Co zawierają aneksy do umów o pieniądze z willi plus? Ministerstwo znów nie odpowiada

Źródło:
tvn24.pl
Willa plus. Czarnek: poruszone organizacje same zawnioskowały, podpisują już dziś aneksy
Willa plus. Czarnek: poruszone organizacje same zawnioskowały, podpisują już dziś aneksyTVN24
wideo 2/20
Willa plus. Czarnek: poruszone organizacje same zawnioskowały, podpisują już dziś aneksyTVN24

7 lutego w Sejmie minister Przemysław Czarnek poinformował, że fundacje dofinansowane w ramach programu nazywanego willa plus, podpisały aneksy uniemożliwiające zbycie zakupionych za dotację nieruchomości przez 15 lat. Na pytanie, które to fundacje, do dziś nie odpowiedział. Pięć organizacji potwierdziło nam, że dostały do podpisania aneksy, ale one również nie chcą mówić o szczegółach i odsyłają do ministerstwa.

31 stycznia po raz pierwszy opisaliśmy 12 organizacji pozarządowych, które otrzymały od ministra Przemysława Czarnka dotacje w ramach programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". 

Chodziło o te, które dostały milionowe dotacje na zakup lub budowę nieruchomości - od 599 tysięcy do 5 milionów złotych.

Opisaliśmy powiązania organizacji z politykami, urzędnikami państwowymi i Kościołem katolickim. Od tego momentu program jest szerzej znany jako willa plus.

WILLA PLUS. PUBLICZNE PIENIĄDZE DLA ORGANIZACJI BLISKICH PIS, LISTA >>>

Minister Czarnek po nagłośnieniu sprawy najpierw zarzucił dziennikarzom TVN24, że się "ośmieszamy". Później zaczął opowiadać w rządowych mediach, że przecież w ramach programu organizacje pozarządowe dostały, np. autobus do dowożenia dzieci do szkoły. 

Nie odnosił się jednak do opisanych przez nas przypadków, czyli organizacji, które otrzymały pieniądze na nieruchomości. Z jednym wyjątkiem, ale o nim za moment.

- Co jest złego w tym, że Ochotnicza Straż Pożarna w jednym z miast na Lubelszczyźnie kupuje nowoczesny autokar, ze sprzętem za 750 tysięcy złotych i będzie dowoziła również, oprócz swoich działań edukacyjnych, dzieci do szkół na terenie tej gminy? - pytał na przykład w Polskim Radiu 24.

Politycy opozycji odnosili się do tego 7 lutego w Sejmie, przypominając, że nikt nie wypomina ministrowi zakupu autokaru, choć równocześnie posłowie wskazywali, że projekt miał ocenę negatywną. Problem widzieli w tym, że minister "zasłania się tym projektem, by nie odpowiadać na pytania dotyczące willi".

AUTOKAR I INNE NEGATYWNIE OCENIONE, A I TAK DOFINANSOWANE. PROJEKTY Z WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO >>>

Minister zapowiada i milknie

To właśnie 7 lutego minister Czarnek z mównicy sejmowej powiedział: - Poruszone organizacje podpisują już dzisiaj aneksy do umów, zgodnie z którymi nieruchomości nie będzie można zbyć przez 15 lat. Uczciwie do tego podchodzą, będą je wykorzystywać wyłącznie na cele edukacyjne. 

Jeszcze tego samego dnia zapytaliśmy biuro prasowe MEiN o aneksy. Chcieliśmy wiedzieć, jaka jest treść tych aneksów i które organizacje spośród nagrodzonych je podpisały.

Pytania ponawialiśmy również 10 i 14 lutego drogą mailową. A 27 lutego pytaliśmy na Twitterze, kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi z MEiN.

Dlaczego właśnie tam? Bo od 24 stycznia MEiN nie odpowiedziało na ani jedno nasze pytanie związane z willą plus. Choć równocześnie premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że program ministra Czarnka jest transparentny. 

Twitter to jedyne miejsce, gdzie resort - z rzadka - odnosi się do naszych publikacji.

(NIE)TRANSPARENTNA JAK DOTACJA OD MINISTRA CZARNKA >>>

Ostatecznie 27 lutego o aneksy zapytaliśmy drugą stronę, a więc 12 organizacji, które otrzymały dofinansowanie na zakup lub budowę nieruchomości.

Pięć z nich potwierdziło nam podpisanie aneksu.

Niezwłocznie, czyli kiedy?

Przedstawiciele New Europe Foundation, która dostała niemal 600 tysięcy złotych na zakup biura w Katowicach, przekazali: "Tak, nasza organizacja aneksowała umowę z MEiN. Zadeklarowany termin trwałości inwestycji wynosi 15 lat. Nie zostały wprowadzone inne zmiany w umowie". Aneks miał zostać podpisany 6 lutego 2023 roku (a więc dzień przed sejmową wypowiedzią ministra).

New Europe Foundation i dotacja dla ludzi powiązanych z Bielanem
New Europe Foundation i dotacja dla ludzi powiązanych z BielanemTVN24

Przedstawiciele (używamy tego określenia, bo podobnie jak w przypadku NEF tu też nikt nie podpisał się pod mailem z imienia i nazwiska) fundacji Polska Wielki Projekt poinformowali nas: "Fundacja podpisała aneks, o którym mówił Minister Przemysław Czarnek".

Gdy zapytaliśmy o termin, w odpowiedzi już po chwili przyszło: "w sprawach szczegółowych - dotyczących aneksu - prosimy kierować pytania do Ministerstwa".

Wiadomość, że MEiN nie udziela nam odpowiedzi, nie zachęciła fundacji do jej udzielenia.

Fundacja Polska Wielki Projekt otrzymała 5 milionów złotych na zakup willi na warszawskim Mokotowie. I to jedyna fundacja z opisanych przez nas, do której odnosił się publicznie minister Czarnek.

Zarzucał nam, że opisujemy radę fundacji, w skład której wchodzą politycy PiS, mówiąc, że takiej rady w ogóle nie ma. Ale we wniosku, który opisaliśmy, powołują się na nią sami wnioskodawcy.

Czarnek i Szumilas w Sejmie. Wymiana zdań na temat Willi plus i Fundacji Polska Wielki Projekt
Czarnek i Szumilas w Sejmie. Wymiana zdań na temat willi plus i Fundacji Polska Wielki ProjektTVN24

Podpisanie aneksu potwierdził nam również Robert Sypek z Lokalnej Organizacji Tursystycznej Inte-Gra, która otrzymała milion złotych na zakup nieruchomości w Jadwisinie.

"Niezwłocznie podpisaliśmy taki aneks, potwierdzając że nieruchomość przeznaczamy pod edukację, bez sugerowanej przez media chęci jego sprzedaży i prowadzenia tam jakiejkolwiek działalności dochodowej. Nadmieniam, że ze względu na zły stan techniczny budynku zmuszeni jesteśmy poszukiwać finansowania jego remontu, ale już na wiosnę zaczniemy organizować zajęcia plenerowe w związku z naszym projektem LOSY BOHATERÓW" - zapowiedział Sypek.

Na kolejne pytanie, kiedy podpisano aneks, już nie odpowiedział.

Nieruchomość w Jadwisinie
Nieruchomość w Jadwisinie

Podpisanie aneksu potwierdziła również Justyna Dusza z Fundacji pod Damaszkiem, która przekazała nam: "Umowa z Ministerstwem Edukacji i Nauki została aneksowana. Zgodnie z zawartym aneksem trwałość inwestycji wynosi 15 lat. Pozostałe postanowienia umowy nie uległy zmianie". Ona również nie odpowiedziała na dodatkowe pytanie o datę podpisania aneksu.

Dotacja od Czarnka dla Fundacji Pod Damaszkiem. Jacek Brzuszkiewicz o założycielu fundacji, księdzu Matusznym
Dotacja od Czarnka dla Fundacji Pod Damaszkiem. Jacek Brzuszkiewicz o założycielu fundacji, księdzu MatusznymTVN24

Obszerny mail wysłał nam ks. Henryk Witczyk z fundacji Dabar, która otrzymała pieniądze na rozbudowę swojego ośrodka w Wetlinie. W jego mailu ani razu nie pojawia się jednak słowo "aneks" i zupełnie nie odniósł się do naszych pytań.

Zapewnił za to: "Fundacja DABAR ma w regionie Podkarpackim szeroko rozwinięte kontakty (sympozja w Cisnej, w Sanoku) z leśnikami. To są osoby po studiach wyższych, wspaniali znawcy flory i fauny. Nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli swoją wiedzą dzielić się z młodzieżą, choćby w ramach tzw. zielonej szkoły, ale nie tylko. Mają świetne pomysły. Fundacja DABAR jest w stanie w Centrum Młodzieży Trójmorza w Wetlinie zsynchronizować je, nadać im odpowiednie kierunki we współpracy z nauczycielami, ekologami i innymi osobami, którym piękno ojczystej ziemi, a zwłaszcza troska o nie leży głęboko na sercu. Mam nadzieję, że również stacja TVN zechce z biegiem czasu wesprzeć Fundację DABAR w tych działaniach - gdy tylko ukończone zostanie Centrum".

Działka Fundacji Dabar, na której powstaje Centrum Młodzieży Trójmorza
Działka Fundacji Dabar, na której powstaje Centrum Młodzieży TrójmorzaTVN24

Do pytań o ewentualne podpisanie aneksów nie odnieśli się do momentu publikacji tekstu pozostali beneficjenci: Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego, który miał zakupić nieruchomość w Toruniu, fundacja Ostre Łąki działająca w Beskidzie Niskim, Fundacja Megafon z siedzibą w Warszawie, Fundacja Dumni z Elbląga, która za ponad 2 miliony złotych kupiła posiadłość pod Elblągiem oraz Fundacja Wolność i Demokracja, której fundatorem był Michał Dworczyk.

Już po publikacji tekstu dostaliśmy wiadomość od zarządu Stowarzyszenia ProBiznes z Włocławka: "W odpowiedzi na otrzymanego maila informujemy, iż umowa z Ministerstwem Edukacji i Nauki została aneksowana. Zgodnie z zawartym aneksem, trwałość inwestycji wynosi 15 lat".

Z kolei Marta Tenerowicz, prezes Fundacji Edukacji i Mediów (również już po publikacji tekstu) napisała nam: "W zakresie słów Pana Ministra oraz formalności związanych z umową proszę się kontaktować z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz jego urzędnikami".

Willa plus. Jak Polacy oceniają decyzję ministra Czarnka?
Willa plus. Jak Polacy oceniają decyzję ministra Czarnka? TVN24

Posłanki też pytają

- Od momentu wypowiedzi ministra Czarnka o aneksach dwa razy byłyśmy w ministerstwie edukacji z kontrolą poselską, by poznać treść tych aneksów - informuje Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Lubnauer o willi plus: apetyt rośnie w miarę jedzenia
Lubnauer o willi plus: apetyt rośnie w miarę jedzeniaTVN24

Wcześniej to dzięki kontroli Lubnauer i Krystyny Szumilas udało się ustalić, które z organizacji miały pozytywne, a które negatywne oceny zespołu ekspertów, który opiniował wnioski.

FUNDUSZ NIESPRAWIEDLIWOŚCI. NIE ZASŁUŻYLI, A I TAK DOSTALI PIENIĄDZE >>>

Posłanki na kontrolach 10 i 22 lutego usłyszały, że urzędnicy nie mogą przekazać im dokumentów, o które wnioskowały, bo w resorcie trwa kontrola Najwyższej Izby Kontroli. To jednak nie kontrola programu wprost programu willa plus, a standardowa kontrola budżetowa. 

Szumilas o "ośmiornicy z kilkudziesięcioma mackami"
Szumilas o "ośmiornicy z kilkudziesięcioma mackami" TVN24

Wątpliwości co treści aneksów ma Krystyna Szumilas: - Nie wiemy dziś, jak brzmi w tej sprawie zapis prawny. Minister Czarnek mówił o 15 latach zakazu sprzedaży nieruchomości, ale nie wiemy na przykład, czy te organizacje mimo to nie będą mogły wynajmować tych nieruchomości innym podmiotom. A to również jest w tej kwestii kluczowe - przypomina posłanka.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka, Piotr Szostak

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

- Z taśm Tomasza Mraza wynika głęboka patologia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w "Kropce nad i". Pytany o unikanie komisji śledczej przez Daniela Obajtka, odpowiedział, że "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". Mówił również o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetów posłom Suwerennej Polski.

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zdobyły odpowiednio 29,8 i 29,7 procent głosów. Dalej uplasowały się, również z niemal identycznym wynikiem, Konfederacja (11,6 proc.) i Trzecia Droga (11,2 proc.). Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone po pierwszych publikacjach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Chodzi o zarzuty dotyczące zapłacenia aktorce porno Stormy Daniels 130 tysięcy dolarów, by ta nie ujawniła w mediach informacji o ich rzekomym romansie.

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Źródło:
Fakty TVN

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Jacek Kurski, startujący w eurowyborach z list PiS były prezes TVP, pochwalił się w mediach społecznościowych poparciem od byłej premier Beaty Szydło. "Obrzydliwe" - skomentował sytuację szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja.

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Źródło:
tvn24.pl

Po 800 dniach zarząd województwa małopolskiego zakończył procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pozostaje on na stanowisku. Jego kadencja kończy się 31 sierpnia. Nie został jeszcze rozpisany konkurs na nowego szefa placówki.

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

Źródło:
PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych przekazało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać układający się napis: "All Eyes on Rafah" ("Wszystkie oczy na Rafah").

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Źródło:
NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Zapowiadając swoje pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Dziś przed komisją zeznawał były premier Mateusz Morawiecki.

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Maszerujących po krakowskim rynku żołnierzy spotkał nietypowy widok: 33-letnia kobieta rozebrała się i zaczęła robić sobie zdjęcia topless na tle mundurowych. Kilka dni później policjanci odnaleźli ją na terenie Nowej Huty.

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Źródło:
tvn24.pl / kr24.pl

W czerwcu na wielu polskich uczelniach rozpoczyna się rekrutacja na studia wyższe. Część kandydatów zapewne nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Przedstawiamy te kierunki, na które jest najwięcej chętnych osób na jedno miejsce.

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl, studia.gov.pl

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP