TVP informuje o roszczeniach wystosowanych przeciwko spółce za materiały wyemitowane w latach 2016-2023. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefową neo-KRS. Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja.
1. TVP wystawia rachunek za lata rządów Kurskiego
Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.
W toku jest ponad 120 spraw, w tym część w trakcie rozmów ugodowych - napisano w komunikacie przekazany PAP. Większość dotyczy okresu, gdy prezesem Telewizji Polskiej był Jacek Kurski, oraz audycji produkowanych przez Telewizyjną Agencję Informacyjną - dodano.
2. Śledztwo w sprawie szefowej neo-KRS
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24.
Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński – jego zdaniem Pawełczyk-Woicka fałszywie oskarżyła go o popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, to jest o czyn z art. 231 par. 1 K.k. w zw. z art. 234 K.k.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS
3. Zapowiedź zwiększenia kwoty wolnej od podatku i obniżenia podatku Belki
Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej.
Szef MF przypomniał, że został zobowiązany do opracowania planu wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych na poziomie 60 tys. zł. Podtrzymał deklarację, że to rozwiązanie wejdzie w życie, choć nie podał żadnej daty. Mówił także o zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli w tzw. podatku Belki.
4. Eksplozja na terenie wojskowej uczelni w Petersburgu
Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Z pierwszych - nieoficjalnych doniesień wynikało, że w pobliżu uczelni mógł spaść dron.
Leningradzki Okręg Wojskowy poinformował jednak oficjalnie, że na terenie akademii w czasie sprzątania wybuchła amunicja. Rannych zostało co najmniej siedem osób.
CZYTAJ WIĘCEJ: Eksplozja na terenie wojskowej uczelni w Petersburgu
5. Porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka
Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. Kompromis dotyczący transportu konnego na tym najpopularniejszym tatrzańskim szlaku zawarli w piątek m.in. przedstawiciele wozaków i organizacji prozwierzęcych z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską.
Główne zmiany to dłuższe postoje pod schroniskiem, zmniejszenie liczby pasażerów oraz ważenie wozów. Na zastąpienie koni pojazdami elektrycznymi fiakrzy nie chcieli się zgodzić. W spotkaniu uczestniczył również starosta tatrzański, dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz posłowie i organizacje broniące praw zwierząt.
ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"
6. Polacy przegrali z Amerykanami
Polscy hokeiści przegrali ze Stanami Zjednoczonymi 1:4 (0:0, 0:2, 1:2) w swoim piątym meczu mistrzostw świata Elity, rozgrywanym w Ostrawie. Biało-Czerwoni dzielnie walczyli z faworyzowanymi przeciwnikami, jednak progi okazały się za wysokie.
Źródło: PAP, TVN24