Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w trybie pilnym zajmie się pytaniami Sądu Okręgowego w Amsterdamie dotyczącymi ekstradycji Polaka podejrzewanego o handel narkotykami. - Dzięki temu sprawa potrwa maksymalnie trzy miesiące - usłyszał w TSUE Michał Tracz, reporter TVN24. Orzeczenie Trybunału może mieć duże znaczenie dla całego systemu wydawania podejrzanych Polsce.

Nie jest tak, że kwestionujemy ważność wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kwestionujemy ważność decyzji Sądu Najwyższego, ponieważ zgodnie z konstytucją to Sąd Najwyższy legalnie wybrany, z prawidłowo wybranymi sędziami - a nie nielegalnie powołanymi - ma stwierdzić ważność wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tylko tyle i aż tyle - powiedział w "Faktach po Faktach" dr hab. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Na prośbę prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej, minister sprawiedliwości złożył sprzeciw wobec postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie Dariusza Mazura i Macieja Czajki. Obaj sędziowie w grudniu ubiegłego roku zawiesili plakaty na drzwiach swoich gabinetów między innymi w obronie sędziego z Olsztyna, Pawła Juszczyszyna.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. We wtorek rozpatrywany był wniosek Prokuratury Krajowej w tej sprawie. Decyzja została podjęta na posiedzeniu niejawnym przez jednoosobowy skład sędziowski.

Od lat związana z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Małgorzata Manowska była wiceministrem sprawiedliwości obok Andrzeja Dudy, a później decyzją Zbigniewa Ziobry dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa. Chociaż w lutym w nadzorowanej przez nią instytucji doszło do gigantycznego wycieku danych, została mianowana przez prezydenta na sześcioletnią kadencję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Materiał magazynu "Czarno na białym".