Dworczyk: o stanie wyjątkowym zdecydowała suma powodów, w tym działania opozycji, aktywistów i niektórych dziennikarzy

Źródło:
TVN24
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownie
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownieTVN24
wideo 2/28
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownieTVN24

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 stwierdził, że "suma wszystkich powodów", a wśród nich "działania, które zaczęli podejmować przedstawiciele opozycji, różni aktywiści, również niestety niektórzy dziennikarze", doprowadziła do tego, że rząd zdecydował o wniosku w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dworczyk pytany był też o brak dialogu z opozycją w tak istotnej kwestii. - Bardzo często jest tak, że najpierw trzeba poprowadzić konkretne działania, które mają zabezpieczyć jakąś kryzysową sytuację i potem możemy rozmawiać - odpowiedział.

Gościem wtorkowego wydania "Rozmowy Piaseckiego" był szef KPRM i rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk. Zapytany został o odrzucone w poniedziałek przez Sejm wnioski o uchylenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej oraz między innymi o słowa wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika, które padły podczas debaty. Wąsik wspominał między innymi o "zidiociałych posłach opozycji".

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób w sposób odpowiedzialny podeszło do tej sytuacji, bo sytuacja jest taka, że wymaga poważnego traktowania - odpowiedział.

OGLĄDAJ "ROZMOWĘ PIASKIECKIEGO" W INTERNECIE W TVN24 GO

Dworczyk wspomniał przy tym, że "w debacie politycznej czasami padają mocne słowa". - Zresztą nie tylko w debacie politycznej - dopowiedział. Dopytywany, dlaczego są wypowiadane równolegle z oczekiwaniami zgody narodowej, szef KPRM przekonywał, że to "fragment wypowiedzi parlamentarnej", która jest "wyrwana z kontekstu" i "siłą rzeczy jest nacechowana emocjami".

- Ja uważam, że zasadniczą rzeczą, jeśli chodzi o stan wyjątkowy, jest problem, który mamy dziś na granicy polsko-białoruskiej. To realne zagrożenie, które tam ma miejsce i nieodpowiedzialne zachowanie niektórych polityków i dziennikarzy - mówił dalej.

- W debacie politycznej często padają słowa nacechowane emocjonalnym przekazem i nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powtórzył. - Jeżeli pan pyta, czy chciałbym, żeby świat był dobry, miły, przyjemny, a wszyscy ludzie dla siebie sympatyczni, odpowiadam: tak - dodał, zwracając się do prowadzącego program Konrada Piaseckiego.

Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Michał Dworczyk o rozmowach z opozycją: najpierw konkretne działania zabezpieczające, potem możemy rozmawiać

Dworczyk został też zapytany o to, dlaczego dzieje się tak, że rząd na temat stanu wyjątkowego nie rozmawia z opozycją. - To nie jest prawda - odparł minister.

- W codziennej pracy rządu, w sytuacjach kryzysowych, szalenie ważny jest dialog z opozycją, tylko musi być spełniony pierwszy warunek: opozycja musi podejść do tego w sposób poważny, chcieć tego dialogu i nie robić happeningów. Też chciałbym, żebyśmy w polskiej polityce więcej ze sobą rozmawiali, ale w sytuacjach kryzysowych bardzo często jest tak, że najpierw trzeba poprowadzić konkretne działania, które mają zabezpieczyć jakąś kryzysową sytuację i potem możemy rozmawiać, tłumaczyć, przekonywać się do podejmowania kolejnych działań - opisał.

Jego zdaniem, sytuacja na granicy "zaogniła się gwałtownie". - Działania, które zaczęli podejmować przedstawiciele opozycji, różni aktywiści, również niestety niektórzy dziennikarze, były takie, że wymagały szybkiej reakcji. Suma tych wszystkich powodów doprowadziła do tego, że został wprowadzony stan wyjątkowy - tłumaczył.

Na zwrócenie uwagi, że nie jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego nie można było zaprosić liderów opozycji, których na granicy nie było, żeby wytłumaczyć im modus operandi rządu w tej sprawie, Dworczyk odpowiedział, że "od tego jest Sejm".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak rząd uzasadniał potrzebę wprowadzenia stanu wyjątkowego

Dworczyk: w debacie politycznej czasami padają mocne słowa
Dworczyk: w debacie politycznej czasami padają mocne słowaTVN24

Dlaczego na obszar stanu wyjątkowego nie wpuszczani są dziennikarze?

W programie padło pytanie, dlaczego na teren objęty stanem wyjątkowym nie są wpuszczani dziennikarze. - Jeżeli dziennikarze również podejmują takie działania, które mogłyby spowodować sytuację zagrożenia, czy doprowadzić do jakichś incydentów, to warto podjąć taką decyzję - odpowiedział.

Dopytywany, dlaczego na wspominany obszar nie można zatem wprowadzić dwudziestu, zweryfikowanych przez rządzących dziennikarzy, szef KPRM odparł, że "to kwestia ważenia ryzyk". - Uznano, że związane z tym ryzyko jest zbyt duże - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w niedawnym liście do premiera napisał, że nie widzi podstaw do kwestionowania zasadności jego wprowadzenia, wyraził jednak wątpliwości dotyczące ograniczenia pracy dziennikarzy, a także prawa dostępu do informacji publicznej.

Dworczyk na wspomnienie o tym liście, stwierdził, że "te decyzje i szczegóły dotyczące ich realizacji zostały wcześniej przeanalizowane, przede wszystkim przez MSWiA, ale nie tylko, bo także przez służby pana prezydenta".

>> RPO pisze do premiera w sprawie stanu wyjątkowego. Ma wątpliwości co do ograniczeń dla mediów

Stan wyjątkowy ogłoszony przez rzecznika prezydenta

Konrad Piasecki wspomniał także o ogłoszeniu decyzji prezydenta w sprawie stanu wyjątkowego. Zrobił to nie Andrzej Duda, a Błażej Spychalski - jego rzecznik. - Czy pamięta pan jakiś stan wyjątkowy wprowadzany przez rzecznika prasowego? - zapytał. - Nie pamiętam - odpowiedział Dworczyk. - Podpis, czyli decyzja pana prezydenta jest tu kluczowa - dodał.

- O tym stanie wyjątkowym mówił pan premier, minister spraw wewnętrznych i administracji, a potem w imieniu prezydenta wypowiedział się rzecznik. Prezydent złożył podpis pod dokumentem, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uzasadniał szeroko ten projekt i tę sytuację w Sejmie - mówił.

Na sugestię, że być może prezydent chce w ten sposób pokazać, że sprawa nie jest aż tak niebezpieczna, jak mówią o niej rządzący, Dworczyk stwierdził, że "mówimy o zagrożeniu i adekwatnych środkach podejmowanych co do tego zagrożenia".

Dworczyk w sprawie głosowania nad lex TVN: nie podjął jeszcze decyzji

Prezydent 15 sierpnia zapowiadał, że będzie "cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania".

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował w poniedziałek, że Andrzej Duda "jest gotowy zawetować lex TVN w obecnym kształcie".

- Ja z panem prezydentem na ten temat nie rozmawiałem. Wypowiedzi pana prezydenta słyszeliśmy wszyscy, więc każdy może sobie wyrobić opinię - skomentował te słowa Dworczyk. Zaznaczył, że "nie ma wiedzy", by obóz rządzący wycofywał się z forsowania ustawy medialnej wobec sprzeciwu prezydenta. - Brałem udział w procesie legislacyjnym, ale nie uczestniczyłem w przygotowywaniu (projektu nowelizacji ustawy - red.) - dodał minister.

>> Prezydent: będę stał na straży wolności słowa i swobody gospodarczej. Czy to zapowiedź weta lex TVN?

Gość Konrada Piaseckiego stwierdził, że nie zdecydował jeszcze, jak zagłosuje w sprawie ustawy anty-TVN, kiedy ta wróci pod obrady niższej izby parlamentu, i "nie wie, kiedy ustawa wróci do Sejmu". - Jak będziemy mieli projekt w Sejmie, to wtedy będziemy podejmować takie decyzje. Poza przesłankami merytorycznymi są przesłanki polityczne, czy na przykład jest większość, żeby (to - red.) przegłosować - zaznaczył.

Dworczyk o lex TVN: nie rozmawiałem z panem prezydentem na ten temat
Dworczyk o lex TVN: nie rozmawiałem z panem prezydentem na ten tematTVN24

Dworczyk po aferze mailowej: zostałem przesłuchany

Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" usłyszał także pytanie o aferę mailową, skupiającą się w dużej mierze wokół jego skrzynki mailowej. - Tyle razy już komentowaliśmy sprawę maili, że wydaje mi się, że wracanie do niej jest stratą czasu - powiedział. - Uważam, że tak dużo zostało powiedziane, a tak mało merytorycznie, że rozpoczynanie tego w trakcie tego programu nic nie wniesie - stwierdził.

Poinformował przy tym, że został w tej sprawie przesłuchany i ma status osoby poszkodowanej.

Dworczyk: zrobimy wszystko, żeby pomóc i Andżelice i Andrzejowi

Piasecki pytał także Dworczyka o sprawę dziennikarza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys - liderki nieuznawanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi. Oboje od końca marca są przetrzymywani w białoruskim więzieniu. Sam Dworczyk w dniu zatrzymania Poczobuta pisał: "Nie zostawimy Was!".

- Działania polskiej dyplomacji i polskiego państwa, nie używając konkretów, doprowadziły do tego, że trzy osoby zostały zwolnione. Zrobimy wszystko, żeby pomóc i Andżelice i Andrzejowi, natomiast dzisiaj mamy do czynienia z reżimem bezwzględnym na Białorusi - przyznał. Wstrzymał się przy tym przed ujawnianiem szczegółów operacji ze względu na jej wrażliwy charakter. - Robimy wszystko, żeby im pomóc - zapewnił.

>> Borys "trafiła do celi, gdzie nie ma nawet miejsca do spania". Od Poczobuta "żaden list jeszcze nie doszedł"

Czy w sprawie szczepień czeka Polskę model francuski? "Nie wykluczamy żadnych działań"

Michał Dworczyk, pełniący także funkcję rządowego pełnomocnika do spraw szczepień, został zapytany o działania rządu w kwestii sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19. Ostatnio informowano, że Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek.

- Ośmiu albo dziewięciu krajom przekazaliśmy szczepionki, część w formie sprzedaży, jak w przypadku Hiszpanii czy Portugalii, część w formie darowizn (na przykład dla Tajwanu czy Uzbekistanu - red.) - powiedział.

Mówiąc o Tajwanie, podkreślił, że był to "gest solidarności". - Podobnie jak gestem solidarności była pomoc Polsce w pierwszej fali pandemii ze strony Tajwanu - wyjaśnił.

Czy rząd rozważa wprowadzenie modelu francuskiego w sprawie szczepień? We Francji wprowadzono między innymi obowiązek przedstawienia certyfikatu szczepienia, aby wejść na przykład do kawiarni, restauracji czy pociągu.

- Nie mamy żadnych decyzji w tej kwestii, natomiast dyskusja się toczy. Padają między innymi takie argumenty, że z jednej strony to mogłoby doprowadzić do wzrostu liczby zaszczepionych. Z drugiej strony padają argumenty, że wprowadzenie tak zdecydowanych kroków, podobnie jak szczepienia dla określonych grup zawodowych, mogłoby doprowadzić do jeszcze większej polaryzacji i podniesienia emocji wokół Narodowego Programu Szczepień, w konsekwencji przyniosłoby to odwrotny efekt - wytłumaczył.

Czy w takim razie wariant francuski jest wykluczony? - Nie wykluczamy żadnych działań, które będą skuteczne, natomiast dzisiaj nie ma takiej decyzji - oświadczył Dworczyk.

- Pojawiły się w ramach dyskusji, na forum ekspertów, w gronie polityków takie pomysły, że można by było wprowadzić odpłatne szczepienia, tak jak za część szczepień w Polsce. Takich decyzji też nie ma - dodał szef KPRM, wyjaśniając, że sam "podchodzi ostrożnie" do tego pomysłu, bo "widzi jego zalety i wady".

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan papieża Franciszka się pogorszył

Stan papieża Franciszka się pogorszył

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie przyleciał na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Według zapowiedzi, rozmowa prezydentów ma potrwać godzinę. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówi Donald Trump. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. Od 19.20 w TVN24 i TVN24 GO program specjalny.

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Źródło:
PAP

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Papież Franiczek dobrze odpoczął" - głosi sobotni komunikat Watykanu przekazany dziennikarzom. To najkrótsza informacja o stanie zdrowia papieża podana od początku jego hospitalizacji 14 lutego. Papież ma obustronne zapalenie płuc.

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
PAP

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

Źródło:
Konkret24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku 27 i 29 lat znaleziono w garażu we Włodawie (województwo lubelskie). Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zgonów.

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl