Dworczyk: o stanie wyjątkowym zdecydowała suma powodów, w tym działania opozycji, aktywistów i niektórych dziennikarzy

Źródło:
TVN24
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownie
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownieTVN24
wideo 2/28
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownieTVN24

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 stwierdził, że "suma wszystkich powodów", a wśród nich "działania, które zaczęli podejmować przedstawiciele opozycji, różni aktywiści, również niestety niektórzy dziennikarze", doprowadziła do tego, że rząd zdecydował o wniosku w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dworczyk pytany był też o brak dialogu z opozycją w tak istotnej kwestii. - Bardzo często jest tak, że najpierw trzeba poprowadzić konkretne działania, które mają zabezpieczyć jakąś kryzysową sytuację i potem możemy rozmawiać - odpowiedział.

Gościem wtorkowego wydania "Rozmowy Piaseckiego" był szef KPRM i rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk. Zapytany został o odrzucone w poniedziałek przez Sejm wnioski o uchylenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej oraz między innymi o słowa wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika, które padły podczas debaty. Wąsik wspominał między innymi o "zidiociałych posłach opozycji".

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób w sposób odpowiedzialny podeszło do tej sytuacji, bo sytuacja jest taka, że wymaga poważnego traktowania - odpowiedział.

OGLĄDAJ "ROZMOWĘ PIASKIECKIEGO" W INTERNECIE W TVN24 GO

Dworczyk wspomniał przy tym, że "w debacie politycznej czasami padają mocne słowa". - Zresztą nie tylko w debacie politycznej - dopowiedział. Dopytywany, dlaczego są wypowiadane równolegle z oczekiwaniami zgody narodowej, szef KPRM przekonywał, że to "fragment wypowiedzi parlamentarnej", która jest "wyrwana z kontekstu" i "siłą rzeczy jest nacechowana emocjami".

- Ja uważam, że zasadniczą rzeczą, jeśli chodzi o stan wyjątkowy, jest problem, który mamy dziś na granicy polsko-białoruskiej. To realne zagrożenie, które tam ma miejsce i nieodpowiedzialne zachowanie niektórych polityków i dziennikarzy - mówił dalej.

- W debacie politycznej często padają słowa nacechowane emocjonalnym przekazem i nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powtórzył. - Jeżeli pan pyta, czy chciałbym, żeby świat był dobry, miły, przyjemny, a wszyscy ludzie dla siebie sympatyczni, odpowiadam: tak - dodał, zwracając się do prowadzącego program Konrada Piaseckiego.

Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Michał Dworczyk o rozmowach z opozycją: najpierw konkretne działania zabezpieczające, potem możemy rozmawiać

Dworczyk został też zapytany o to, dlaczego dzieje się tak, że rząd na temat stanu wyjątkowego nie rozmawia z opozycją. - To nie jest prawda - odparł minister.

- W codziennej pracy rządu, w sytuacjach kryzysowych, szalenie ważny jest dialog z opozycją, tylko musi być spełniony pierwszy warunek: opozycja musi podejść do tego w sposób poważny, chcieć tego dialogu i nie robić happeningów. Też chciałbym, żebyśmy w polskiej polityce więcej ze sobą rozmawiali, ale w sytuacjach kryzysowych bardzo często jest tak, że najpierw trzeba poprowadzić konkretne działania, które mają zabezpieczyć jakąś kryzysową sytuację i potem możemy rozmawiać, tłumaczyć, przekonywać się do podejmowania kolejnych działań - opisał.

Jego zdaniem, sytuacja na granicy "zaogniła się gwałtownie". - Działania, które zaczęli podejmować przedstawiciele opozycji, różni aktywiści, również niestety niektórzy dziennikarze, były takie, że wymagały szybkiej reakcji. Suma tych wszystkich powodów doprowadziła do tego, że został wprowadzony stan wyjątkowy - tłumaczył.

Na zwrócenie uwagi, że nie jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego nie można było zaprosić liderów opozycji, których na granicy nie było, żeby wytłumaczyć im modus operandi rządu w tej sprawie, Dworczyk odpowiedział, że "od tego jest Sejm".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak rząd uzasadniał potrzebę wprowadzenia stanu wyjątkowego

Dworczyk: w debacie politycznej czasami padają mocne słowa
Dworczyk: w debacie politycznej czasami padają mocne słowaTVN24

Dlaczego na obszar stanu wyjątkowego nie wpuszczani są dziennikarze?

W programie padło pytanie, dlaczego na teren objęty stanem wyjątkowym nie są wpuszczani dziennikarze. - Jeżeli dziennikarze również podejmują takie działania, które mogłyby spowodować sytuację zagrożenia, czy doprowadzić do jakichś incydentów, to warto podjąć taką decyzję - odpowiedział.

Dopytywany, dlaczego na wspominany obszar nie można zatem wprowadzić dwudziestu, zweryfikowanych przez rządzących dziennikarzy, szef KPRM odparł, że "to kwestia ważenia ryzyk". - Uznano, że związane z tym ryzyko jest zbyt duże - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w niedawnym liście do premiera napisał, że nie widzi podstaw do kwestionowania zasadności jego wprowadzenia, wyraził jednak wątpliwości dotyczące ograniczenia pracy dziennikarzy, a także prawa dostępu do informacji publicznej.

Dworczyk na wspomnienie o tym liście, stwierdził, że "te decyzje i szczegóły dotyczące ich realizacji zostały wcześniej przeanalizowane, przede wszystkim przez MSWiA, ale nie tylko, bo także przez służby pana prezydenta".

>> RPO pisze do premiera w sprawie stanu wyjątkowego. Ma wątpliwości co do ograniczeń dla mediów

Stan wyjątkowy ogłoszony przez rzecznika prezydenta

Konrad Piasecki wspomniał także o ogłoszeniu decyzji prezydenta w sprawie stanu wyjątkowego. Zrobił to nie Andrzej Duda, a Błażej Spychalski - jego rzecznik. - Czy pamięta pan jakiś stan wyjątkowy wprowadzany przez rzecznika prasowego? - zapytał. - Nie pamiętam - odpowiedział Dworczyk. - Podpis, czyli decyzja pana prezydenta jest tu kluczowa - dodał.

- O tym stanie wyjątkowym mówił pan premier, minister spraw wewnętrznych i administracji, a potem w imieniu prezydenta wypowiedział się rzecznik. Prezydent złożył podpis pod dokumentem, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uzasadniał szeroko ten projekt i tę sytuację w Sejmie - mówił.

Na sugestię, że być może prezydent chce w ten sposób pokazać, że sprawa nie jest aż tak niebezpieczna, jak mówią o niej rządzący, Dworczyk stwierdził, że "mówimy o zagrożeniu i adekwatnych środkach podejmowanych co do tego zagrożenia".

Dworczyk w sprawie głosowania nad lex TVN: nie podjął jeszcze decyzji

Prezydent 15 sierpnia zapowiadał, że będzie "cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania".

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował w poniedziałek, że Andrzej Duda "jest gotowy zawetować lex TVN w obecnym kształcie".

- Ja z panem prezydentem na ten temat nie rozmawiałem. Wypowiedzi pana prezydenta słyszeliśmy wszyscy, więc każdy może sobie wyrobić opinię - skomentował te słowa Dworczyk. Zaznaczył, że "nie ma wiedzy", by obóz rządzący wycofywał się z forsowania ustawy medialnej wobec sprzeciwu prezydenta. - Brałem udział w procesie legislacyjnym, ale nie uczestniczyłem w przygotowywaniu (projektu nowelizacji ustawy - red.) - dodał minister.

>> Prezydent: będę stał na straży wolności słowa i swobody gospodarczej. Czy to zapowiedź weta lex TVN?

Gość Konrada Piaseckiego stwierdził, że nie zdecydował jeszcze, jak zagłosuje w sprawie ustawy anty-TVN, kiedy ta wróci pod obrady niższej izby parlamentu, i "nie wie, kiedy ustawa wróci do Sejmu". - Jak będziemy mieli projekt w Sejmie, to wtedy będziemy podejmować takie decyzje. Poza przesłankami merytorycznymi są przesłanki polityczne, czy na przykład jest większość, żeby (to - red.) przegłosować - zaznaczył.

Dworczyk o lex TVN: nie rozmawiałem z panem prezydentem na ten temat
Dworczyk o lex TVN: nie rozmawiałem z panem prezydentem na ten tematTVN24

Dworczyk po aferze mailowej: zostałem przesłuchany

Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" usłyszał także pytanie o aferę mailową, skupiającą się w dużej mierze wokół jego skrzynki mailowej. - Tyle razy już komentowaliśmy sprawę maili, że wydaje mi się, że wracanie do niej jest stratą czasu - powiedział. - Uważam, że tak dużo zostało powiedziane, a tak mało merytorycznie, że rozpoczynanie tego w trakcie tego programu nic nie wniesie - stwierdził.

Poinformował przy tym, że został w tej sprawie przesłuchany i ma status osoby poszkodowanej.

Dworczyk: zrobimy wszystko, żeby pomóc i Andżelice i Andrzejowi

Piasecki pytał także Dworczyka o sprawę dziennikarza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys - liderki nieuznawanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi. Oboje od końca marca są przetrzymywani w białoruskim więzieniu. Sam Dworczyk w dniu zatrzymania Poczobuta pisał: "Nie zostawimy Was!".

- Działania polskiej dyplomacji i polskiego państwa, nie używając konkretów, doprowadziły do tego, że trzy osoby zostały zwolnione. Zrobimy wszystko, żeby pomóc i Andżelice i Andrzejowi, natomiast dzisiaj mamy do czynienia z reżimem bezwzględnym na Białorusi - przyznał. Wstrzymał się przy tym przed ujawnianiem szczegółów operacji ze względu na jej wrażliwy charakter. - Robimy wszystko, żeby im pomóc - zapewnił.

>> Borys "trafiła do celi, gdzie nie ma nawet miejsca do spania". Od Poczobuta "żaden list jeszcze nie doszedł"

Czy w sprawie szczepień czeka Polskę model francuski? "Nie wykluczamy żadnych działań"

Michał Dworczyk, pełniący także funkcję rządowego pełnomocnika do spraw szczepień, został zapytany o działania rządu w kwestii sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19. Ostatnio informowano, że Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek.

- Ośmiu albo dziewięciu krajom przekazaliśmy szczepionki, część w formie sprzedaży, jak w przypadku Hiszpanii czy Portugalii, część w formie darowizn (na przykład dla Tajwanu czy Uzbekistanu - red.) - powiedział.

Mówiąc o Tajwanie, podkreślił, że był to "gest solidarności". - Podobnie jak gestem solidarności była pomoc Polsce w pierwszej fali pandemii ze strony Tajwanu - wyjaśnił.

Czy rząd rozważa wprowadzenie modelu francuskiego w sprawie szczepień? We Francji wprowadzono między innymi obowiązek przedstawienia certyfikatu szczepienia, aby wejść na przykład do kawiarni, restauracji czy pociągu.

- Nie mamy żadnych decyzji w tej kwestii, natomiast dyskusja się toczy. Padają między innymi takie argumenty, że z jednej strony to mogłoby doprowadzić do wzrostu liczby zaszczepionych. Z drugiej strony padają argumenty, że wprowadzenie tak zdecydowanych kroków, podobnie jak szczepienia dla określonych grup zawodowych, mogłoby doprowadzić do jeszcze większej polaryzacji i podniesienia emocji wokół Narodowego Programu Szczepień, w konsekwencji przyniosłoby to odwrotny efekt - wytłumaczył.

Czy w takim razie wariant francuski jest wykluczony? - Nie wykluczamy żadnych działań, które będą skuteczne, natomiast dzisiaj nie ma takiej decyzji - oświadczył Dworczyk.

- Pojawiły się w ramach dyskusji, na forum ekspertów, w gronie polityków takie pomysły, że można by było wprowadzić odpłatne szczepienia, tak jak za część szczepień w Polsce. Takich decyzji też nie ma - dodał szef KPRM, wyjaśniając, że sam "podchodzi ostrożnie" do tego pomysłu, bo "widzi jego zalety i wady".

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk usłyszał zarzuty dotyczące wręczenia korzyści majątkowej byłemu rektorowi Collegium Humanum za uzyskanie dyplomu tej uczelni, a także posługiwania się tym nielegalnie uzyskanym dokumentem i wyłudzenie 230 tysięcy złotych. - Nie wręczyłem żadnej łapówki - powiedział w piątek nad ranem po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze.

Jacek Sutryk z zarzutami. Zabrał głos po wyjściu z prokuratury

Jacek Sutryk z zarzutami. Zabrał głos po wyjściu z prokuratury

Źródło:
PAP, TVN24

996 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Jedna osoba zginęła, a co najmniej osiem zostało rannych w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku powietrznego na Odessę na południu Ukrainy - poinformował gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie ostrzelali Odessę. Nie żyje jedna osoba, zniszczone domy i sieć ciepłownicza

Rosjanie ostrzelali Odessę. Nie żyje jedna osoba, zniszczone domy i sieć ciepłownicza

Źródło:
PAP
Dziewięć lat z piętnem zabójcy

Dziewięć lat z piętnem zabójcy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Robert F. Kennedy Jr. otrzymał nominację na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - napisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Dodał, że jego rywal w wyścigu po prezydenturę startował początkowo jako kandydat niezależny, ale zawiesił kampanię i poparł Trumpa w zamian za funkcję w administracji. Robert F. Kennedy Jr. wzbudza w USA duże kontrowersje między innymi ze względu na antyszczepionkowe poglądy i inne medyczne fake newsy, jakie do tej pory rozpowszechniał - podkreśla Reuters.

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Źródło:
CNN, Reuters

Miliarder Elon Musk spotkał się z ambasadorem Iranu przy ONZ - przekazała agencja Reutera. Główny doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa, omawiał sposoby złagodzenia napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi - poinformował "The New York Times".

Musk spotkał się z ambasadorem Iranu. "NYT": omawiał sposoby na złagodzenie napięć

Musk spotkał się z ambasadorem Iranu. "NYT": omawiał sposoby na złagodzenie napięć

Źródło:
Reuters, New York Times

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez agentów CBA i usłyszał zarzuty. Z kolei Robert F. Kennedy Jr. został nominowany przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 15 listopada.

Łukasz Ż. przewieziony do Polski, Sutryk usłyszał zarzuty, Trump mebluje przyszły gabinet

Łukasz Ż. przewieziony do Polski, Sutryk usłyszał zarzuty, Trump mebluje przyszły gabinet

Źródło:
PAP, TVN24

Nie wiem o żadnych szczątkach istot pozaziemskich, czy oznakach życia lub technologii pozaziemskiej w naszym posiadaniu - powiedziała wicerzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh w odpowiedzi na zeznania byłego urzędnika resortu.

Pentagon zabrał głos w sprawie szczątków UFO

Pentagon zabrał głos w sprawie szczątków UFO

Źródło:
PAP

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że Kim Dzong Un nakazał masową produkcję bojowych dronów kamikadze. Przywódca powiedział, że rywalizacja w pracach nad dronami na świecie przyspieszyła, ich produkcja jest tania i prosta, a zakres ich zastosowań w działaniach bojowych rośnie.

Korea Północna rusza z masową produkcją. Nakaz Kima

Korea Północna rusza z masową produkcją. Nakaz Kima

Źródło:
PAP

Resort spraw wewnętrznych Niemiec poinformował, że Thomas Haldenwang nie pełni już funkcji szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Zapowiedział udział w wyborach do Bundestagu. Został zwolniony ze skutkiem natychmiastowych.

Trzęsienie ziemi w niemieckim wywiadzie. Szef odchodzi

Trzęsienie ziemi w niemieckim wywiadzie. Szef odchodzi

Źródło:
PAP

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

Dwaj mężczyźni w wieku 20 i 21 lat są podejrzani o posiadanie i udostępnianie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Używali wirtualnego dysku na serwerze w Nowej Zelandii. Obaj chcą się dobrowolnie poddać karze. Do sądu trafił wniosek w tej sprawie.

Udostępniali zdjęcia przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci. Chcą się poddać karze

Udostępniali zdjęcia przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci. Chcą się poddać karze

Źródło:
tvn24.pl/PAP

- Każdy, kto sprzedaje truciznę osobom, które nie są do tego przeszkolone, moim zdaniem ma krew na rękach tych osób, tych dzieci - mówił w rozmowie z Magdą Łucyan wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jego zdaniem sklepy internetowe nie weryfikowały osób kupujących środki do zwalczania gryzoni. Powiedział, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Później po południu wiceminister przekazał, że rozmawiał z platformami OLX i Allegro, i te zgodziły się na wycofanie ze sprzedaży internetowej środków do deratyzacji. Śledczy nadal ustalają, czy powodem śmierci i zatruć wśród dzieci w ostatnich dniach był środek do zwalczania gryzoni.

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.  

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Jeden ze składów tramwajowych linii 15 najpierw na ulicy Władysława Andersa uczestniczył w kolizji z autobusem, a kiedy zjeżdżał do zajezdni, na placu Bankowym zderzył się z samochodem osobowym.

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na dziś - piątek 15.11. Dzień przyniesie sporo chmur, będzie jednak też szansa na chwile ze słońcem. Termometry wskażą do 10 stopni Celsjusza. Biomet okaże się niekorzystny, a lokalnie może powiać silny wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali Grzegorza W. - ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. Mężczyzna jest podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Informację potwierdził rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanym" - napisał. Firma W. opłacała reklamy Dariusza Mateckiego, szczecińskiego posła PiS, w mediach społecznościowych - wynika z materiałów, które zgromadziła prokuratura.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

W czwartek agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, którego w wyborach samorządowych poparły Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Mariusz Witczak z KO powiedział, że "w tej kwestii nie może być świętych krów". Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że jest zaniepokojona tym, że polityk z poparciem jej ugrupowania "być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym". Do sprawy odnieśli się też Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Cezary Tomczyk (KO).

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Robert Fico i Donald Tusk spotkali się nieformalnie w Jaworzynie Tatrzańskiej przy granicy słowacko-polskiej. Kancelaria słowackiego szefa rządu poinformowała, że premierzy rozmawiali między innymi o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Źródło:
PAP

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Według ministra obrony i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza to sygnał, że "Polska jest ważnym partnerem". - Uważam, że Polska może odegrać bardzo ważną rolę jako łącznika pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Mamy ogromne zaufanie Amerykanów - mówił w "Kropce nad i" szef MON.

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w związku ze sprawą Collegium Humanum. 46-latek urząd prezydenta miasta sprawuje już drugą kadencję. Co warto wiedzieć o Jacku Sutryku?  

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Źródło:
PAP, Radio ZET, tvn24.pl, wroclaw.pl

Na terenie wrocławskiego lotniska zatrzymano kolejną osobę w sprawie nieprawidłowości w nieistniejącym już Collegium Humanum. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej potwierdziła, że chodzi o Mariana Dymalskiego, przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego we Wrocławiu.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, przybyła do Warszawy, gdzie spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił wcześniej wiceszef Cezary Tomczyk, ta wizyta "pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni".

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium