Dworczyk: o stanie wyjątkowym zdecydowała suma powodów, w tym działania opozycji, aktywistów i niektórych dziennikarzy

Źródło:
TVN24
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownie
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownieTVN24
wideo 2/28
Dworczyk: sytuacja na granicy zaogniła się gwałtownieTVN24

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 stwierdził, że "suma wszystkich powodów", a wśród nich "działania, które zaczęli podejmować przedstawiciele opozycji, różni aktywiści, również niestety niektórzy dziennikarze", doprowadziła do tego, że rząd zdecydował o wniosku w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dworczyk pytany był też o brak dialogu z opozycją w tak istotnej kwestii. - Bardzo często jest tak, że najpierw trzeba poprowadzić konkretne działania, które mają zabezpieczyć jakąś kryzysową sytuację i potem możemy rozmawiać - odpowiedział.

Gościem wtorkowego wydania "Rozmowy Piaseckiego" był szef KPRM i rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk. Zapytany został o odrzucone w poniedziałek przez Sejm wnioski o uchylenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej oraz między innymi o słowa wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika, które padły podczas debaty. Wąsik wspominał między innymi o "zidiociałych posłach opozycji".

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób w sposób odpowiedzialny podeszło do tej sytuacji, bo sytuacja jest taka, że wymaga poważnego traktowania - odpowiedział.

OGLĄDAJ "ROZMOWĘ PIASKIECKIEGO" W INTERNECIE W TVN24 GO

Dworczyk wspomniał przy tym, że "w debacie politycznej czasami padają mocne słowa". - Zresztą nie tylko w debacie politycznej - dopowiedział. Dopytywany, dlaczego są wypowiadane równolegle z oczekiwaniami zgody narodowej, szef KPRM przekonywał, że to "fragment wypowiedzi parlamentarnej", która jest "wyrwana z kontekstu" i "siłą rzeczy jest nacechowana emocjami".

- Ja uważam, że zasadniczą rzeczą, jeśli chodzi o stan wyjątkowy, jest problem, który mamy dziś na granicy polsko-białoruskiej. To realne zagrożenie, które tam ma miejsce i nieodpowiedzialne zachowanie niektórych polityków i dziennikarzy - mówił dalej.

- W debacie politycznej często padają słowa nacechowane emocjonalnym przekazem i nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powtórzył. - Jeżeli pan pyta, czy chciałbym, żeby świat był dobry, miły, przyjemny, a wszyscy ludzie dla siebie sympatyczni, odpowiadam: tak - dodał, zwracając się do prowadzącego program Konrada Piaseckiego.

Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Michał Dworczyk o rozmowach z opozycją: najpierw konkretne działania zabezpieczające, potem możemy rozmawiać

Dworczyk został też zapytany o to, dlaczego dzieje się tak, że rząd na temat stanu wyjątkowego nie rozmawia z opozycją. - To nie jest prawda - odparł minister.

- W codziennej pracy rządu, w sytuacjach kryzysowych, szalenie ważny jest dialog z opozycją, tylko musi być spełniony pierwszy warunek: opozycja musi podejść do tego w sposób poważny, chcieć tego dialogu i nie robić happeningów. Też chciałbym, żebyśmy w polskiej polityce więcej ze sobą rozmawiali, ale w sytuacjach kryzysowych bardzo często jest tak, że najpierw trzeba poprowadzić konkretne działania, które mają zabezpieczyć jakąś kryzysową sytuację i potem możemy rozmawiać, tłumaczyć, przekonywać się do podejmowania kolejnych działań - opisał.

Jego zdaniem, sytuacja na granicy "zaogniła się gwałtownie". - Działania, które zaczęli podejmować przedstawiciele opozycji, różni aktywiści, również niestety niektórzy dziennikarze, były takie, że wymagały szybkiej reakcji. Suma tych wszystkich powodów doprowadziła do tego, że został wprowadzony stan wyjątkowy - tłumaczył.

Na zwrócenie uwagi, że nie jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego nie można było zaprosić liderów opozycji, których na granicy nie było, żeby wytłumaczyć im modus operandi rządu w tej sprawie, Dworczyk odpowiedział, że "od tego jest Sejm".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak rząd uzasadniał potrzebę wprowadzenia stanu wyjątkowego

Dworczyk: w debacie politycznej czasami padają mocne słowa
Dworczyk: w debacie politycznej czasami padają mocne słowaTVN24

Dlaczego na obszar stanu wyjątkowego nie wpuszczani są dziennikarze?

W programie padło pytanie, dlaczego na teren objęty stanem wyjątkowym nie są wpuszczani dziennikarze. - Jeżeli dziennikarze również podejmują takie działania, które mogłyby spowodować sytuację zagrożenia, czy doprowadzić do jakichś incydentów, to warto podjąć taką decyzję - odpowiedział.

Dopytywany, dlaczego na wspominany obszar nie można zatem wprowadzić dwudziestu, zweryfikowanych przez rządzących dziennikarzy, szef KPRM odparł, że "to kwestia ważenia ryzyk". - Uznano, że związane z tym ryzyko jest zbyt duże - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w niedawnym liście do premiera napisał, że nie widzi podstaw do kwestionowania zasadności jego wprowadzenia, wyraził jednak wątpliwości dotyczące ograniczenia pracy dziennikarzy, a także prawa dostępu do informacji publicznej.

Dworczyk na wspomnienie o tym liście, stwierdził, że "te decyzje i szczegóły dotyczące ich realizacji zostały wcześniej przeanalizowane, przede wszystkim przez MSWiA, ale nie tylko, bo także przez służby pana prezydenta".

>> RPO pisze do premiera w sprawie stanu wyjątkowego. Ma wątpliwości co do ograniczeń dla mediów

Stan wyjątkowy ogłoszony przez rzecznika prezydenta

Konrad Piasecki wspomniał także o ogłoszeniu decyzji prezydenta w sprawie stanu wyjątkowego. Zrobił to nie Andrzej Duda, a Błażej Spychalski - jego rzecznik. - Czy pamięta pan jakiś stan wyjątkowy wprowadzany przez rzecznika prasowego? - zapytał. - Nie pamiętam - odpowiedział Dworczyk. - Podpis, czyli decyzja pana prezydenta jest tu kluczowa - dodał.

- O tym stanie wyjątkowym mówił pan premier, minister spraw wewnętrznych i administracji, a potem w imieniu prezydenta wypowiedział się rzecznik. Prezydent złożył podpis pod dokumentem, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uzasadniał szeroko ten projekt i tę sytuację w Sejmie - mówił.

Na sugestię, że być może prezydent chce w ten sposób pokazać, że sprawa nie jest aż tak niebezpieczna, jak mówią o niej rządzący, Dworczyk stwierdził, że "mówimy o zagrożeniu i adekwatnych środkach podejmowanych co do tego zagrożenia".

Dworczyk w sprawie głosowania nad lex TVN: nie podjął jeszcze decyzji

Prezydent 15 sierpnia zapowiadał, że będzie "cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad - wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności, a także równego traktowania".

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował w poniedziałek, że Andrzej Duda "jest gotowy zawetować lex TVN w obecnym kształcie".

- Ja z panem prezydentem na ten temat nie rozmawiałem. Wypowiedzi pana prezydenta słyszeliśmy wszyscy, więc każdy może sobie wyrobić opinię - skomentował te słowa Dworczyk. Zaznaczył, że "nie ma wiedzy", by obóz rządzący wycofywał się z forsowania ustawy medialnej wobec sprzeciwu prezydenta. - Brałem udział w procesie legislacyjnym, ale nie uczestniczyłem w przygotowywaniu (projektu nowelizacji ustawy - red.) - dodał minister.

>> Prezydent: będę stał na straży wolności słowa i swobody gospodarczej. Czy to zapowiedź weta lex TVN?

Gość Konrada Piaseckiego stwierdził, że nie zdecydował jeszcze, jak zagłosuje w sprawie ustawy anty-TVN, kiedy ta wróci pod obrady niższej izby parlamentu, i "nie wie, kiedy ustawa wróci do Sejmu". - Jak będziemy mieli projekt w Sejmie, to wtedy będziemy podejmować takie decyzje. Poza przesłankami merytorycznymi są przesłanki polityczne, czy na przykład jest większość, żeby (to - red.) przegłosować - zaznaczył.

Dworczyk o lex TVN: nie rozmawiałem z panem prezydentem na ten temat
Dworczyk o lex TVN: nie rozmawiałem z panem prezydentem na ten tematTVN24

Dworczyk po aferze mailowej: zostałem przesłuchany

Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" usłyszał także pytanie o aferę mailową, skupiającą się w dużej mierze wokół jego skrzynki mailowej. - Tyle razy już komentowaliśmy sprawę maili, że wydaje mi się, że wracanie do niej jest stratą czasu - powiedział. - Uważam, że tak dużo zostało powiedziane, a tak mało merytorycznie, że rozpoczynanie tego w trakcie tego programu nic nie wniesie - stwierdził.

Poinformował przy tym, że został w tej sprawie przesłuchany i ma status osoby poszkodowanej.

Dworczyk: zrobimy wszystko, żeby pomóc i Andżelice i Andrzejowi

Piasecki pytał także Dworczyka o sprawę dziennikarza Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys - liderki nieuznawanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi. Oboje od końca marca są przetrzymywani w białoruskim więzieniu. Sam Dworczyk w dniu zatrzymania Poczobuta pisał: "Nie zostawimy Was!".

- Działania polskiej dyplomacji i polskiego państwa, nie używając konkretów, doprowadziły do tego, że trzy osoby zostały zwolnione. Zrobimy wszystko, żeby pomóc i Andżelice i Andrzejowi, natomiast dzisiaj mamy do czynienia z reżimem bezwzględnym na Białorusi - przyznał. Wstrzymał się przy tym przed ujawnianiem szczegółów operacji ze względu na jej wrażliwy charakter. - Robimy wszystko, żeby im pomóc - zapewnił.

>> Borys "trafiła do celi, gdzie nie ma nawet miejsca do spania". Od Poczobuta "żaden list jeszcze nie doszedł"

Czy w sprawie szczepień czeka Polskę model francuski? "Nie wykluczamy żadnych działań"

Michał Dworczyk, pełniący także funkcję rządowego pełnomocnika do spraw szczepień, został zapytany o działania rządu w kwestii sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19. Ostatnio informowano, że Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek.

- Ośmiu albo dziewięciu krajom przekazaliśmy szczepionki, część w formie sprzedaży, jak w przypadku Hiszpanii czy Portugalii, część w formie darowizn (na przykład dla Tajwanu czy Uzbekistanu - red.) - powiedział.

Mówiąc o Tajwanie, podkreślił, że był to "gest solidarności". - Podobnie jak gestem solidarności była pomoc Polsce w pierwszej fali pandemii ze strony Tajwanu - wyjaśnił.

Czy rząd rozważa wprowadzenie modelu francuskiego w sprawie szczepień? We Francji wprowadzono między innymi obowiązek przedstawienia certyfikatu szczepienia, aby wejść na przykład do kawiarni, restauracji czy pociągu.

- Nie mamy żadnych decyzji w tej kwestii, natomiast dyskusja się toczy. Padają między innymi takie argumenty, że z jednej strony to mogłoby doprowadzić do wzrostu liczby zaszczepionych. Z drugiej strony padają argumenty, że wprowadzenie tak zdecydowanych kroków, podobnie jak szczepienia dla określonych grup zawodowych, mogłoby doprowadzić do jeszcze większej polaryzacji i podniesienia emocji wokół Narodowego Programu Szczepień, w konsekwencji przyniosłoby to odwrotny efekt - wytłumaczył.

Czy w takim razie wariant francuski jest wykluczony? - Nie wykluczamy żadnych działań, które będą skuteczne, natomiast dzisiaj nie ma takiej decyzji - oświadczył Dworczyk.

- Pojawiły się w ramach dyskusji, na forum ekspertów, w gronie polityków takie pomysły, że można by było wprowadzić odpłatne szczepienia, tak jak za część szczepień w Polsce. Takich decyzji też nie ma - dodał szef KPRM, wyjaśniając, że sam "podchodzi ostrożnie" do tego pomysłu, bo "widzi jego zalety i wady".

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Do zdarzenia doszło w środę w kopalni Szczygłowice. Nieoficjalnie: w rejonie zagrożenia było od czterech do nawet 30 górników. Trwa wycofywanie załogi.

Wypadek w kopalni. "Najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu"

Wypadek w kopalni. "Najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu"

Źródło:
tvn24.pl

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN24 Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium