Tobiasz Bocheński kandydatem PiS na prezydenta Warszawy

Źródło:
TVN24, PAP
Jarosław Kaczyński wskazał kandydata na prezydenta Warszawy
Jarosław Kaczyński wskazał kandydata na prezydenta WarszawyMateriały organizatora
wideo 2/2
Jarosław Kaczyński wskazał kandydata na prezydenta WarszawyMateriały organizatora

Jarosław Kaczyński, prezes PiS podczas partyjnej konwencji "#zMiłosci Do Warszawy" podał nazwisko kandydata tej partii na prezydenta Warszawy.

Będzie nim Tobiasz Bocheński, były wojewoda mazowiecki. - Trzeba człowieka, trzeba kogoś, kto to weźmie na siebie, kto podejmie się tak piekielnie trudnego, nie ma co tutaj ukrywać, zadania. Otóż mamy kogoś takiego (...) Tobiasz Bocheński - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezentując kandydata partii na prezydenta Warszawy w nadchodzących wyborach samorządowych.

Lider PiS wskazywał, że Bocheński to człowiek, który spełnia wszelkie wymogi w sferze intelektualnej. - Trzeba być bardzo intelektualnie wyrobionym i znającym historię myśli europejskiej, wolnościowej, by z pełną świadomością, w sposób przemyślany podejść do wszystkich problemów. Pan Tobiasz Bocheński tego rodzaju przygotowanie w tej dziedzinie ma - powiedział.

"Jest człowiekiem sprawdzonym w praktyce"

Kaczyński w trakcie wystąpienia zwracał uwagę, że Warszawa jest wielkim wyzwaniem i to na różnych płaszczyznach i w różnych dziedzinach.

- Przed przyszłym prezydentem jest bardzo wiele do zrobienia (...). Ostatnie lata to bardzo wiele problemów, a jeśli chodzi o rządy tego pana, który jest dzisiaj prezydentem (stolicy Rafała Trzaskowskiego - PAP), to te problemy zostały wzmożone, "wzbogacone" o szereg innych, które wynikają z pewnego typu ideologii, która została tutaj przyjęta i która w wielu wypadkach w żadnym razie nie odnosi się do rzeczywistych interesów, do dobrego, spokojnego, bezpiecznego, wygodnego sposobu życia mieszkańców - powiedział.

Kaczyński zwrócił uwagę, że Bocheński zajmował się m.in. zagadnieniami prawa administracyjnego, co - jak ocenił - jest szczególnie istotne w codziennej praktyce, jeśli chodzi o zarządzanie. Ponadto, jak zaznaczył - jest człowiekiem sprawdzonym w praktyce, gdyż pełnił funkcje wojewody łódzkiego i mazowieckiego.

ZOBACZ: Wojewoda mazowiecki po zmianie władzy domagał się pilnej dymisji, oto jego następca.

Był wojewodą w Łodzi i Warszawie

Tobiasz Bocheński urodził się 15 grudnia 1987 r. w Łodzi, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i wykładowcą akademickim. Od 2019 r. jest doktorem nauk prawnych UŁ, badaczem doktryn polityczno-prawnych.

Bocheński od 18 kwietnia 2023 r. do 13 grudnia 2023 r. pełnił funkcję wojewody mazowieckiego, a w latach 2019 - 2023 był wojewodą łódzkim. Od jesieni 2015 r., był asystentem, doradcą, a od 2017 r. dyrektorem biura wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, który w 2019 r. został ministrem spraw zagranicznych.

Tobiasz Bocheński, jako wojewoda mazowiecki, wielokrotnie krytykował władze Warszawy i osobiście Rafała Trzaskowskiego. Spory dotyczyły m.in., poszerzenienia strefy platnego parkowania czy strefy czystego transportu, ale nie tylko. Ognisk zapalnych było znacznie więcej.

"Prezydent Warszawy musi być blisko mieszańców"

Tobiasz Bocheński podczas wystąpienia wskazał, że "dziś rozpoczynamy naszą drogę przez wszystkie 18 dzielnic, która zakończy się na Placu Bankowym". - Czas na zmianę, czas na energię, czas na świeżość, czas na nową drużynę dla Warszawy - powiedział.

Jak tłumaczył, Warszawa potrzebuje gospodarza, który poświęci jej cały swój czas, całą energię, po to by się dynamicznie rozwijała. Ocenił, że samorządowiec, a przede wszystkim prezydent Warszawy, musi być blisko mieszańców, by słuchać ich głosu i konsultować z nimi kierunki rozwoju miasta.

- Chcemy przyjaznego, nowoczesnego, ekologicznego transportu zbiorowego. Chcemy kolei, chcemy metra, tramwajów, elektrycznych autobusów, ale bez wojny z kierowcami samochodów. Chcemy miasta tworzonego przez mieszkańców, dla mieszkańców. Prawdziwej demokracji lokalnej, uczciwych konsultacji społecznych - wyliczał. - Chcemy ambitnych inwestycji w szpitale, przychodnie, poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Chcemy całodobowej i również nocnej opieki zdrowotnej we wszystkich dzielnicach. Chcemy jak najwięcej inwestycji - dodał.

Jak mówił Bocheński, "chcemy więcej zieleni, mniej betonozy; chcemy ścieżek rowerowych, rewitalizacji, ale również chcemy rozwoju spółdzielczości i budowy większej liczby mieszkań".

Kandydat PiS złożył też pierwsze zobowiązanie wyborcze. Jak przekazał, w pierwszym roku rządzenia powstanie aplikacja na smartfony i tablety, w której każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł głosować, przesyłać uwagi, zabierać głos i "współkreować swoje miasto".

"Nasza wizja Warszawy to nie spory, nienawiść i kłótnie"

Bocheński przekonywał, że "Warszawa musi znajdować się na kursie rozwoju i prosperity". Zwrócił też uwagę, że życie codzienne jest naznaczone troską o lepsze jutro, a polityka jest rozogniona sporami i kłótniami. - Chciałbym was wszystkich dzisiaj zapewnić, że nasza wizja Warszawy to nie spory, nienawiść i kłótnie. Nasza wizja Warszawy to optymizm, partycypacja, współpraca, dialog i dynamizm - zadeklarował.

Bocheński przyznał, że przez ostatnie miesiące odbył liczne rozmowy z wyborcami wszystkich partii. - Wiem, że w różnych sprawach często zasadniczo mamy odmienne opinie, ale zapraszam was wszystkich do wspólnej pracy na rzecz Warszawy - wzywał. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że "wielu spośród was wiązało duże nadzieje z prezydenturą Rafała Trzaskowskiego, a teraz jesteście zawiedzeni. Ocenił, że Warszawa obecnego prezydenta to miasto "rozwijające się poniżej własnych możliwości". - To miasto głuche na głos mieszkańców, niechętne i wrogie referendom lokalnym i konsultacjom społecznym - dodał.

Jak mówił, ostatnie pięć lat to ciągła obecność Trzaskowskiego na wiecach politycznych i komitetach partyjnych. - Ewidentnie widać, że włodarz ten lepiej się czuje na mityngach politycznych, niż w myśleniu o rewitalizacji warszawskich ulic, placów czy kamienic. To musi się zmienić, czas abyśmy wypłoszyli tę błędną politykę z miejskiego ratusza. Czas, abyśmy zaczęli pracę na rzecz dobra wspólnego, a polityka powinna znajdować się tam, gdzie jej miejsce - na Wiejskiej, Krakowskim Przedmieściu i w Alejach Ujazdowskich - podkreślił.

Bocheński odniósł się też do zarzutów dotyczących jego małej rozpoznawalności. - Rocky przed pierwszą walką z Apollo Creedem też nie był znany. Poczekajcie - powiedział, nawiązując do filmu "Rocky".

ZOBACZ: Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Druga tura odbędzie się 21 kwietnia.

"Warszawa nie kupi skoczka z PiS"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba w rozmowie z PAP powiedział, że start Bocheńskiego "nie ma żadnego znaczenia" w konkurencji z kandydatem PO i obecnym prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

- Rozpoznawalność Bocheńskiego w tej chwili jest na poziomie pięciu procent. Powinien startować na prezydenta Łodzi. Był przez cztery lata wojewodą w Łodzi. Niech startuje w Łodzi - zakończył.

Wcześniej poseł KO napisał na portalu X, komentując start Bocheńskiego: "Łódzki kandydat Janiny Goss i Zbigniewa Raua".

- Warszawa nie kupi skoczka z PiS. Z aferową wizową w tle. Za jego czasów łódzki urząd wojewódzki obrósł firmami załatwiającymi pozwolenia na pracę dla obcokrajowców. Tworzyli je b. urzędnicy wojewody Raua, którymi interesowało się CBA! - przekazał Szczerba.

ZOBACZ: Lewica nie poprze Rafała Trzaskowskiego. W Trzeciej Drodze "trwają rozmowy"

Autorka/Autor:kz/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środku nocy ktoś wtargnął do domu 28-latka i uderzył go kijem bejsbolowym w głowę. Poszkodowany trafił do szpitala. Okazało się, że agresorem był jego rówieśnik.

W nocy, gdy spał, ktoś go uderzył w głowę kijem bejsbolowym

W nocy, gdy spał, ktoś go uderzył w głowę kijem bejsbolowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Na Krakowskim Przedmieściu policja zatrzymała mężczyznę, który położył przed bramą Pałacu Prezydenckiego plecak i go podpalił. Pożar ugasili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spadł ze schodów, uderzył głową o chodnik i stracił przytomność. Widzieli to świadkowie, którzy zaalarmowali strażników miejskich. Mężczyzna trafił do szpitala.

Spadł ze schodów i stracił przytomność

Spadł ze schodów i stracił przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Ukradła kartę magnetyczną i weszła do gabinetu lekarskiego w szpitalu. Zabrała ampułki z lekami, w tym morfiną. Została zatrzymana.

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniu ponad 16 tysięcy sztuk podrobionych zabawek, które znajdowały się w hali na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej (powiat piaseczyński). Wartość oryginałów to ponad milion złotych.

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Źródło:
PAP

Wpadli w drodze do punktu skupu złomu, gdzie prawdopodobnie zamierzali sprzedać gong liturgiczny skradziony z kościoła. Teraz grozi im nawet pięć lat więzienia.

Ukradli gong liturgiczny

Ukradli gong liturgiczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Białorusin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Usłyszał 28 zarzutów, od maja 2023 roku przebywa w areszcie.

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba nie żyje, cztery osoby, w tym 10-letnie dziecko, są ranni.

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kobieta nie żyje, cztery osoby, w tym dziecko, są ranne

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kobieta nie żyje, cztery osoby, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl