Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Reforma sądownictwa miała przyspieszyć rozpatrywanie spraw. Opozycja wielokrotnie alarmowała, że to fikcja i chodzi wyłącznie o wymianę sędziów. Wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Sprawiedliwości - publikuje nowe dane, dotyczące sprawności postępowań i te mówią jedno: prace mocno zwolniły. Michał Tracz.

Prokurator też ma prawo do prywatności i gwarancję wolności słowa - tak orzekł właśnie Europejski Trybunał Praw Człowieka. I choć skarga dotyczyła przeniesionego karnie prokuratora z Turcji, to wyraźnie widać podobieństwo do dobrze znanej polskiej historii. Michał Tracz.

Sędzia Katarzyna Nawacka nie zdecyduje, co dalej z losem Pawła Juszczyna. Żona sędziego Nawackiego dostała tę sprawę z losowego przydziału. Zarzutów o brak bezstronności nie dało się uniknąć. Sędzia Juszczyszyn już rok ponosi skutki decyzji o zawieszeniu przez Izbę Dyscyplinarną, która sądem nie jest. Wciąż nie jest też znany algorytm przydziału spraw w Ministerstwie Sprawiedliwości. Michał Tracz.

Negatywna opinia środowiska i skok o dwa szczeble w sędziowskiej hierarchii. Prezydent Andrzej Duda powołał rzecznika Przemysława Radzika do sądu apelacyjnego. Radzik budzi emocje w środowisku, a wsławił się między innymi ściganiem sędziów krytycznych wobec władzy. Michał Tracz.