzaskowskiego przed kwietniowymi wyborami

Łukasz Gibała: zgromadziliśmy ponad 150 niezależnych fachowców, postawimy na zieleń i metro
Łukasz Gibała: zgromadziliśmy ponad 150 niezależnych fachowców, postawimy na zieleń i metroTVN24

Łukasz Kmita (Prawo i Sprawiedliwość)

Były wojewoda małopolski ogłosił swój start we wtorek 20 lutego w rozmowie z Interią. - Moją kandydaturę popiera szerokie środowisko prawicowe - powiedział w rozmowie z portalem. Wcześniej przez kilka tygodni PiS nie informował jednoznacznie, kogo wystawi do walki o fotel prezydenta pod Wawelem.

Łukasz Kmita od 2023 roku jest posłem PiS. Wcześniej był wojewodą małopolskim (w latach 2020-2023) i dzięki temu stał się rozpoznawalny także w Krakowie, choć pochodzi z Olkusza. Przez kilka kadencji był tamtejszym radnym, a dwa razy kandydował na burmistrza. W 2014 roku przegrał o włos, zdobywając w drugiej turze 49 procent głosów.

Rafał Komarewicz (Polska 2050-Trzecia Droga)

Polityk Polski 2050 Rafał Komarewicz od niedawna zasiada w ławach poselskich - w 2023 roku po raz pierwszy uzyskał mandat parlamentarzysty. Wcześniej, od 2022 roku, był przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a radnym od roku 2012 (objął wówczas mandat po Władysławie Kosiniaku-Kamyszu). Przez ostatnią dekadę związany był z klubem radnych Przyjazny Kraków, czyli formacji prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Krakowa Rafał Komarewicz podjął po konsultacjach z liderem partii Szymonem Hołownią. "Widzimy, że rada miasta potrzebuje nowej energii, a przyczynić się do tego mogą ludzie Polski 2050. Na naszych listach znajdą się nie tylko aktywni samorządowcy, ale chcemy być platformą dla przedstawicieli m.in. biznesu, nauki, aktywistów, członków organizacji pozarządowych" - napisał Komarewicz na Facebooku. W swojej kampanii przed wyborami parlamentarnymi zwracał szczególną uwagę na sprawy Krakowa, między innymi na budowę metra czy przyjęcie ustawy metropolitalnej, która byłaby gwarantem dodatkowych środków dla samorządu.

W Trzeciej Drodze pojawił się jednak rozłam, bo o ile Komarewicza poparła partia Szymona Hołowni, tak Polskie Stronnictwo Ludowe może stanąć po stronie wiceprezydenta Andrzeja Kuliga. Komarewicz nie kryje jednak, że chciałby, by to jemu PSL przekazało oficjalnie swoje poparcie. Wojewoda małopolski i szef regionalnych struktur PSL Krzysztof Klęczar poinformował 19 lutego, że jeden kandydat Trzeciej Drogi jest wciąż możliwy. - Wciąż wierzymy jako PSL, że będzie jeden kandydat Koalicji 15 października, że dojedzie do porozumienia. Jeżeli taka sytuacja nie będzie miała miejsca, to faktycznie Stronnictwu najbliżej jest dziś do poparcia pana profesora Andrzeja Kuliga - zaznaczył.

Andrzej Kulig (bezpartyjny, "Ku przyszłości")

Kandydatem, którego w tych wyborach poparł odchodzący z urzędu prezydent Jacek Majchrowski, jest Andrzej Kulig. Od 2015 roku pełni funkcję wiceprezydenta Krakowa, wcześniej przez niemal 10 lat był dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego. Z administracją Majchrowskiego związany jest jednak od pierwszej kadencji urzędującego gospodarza miasta. Zaczynał jako dyrektor magistratu, a z prezydentem współpracował podczas jego pierwszej kampanii wyborczej, a także w latach 90., gdy przez krótki czas Jacek Majchrowski był wojewodą krakowskim z nadania SLD. Z powodu tej długiej relacji z urzędującym prezydentem kandydatura Kuliga uważana jest w głównej mierze za propozycję kontynuacji dotychczasowej polityki magistratu.

