Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet Beacie Morawiec. Sędzia została również zawieszona i obniżono jej połowę uposażenia. Stało się to na wniosek prokuratury, która chce postawić jej zarzuty między innymi przyjęcia korzyści majątkowej. Jej obrońcy mówią, że to proces polityczny, który ma na celu zastraszenie niewygodnych sędziów. Podkreślają, że Izba Dyscyplinarna sądem nie jest i mówią, że trwa właśnie prawny polexit z Unii Europejskiej. Materiał Michała Tracza.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmował się dzisiaj sprawą dwóch Polaków, na których ekstradycję nie zgadza się Holandia. Tamtejsi sędziowie mają ogromne wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce. Jeśli Trybunał uzna, że można odmawiać wydawania obywateli do państw, gdzie nie ma gwarancji niezawisłości sędziowskiej, to wchodzi w grę, że takich odmów względem Polski będzie więcej. Materiał Michała Tracza.

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej w sprawie immunitetu sędziego Tulei zostało odroczone o ponad dwa tygodnie. Pozbawienia go immunitetu chce prokuratura. Sędzia, który jest głośnym krytykiem tego, co obecna władza robi z wymiarem sprawiedliwości, miał ujawnić informacje ze śledztwa, dane oraz zeznania świadka. W rozmowie z Michałem Traczem, sędzia mówi, że Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i że zanosi się na to, że postępowanie wobec niego będzie procesem politycznym.