LGBT

LGBT

Jeszcze do wczoraj opozycja myślała, że za opublikowanie wpisu transpłciowego dziecka musi odpowiedzieć jedynie Krystyna Pawłowicz, która to zrobiła. Po wywiadzie w "Kropce nad i" nie ma wątpliwości, że przeprosić musi też minister Michał Wójcik. Michał Tracz.

"Tsunami w Azji spowodowane grzechem homoseksualizmu" i "tęczowa zaraza" - to tylko niektóre słowa, jakimi duchowni mówią o osobach nieheteronormatywnych. Przez straszenie piekłem, wykluczenie i stygmatyzację, od Kościoła na wiele lat odszedł Andrea Rubera, który wybierając miłość, czuł się wygnany ze wspólnoty. O życiowej, wewnętrznej walce miłości z religią opowiedział Marii Mikołajewskiej.

Rodzice osób transpłciowych i niebinarnych opowiadali w reportażu Piotra Jaconia o depresji, próbach samobójczych i samotności swoich dzieci, które są ofiarami hejtu i przemocy fizycznej. W środę obchodziliśmy międzynarodowy dzień widzialności osób transpłciowych. Osób, które chcą wyjść z szafy, zacząć normalnie żyć i funkcjonować, pełni pasji i marzeń, a nie pytań o płeć. Materiał Jacka Tacika.

Osoby LGBT z ochroną prawną? "Równie dobrze ochroną można by objąć alkoholików, właścicieli kotów, łysych albo krótkowidzów" - to cytat z Krajowej Rady Sądownictwa, która opiniowała w ten sposób projekt zmian w Kodeksie karnym. Materiał Barbary Sobskiej.

Aleksander Stępkowski, znany z konserwatywnych poglądów sędzia Sądu Najwyższego, dziś unika rozmowy na ich temat. Przekonuje, że w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, do którego kandydaduje, będzie sędzią orzekającym wyłącznie na podstawie akt, a nie poglądów. Michałowi Traczowi udzielił pierwszego wywiadu po ogłoszeniu jego kandydatury do Trybunału.

Debata o praworządności to sygnał, że nowy mechanizm, który uzależnia wypłaty środków z unijnego budżetu od przestrzegania praworządności, w naszym kraju użyty będzie. Jacek Tacik.