TVN24 | Świat

Szczepionki z Polski dotarły na Tajwan. "Wasza pomoc odzwierciedla demokratyczną solidarność"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dostawa z preparatami dotarła do kraju w niedzielę. "Jesteśmy wzruszeni tym wielkodusznym gestem oraz przekazujemy szczere podziękowania dla rządu i obywateli tego europejskiego kraju" - napisało w mediach społecznościowych ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu. 

W obliczu niedoboru szczepionek i zagrożenia kolejnymi wariantami koronawirusa, polski rząd przekazał Tajwanowi w darowiźnie 400 tysięcy dawek szczepionek firmy AstraZeneca. Polska stała się tym samym trzecim największym dawcą szczepionek dla Tajwanu, po Japonii i USA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na Tajwanie, członkowie rządu, politycy i obywatele z entuzjazmem przyjęli wiadomość o przekazaniu przez Polskę szczepionek, dziękując za okazany gest. W Tajpej, na najwyższym wieżowcu w kraju, Taipei 101. wyświetlono wieczorem napisy: "Dziękujemy Polsko", "Przyjaźń pomimo dystansu" i "Niezłomna przyjaźń". Na oficjalnych kontach rządowych w mediach społecznościowych opublikowano posty oraz grafiki, w których dziękowano za okazaną pomoc. Posty te były szeroko udostępniane i komentowane przez obywateli kraju.

"Współpraca i solidarność pokonają pandemię"

"400 tys. przekazanych przez Polskę szczepionek przeciw COVID-19 wylądowało na Tajwanie. Jesteśmy wzruszeni tym wielkodusznym gestem oraz przekazujemy szczere podziękowania dla rządu i obywateli tego europejskiego kraju. Współpraca i solidarność pokonają pandemię. Tak! Polska może pomóc (#PolandCanHelp)" – można przeczytać m.in. na Twitterze tajwańskiego resortu spraw zagranicznych.

"Wasza pomoc odzwierciedla demokratyczną solidarność, którą dzielą nasze państwa i narody w obliczu wspólnych wyzwań" – napisała na Twitterze prezydent Caj Ing-wen.

Jest to tylko jeden z wielu podobnych wpisów. Wśród osób, które wyraziły swoją wdzięczność znaleźli się również przedstawiciele rządu i partii rządzącej, m.in. wiceprezydent William Lai Ching-te, premier Su Tseng-chang, a także ministrowie i parlamentarzyści. Minister zdrowia Chen Shih-chung w trakcie konferencji prasowej, podczas której przestawiał sytuację pandemiczną w kraju, wystąpił w maseczce z polską flagą i wyraził wdzięczność za darowiznę.

Szczepionki dla Tajwanu

Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie prawie 6 milionów szczepionek przekazanych przez Japonię, USA, Litwę i Czechy. Chęć donacji preparatów potwierdziła też Słowacja. Szczepionki z Polski to trzecia co do wielkości donacja, jaką Tajwan otrzymał z zagranicy. Japonia przekazała Tajwanowi ponad 3 miliony dawek, USA - 2,5 miliona, Czechy - 30 tysięcy, a Litwa - 20 tysięcy. Planowana jest również dostawa trzeciej transzy szczepionek z Japonii i 10 tysięcy dawek ze Słowacji.

Tajwańczycy dziękują Polsce za dostawy szczepionek TAIWAN CDC

Niedobór szczepionek jest jednym z najbardziej palących problemów liczącego 24 miliony mieszkańców Tajwanu. Do tej pory na Tajwan dotarło zaledwie 14 milionów dawek preparatów przeciw COVID-19, zaszczepiono ponad 10 milionów osób pierwszą dawką i zaledwie milion dwoma dawkami. Od wybuchu pandemii potwierdzono w kraju 16 019 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego ponad 14 tysięcy to przypadki lokalne. Zmarło 837 osób.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TAIWAN CDC