Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Zarobki liczone w dziesiątkach i setkach tysięcy złotych, to kwoty, które za pracę w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa otrzymała część jej członków. To jeszcze więcej niż szacowano po wybuchu afery z dodatkowymi posiedzeniami i dietami w KRS. Sprawę ujawnił wówczas były szef Rady. Dziś poznajemy szczegóły i zawrotne kwoty. Michał Tracz.

Ile pieniędzy zarobili posłowie w nowej KRS? Rekordziści jak poseł Bartosz Kownacki i Arkadiusz Mularczyk ponad 100 tysięcy złotych. Za pracę należy się płaca - tego nikt nie kwestionuje, ale wykonując jedne obowiązki trudno godzić je z innymi. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w Krajowej Radzie Sądownictwa łączą funkcję z pracami w Sejmie, za co też dostają uposażenie. Michał Tracz. 

Czy sędzia awansowany przez nową KRS jest na pewno sędzią i czy może orzekać? Kolejni sędziowie uważają, że nie – oznacza to, że wyroki będą mogły być podważane. Mówimy więc o potencjalnym problemie dla wielu osób, bo już teraz szacuje się, że sędziów powołanych przez nową KRS jest około tysiąca. Michał Tracz.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił dwie uchwały upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, ws. powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to kolejny głos o braku niezależności KRS. Dawid Rydzek.