Premium

Jak minister nie zna, to jego dyrektor zna. Hojne dotacje dla (nie)znajomych Czarnka w rodzinnym województwie

- Nie ma tam nikogo z moich znajomych - zapewnił w mediach rządowych minister Przemysław Czarnek, mówiąc o organizacjach dofinansowanych w ramach programu nazywanego Willa Plus. Ale na liście hojnie obdarowanych wiele jest fundacji i stowarzyszeń z jego rodzinnego Lublina i okolic. Wśród nich Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie, w którym Czarnek przez kilkanaście lat działał w komisji rewizyjnej. A które na liście beneficjentów znalazło się już po ogłoszeniu pierwszej listy nagrodzonych. 

- Nic nie przeszkodziło ministrowi Czarnkowi w tym, żeby wspierać swoich, dokładnie rzecz biorąc - organizacje z województwa lubelskiego, czyli tam, gdzie jest okręg wyborczy ministra Czarnka - mówiła na zwołanej we wtorek w Sejmie konferencji prasowej posłanka Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

WILLA PLUS. LISTA ORGANIZACJI, KTÓRE KUPIŁY NIERUCHOMOŚCI ZA PIENIĄDZE OD MINISTRA CZARNKA >>>

14 z 45 dofinansowanych ostatecznie przez ministra edukacji Przemysława Czarnka organizacji pochodzi z województwa lubelskiego.

Jeszcze tego samego dnia w mediach rządowych minister przekonywał, że na liście dofinansowanych nie ma nikogo z jego znajomych.

Nie jest to prawdą choćby dlatego, że pieniądze od Czarnka, kolejny raz, dostało między innymi Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", w którego komisji rewizyjnej przez kilkanaście lat zasiadał minister.

Na liście hojnie dotowanych jest ponadto kilka organizacji, które Czarnek dobrze zna – odwiedzał je jeszcze jako wojewoda lubelski, ale też już jako poseł i minister. Później nagradzał między innymi w ramach programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" nazwanego przez nas Willa plus.

 Do organizacji z województwa lubelskiego trafiło 8,3 mln złotych z puli 40 milionów złotych, które minister Przemysław Czarnek przeznaczył na remonty, zakup nieruchomości lub wyposażenia dla organizacji pozarządowych.

Cele programu były jasno określone w rozporządzeniu. Minister miał dofinansować projekty, które wzmacniają potencjał podmiotów wspierających system oświaty i wychowania, podnoszą jakość i zwiększają liczbę ich działań, a te są zgodne z polityką oświatową państwa. Do tego nagrodzeni mają wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego, rozszerzać ofertę edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej lub wspierać rozwój nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą.

Również pod tym kątem przyjrzeliśmy się bliżej organizacjom, które dofinansowano w województwie lubelskim.

10 z 14 organizacji z województwa lubelskiego, które zostały dofinansowane przez ministra Przemysława Czarnka otrzymało od ekspertów ocenę negatywną.  

Fakty TVN o organizacjach z województwa lubelskiego dotowanych przez ministra Czarnka
Fakty TVN o organizacjach z województwa lubelskiego dotowanych przez ministra CzarnkaFakty TVN

Minister kilkanaście lat w komisji

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie - ocena negatywna - dotacja: 500 706,2 zł

W 2016 roku o Towarzystwie zrobiło się głośno, gdy próbowało zabronić przejścia w pochodzie trzeciomajowym grupie lubelskich działaczy KOD-u.

To organizacja z ponad 150-letnią tradycją, do której zasług, jak pisał historyk i dziennikarz Adam Leszczyński na portalu OKO.press, należało m.in. "bicie socjalistów walczących o wolność Polski w rewolucji 1905 r. i wykluczanie Żydów poza obszar polskości".

Prezesem Towarzystwa jest niezmiennie od 2005 roku Tomasz Stańko. Czy się z Czarnkiem znają? Trudno, żeby nie. Czarnek od 2005 roku aż do roku 2022 był w komisji rewizyjnej stowarzyszenia.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam