TVN24 | Polska

Statut szkoły zakazywał uczniom ubrań "promujących mniejszości seksualne". Został zmieniony

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Szkolny ubiór wpisany do statutu
TVN24Szkolny ubiór wpisany do statutu

Po interwencji uczniów, organizacji pozarządowych i posłanki Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zmienił treść szkolnego statutu. Uczniowie nadal nie mogą nosić ubrań propagujących "treści zabronione prawem, faszystowskie, nazistowskie, komunistyczne, promujących nałogi i obrażających godność człowieka". Zakaz strojów "promujących mniejszości seksualne" został wykreślony.

O statucie Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zrobiło się głośno pod koniec stycznia. Uczniowie zgodnie z tym dokumentem mieli przestrzegać zasad higieny osobistej i dbać o stosowny wygląd. To ostatnie oznaczało m.in., że "ubrania i ozdoby nie mogą propagować treści zabronionych prawem, faszystowskich, nazistowskich, promujących nałogi, mniejszości seksualne, obrażających godność człowieka".

Treść zawierającego tę regulację punktu 13 łęczyckiego statutu nagłośniła Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska. - Ten statut jest homofobiczny i łamie prawo – skomentowała w rozmowie z tvn24.pl. Zauważyła, że dokument łamie przepisy m.in. konstytucji oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Przypomniała, że z konstytucji wynika, iż wszyscy mają prawo do równego traktowania i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

W sprawie interweniowali też uczniowie oraz posłanka Lewicy Paulina Matysiak. Informacja trafiła do kuratorium oświaty, bo to ono ma obowiązek sprawdzania szkolnych statutów pod kątem zgodności z prawem.

Tęczowy piątek w wielu szkołach. "Trzeba rozumieć drugą osobę"
Tęczowy piątek w wielu szkołach. "Trzeba rozumieć drugą osobę"Fakty TVN

Dyrektor dotrzymuje słowa

Dyrektor szkoły Andrzej Saganik w rozmowie z Onetem przekonywał, że "dokument jest stary, jeszcze z czasów poprzedniej dyrekcji". I obiecywał, że statut zostanie zmieniony.

12 lutego w piśmie do Czyżewskiej poinformował, że już do tego doszło. "Pragnę poinformować, że po zgłoszeniu nam informacji o kontrowersyjnym zapisie w Statucie podjęliśmy działania, aby usunąć niefortunny zapis. Po konsultacjach z Samorządem Uczniowskim i Radą Rodziców w dniu 12 lutego 2020 r. Rada pedagogiczna podjęła uchwałę o zmianie w Statucie" – napisał dyrektor Saganik.

Nowa treść punktu trzynastego brzmi:

Ubrania i ozdoby nie mogą propagować treści zabronionych prawem, faszystowskich, nazistowskich, komunistycznych, promujących nałogi, obrażających godność człowieka

Po co szkołom statuty?

Szkolny statut to jeden z najważniejszych szkolnych dokumentów. Reguluje organizację pracy, cele i zadania placówki. Od 2017 roku to, co szkolny statut powinien zawierać, reguluje ustawa Prawo oświatowe, a nie - jak wcześniej - rozporządzenie.

Statut musi określać obowiązki uczniów w zakresie m.in. właściwego zachowania podczas zajęć, usprawiedliwiania nieobecności, przestrzegania zasad ubierania się na terenie szkoły, właściwego zachowania względem kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz spraw tak szczegółowych jak warunki wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych oraz urządzeń elektronicznych.

Autor:Justyna Suchecka//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Pozostałe wiadomości