Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją. - Nie sposób wyobrazić sobie żadnej procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej w ramach której jakiś sąd, konkretny skład sędziowski, mógłby oceniać prawidłowość powołania innych sędziów - stwierdziła jego prezes, Julia Przyłębska.

Podpisanie się na liście nie oznacza znajomości człowieka od dzieciństwa - powiedziała prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini wyłanianej przez polityków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Przyznała, że nie znała osobiście trzech sędziów, których kandydatury poparła. Komentując fakt, że na listach pojawiają się podpisy pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, odparła, że "nie widzi problemu".

Katarzyna Jerka, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, potwierdziła, że wycofała swój podpis pod listą poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa dla sędziego Macieja Nawackiego. Pod jego listą podpisało się 28 sędziów, w tym on sam oraz jego żona. Łącznie pięcioro sędziów wycofało dla niego swoje poparcie. W tej sytuacji Nawackiemu do złożenia kandydatury brakuje dwóch podpisów.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik postawił zarzuty dyscyplinarne sędziemu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze Andrzejowi Żukowi. Zwrócił się on z pytaniem do Sądu Najwyższego w sprawie sędziego rekomendowanego przez nową KRS. Sędzia Radzik chce, żeby nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego Żuka.

Szef nowej, wyłanianej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wzięli w niedzielę udział w Gali Człowieka Roku "Gazety Polskiej". Kamery zarejestrowały, jak szef nowej KRS na stojąco bije brawo w trakcie przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który odebrał tego dnia nagrodę przyznawaną przez gazetę. Zebrani skandowali w tym samym czasie: "zwyciężymy". Na sali obecni byli także premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Kilku sędziów izby cywilnej zamierza złożyć przed Zgromadzeniem Ogólnym wnioski o wykluczenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej z udziału w Zgromadzeniu Ogólnym - mówił we "Wstajesz i wiesz" doktor Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gość TVN24 odpowiadał między innymi na pytania o prawo do uczestniczenia sędziów wskazanych przez nową KRS do udziału w wyborze prezesa Sądu Najwyższego. Jak dodał, ci sędziowie "jeszcze bardziej pogłębiają chaos wywołany niezgodnym z prawem powołaniem członków KRS".

Gdy słyszę, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce spłaszczyć strukturę sądownictwa, to klucz jest w pytaniu: po co? Bo to samo w sobie nie poprawi efektywności sądownictwa, a może pozwolić na ominięcie konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów - ostrzegał w TVN24 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu profesor Maciej Gutowski.

O trzech sędziach można powiedzieć, że mieli poparcie swojego środowiska - oceniła w "Faktach po Faktach" sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku Joanna Hetnarowicz-Sikora, omawiając opublikowane w piątek listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Adwokat Michał Wawrykiewicz zauważył, że wśród ujawnionych podpisów "pojawiają się nazwiska osób, które uzyskały benefity od tak zwanej dobrej zmiany".

Sędziowie zależni od ministra sprawiedliwości podpisywali listy swoim kolegom po to, żeby ci mogli awansować - tak poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki skomentował opublikowane w piątek przez Kancelarię Sejmu listy poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Poseł PiS Kazimierz Smoliński przekonywał, że "nie ma żadnej sensacji", a "wszystkie listy są prawidłowo skonstruowane".

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu "wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom" do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował uzasadnienia wyroków uchylających postanowienia prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, na które Kancelaria Sejmu powoływała się, wstrzymując publikację tzw. list poparcia.

Powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się wzorcom i modelom europejskim - powiedział rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Tak odniósł się do wypowiedzi przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, który oświadczył, że "nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)".