Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Sędziowie nie chcą "rycerza Ziobry", piszą do prezydenta Dudy. "Niewyobrażalne"

- Orzekanie przez osobę, która tak absolutnie nie ma kompetencji do zajmowania tego stanowiska, narusza prawo stron do rzetelnego procesu - mówi portalowi tvn24.pl sędzia Aleksandra Janas z Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Jest jedną z sygnatariuszek listu do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym sędziowie sprzeciwiają się powołaniu do katowickiego sądu sędziego Mariusza Witkowskiego, tak zwanego faksowego prezesa z czasów ministra Zbigniewa Ziobry. Sam sędzia zapewnia, że "spełnia wymogi".

Rząd pracuje nad ustawą o KRS

Posłowie pracują nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Członków nowej, niezależnej KRS mają wybrać sędziowie. Rządowa ustawa w tej sprawie jest w Sejmie. Tak wybrana rada spełni warunki praworządności, które stawia przed nami Bruksela. PiS jest przeciw. Barbara Sobska.

Samokrytyka sędzi

Przyjęcie awansu to dla niej błąd i chce go naprawić - wystąpiła o ponowną weryfikację. Sędzia Anna Kalbarczyk chce cofnięcia swojej nominacji. Jest pierwsza, ale zapewne nie ostatnia. Nie tylko ona nie chce orzekać. Sędzia Katarzyna Capałowska również, ale z innych powodów. Barbara Sobska.