Komitet Kuliga nosi nazwę "Ku przyszłości". - Moją pierwszą decyzją po wyborach będzie ustalenie priorytetów dla miasta i dla poszczególnych jego dzielnic tak, by wyborcy mogli mnie rozliczać już po pierwszym roku mojej kadencji - zapowiedział Kulig podczas konferencji prasowej 14 lutego. Dodał, że po ewentualnej wygranej powie urzędnikom: "jako jedna drużyna będziemy działać w tym samym kierunku". Wcześniej kładł też nacisk na swoją bezpartyjność.

Kulig jest doktorem habilitowanym prawa i wykładowcą.

Andrzej Kulig: Kraków to nie jest projekt partyjny
Andrzej Kulig: Kraków to nie jest projekt partyjnyTVN24

Stanisław Mazur (bezpartyjny, "Lepszy Kraków")

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie profesor Stanisław Mazur (z wykształcenia politolog), ogłaszając pod koniec stycznia swoją decyzję o starcie w wyborach na prezydenta Krakowa, zaznaczył, że do takiego kroku zachęciła go propozycja "jednej z dużych partii" - nie zdradził jednak jej nazwy. Podkreślał za to, że o najważniejszy urząd w mieście stara się bez wsparcia politycznego i jest kandydatem niezależnym - reprezentuje swoje stowarzyszenie Lepszy Kraków. Dodał, że liczy się dla niego miasto "słuchające, współzarządzane i wiarygodne".

Czytaj też: Kandydat na prezydenta Krakowa: ludzie szukają odrodzenia obywatelskości

15 lutego naukowiec zainaugurował swoją kampanię. Wsparli go między innymi aktorka i rektor Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda, aktor Tomasz Schimscheiner, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Dominika Dudek, była wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Na swojej stronie internetowej Mazur wymienił priorytety, jakimi chciałby kierować się w swojej ewentualnej prezydenturze. To między innymi budowa dwóch linii metra, przy czym pierwsza z nich ruszyłaby za 7,5 roku. Chce też stworzyć aplikację KR-APPki, która - jak wyjaśnił - "ma być hubem łączącym miasto i jego usługi z mieszkańcami", "narzędziem cyfrowym, które komunikuje mieszkańców z urzędem w czasie rzeczywistym, pozwolą załatwić wszystkie możliwe sprawy i przede wszystkim wziąć udział w konsultacjach online".

Stanisław Mazur: partyjniactwo jest wbrew oczekiwaniom mieszkańców Krakowa
Stanisław Mazur: partyjniactwo jest wbrew oczekiwaniom mieszkańców KrakowaTVN24

Aleksander Miszalski (Platforma Obywatelska)

Kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Krakowa jest Aleksander Miszalski. Polityk od 2018 roku zasiada w ławach poselskich, wcześniej był krakowskim radnym. W wyborach samorządowych poparła go teraz Nowa Lewica (Lewica Razem poparła z kolei bezpartyjnego Łukasza Gibałę). Z listy Koalicji Obywatelskiej do rady miasta startować będą również przedstawiciele tego ugrupowania, reprezentowanego w Małopolsce między innymi przez wicewojewodę Ryszarda Śmiałka.

Miszalski zaznaczył, że chce, by Kraków był miastem szczęśliwym, opartym na kapitale relacji międzyludzkich, współpracy. Jego zdaniem miasto przesiąknięte jest "kolorytem krakowskiego 'nie da się'". - Trzeba uwolnić energię krakowian, mieszkańców, po to, by ten potencjał przekształcić w odpowiednie działania – ocenił.

Polityk zapowiedział też, że "Kraków będzie jednym z pierwszych, o ile nie pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi zupełnie nowy program – program zindywidualizowanej opieki nad seniorami w miejscu zamieszkania". Zapropnował także program, dzięki któremu zbudowane zostaną windy w blokach oraz program budowy miejskich toalet, które mają się znaleźć we wszystkich parkach miejskich oraz w innych lokalizacjach wskazanych przez seniorów.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN