Sąd Rejonowy został zobowiązany przez warszawski Sąd Okręgowy do wykonania wyroku, czyli zatrzymania skazanych Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Naukowcy odkryli tajemnicę obrazu "Madonna della Rosa" Rafaela. Z kolei obecni i byli dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej oświadczyli, że "cenzura w PAP była w ostatnich latach faktem". Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 23 grudnia.
1. Sikorski spotkał się z Zełenskim
Stosunki między Ukrainą i Polską powinny otrzymać nowy impuls, a wszystkie problematyczne kwestie należy rozwiązywać w duchu wzajemnego zaufania i szacunku - przekazało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas jego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
Polskie MSZ poinformowało we wpisie na platformie X (dawniej Twitter), że podczas rozmowy z prezydentem Zełenskim Sikorski "wyraził silną wolę wsparcia dla Ukrainy, zarówno gospodarczego jak i wojskowego, a także przedstawił nowe propozycje współpracy bilateralnej". Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski spotkał się z Zełenskim. "Mamy nadzieję na otwarcie nowej karty w naszych stosunkach"
2. Liczne interwencje po piątkowych wichurach
W piątek w wielu regionach kraju wiał silny wiatr, związany z głębokim niżem, który znajduje się na północy Europy. Do później nocy obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia, wydany został również alert RCB.
- Od północy do godziny 20 w piątek strażacy odnotowali 3231 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadów deszczu i śniegu - poinformował rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: zachodniopomorskim - 805, wielkopolskim - 502, pomorskim - 396, dolnośląskim - 303, śląskim - 203, kujawsko-pomorskim - 197, lubuskim - 167 i łódzkim - 153.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 3200 interwencji po piątkowych wichurach
3. Sąd Rejonowy zobowiązany do wykonana wyroku w sprawie Kamińskiego i Wąsika
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia został zobowiązany przez warszawski Sąd Okręgowy do wykonania wyroku, czyli zatrzymania skazanych Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, w ciągu trzech dni - przekazał w mediach społecznościowych poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych. Załączył też zdjęcie pisma, w którym mowa jest o tym, że Sąd Okręgowy wypożycza Sądowi Rejonowemu akta sprawy "celem wykonania wyroku".
W czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienia o wygaszeniu mandatów posłom PiS Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Politycy ci oświadczyli, że nie uznają wyroku sądu i w czwartek po południu wzięli udział w obradach Sejmu. - Jesteśmy posłami z woli wyborców, nic tego nie zmieni - powiedział Kamiński reporterowi TVN24.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Giertych: Sąd Rejonowy został zobowiązany do wykonania wyroku w sprawie Kamińskiego i Wąsika
4. Ministra edukacja odwołała kolejnych kuratorów oświaty
Ministra edukacji Barbara Nowacka odwołała pomorską kurator oświaty Małgorzatę Bielang, podkarpacką kurator Małgorzatę Rauch i kujawsko-pomorskiego kuratora Marka Gralika.
W zeszły piątek ministra edukacji poinformowała, że podpisała odwołanie Barbary Nowak z funkcji małopolskiej kurator oświaty. Podała, że w okresie przejściowym obowiązki małopolskiej kurator oświaty będzie pełniła nauczycielka języka polskiego Gabriela Olszowska, była dyrektor Gimnazjum nr 2 w Krakowie.
5. Naukowcy odkryli tajemnicę obrazu Rafaela
W powstanie słynnego obrazu "Madonna della Rosa", przypisywanego Rafaelowi Santi, "znaczący wkład" wniósł inny artysta - wynika z analizy dokonanej przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Jeden z ekspertów w rozmowie z CNN przyznał, że autorstwo tego obrazu od dawna było przedmiotem dyskusji, jednak dopiero technologia miała potencjał to rozstrzygnąć.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Słynne dzieło "nie do końca jest tym, czym się wydaje". Naukowcy odkryli tajemnicę obrazu Rafaela
6. Obecni i byli dziennikarze PAP skarżą się na "cenzurę w ostatnich latach"
"Chcemy normalnie pracować – bez cenzury i nacisków 'oficerów politycznych'" - piszą w wydanym stanowisku pracownicy Polskiej Agencji Prasowej.
"Protestujemy przeciwko obecności posłów jakiejkolwiek opcji w siedzibie PAP, jeśli nie służy to udzieleniu nam wywiadu, ale politycznej walce i budowaniu ich kapitału politycznego" - podkreślają. Wyrażają poparcie dla "działań mających na celu przywrócenie normalności".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Cenzura w PAP była w ostatnich latach faktem. Chcemy normalnie pracować". Stanowisko dziennikarzy PAP
7. Przydacz napisał, że był w reżyserce TVN24, ale nie był
Marcin Przydacz, poseł PiS i były wiceszef MSZ, był gościem w "Kampanii #BezKitu" w TVN24. Nim rozpoczął się program, zrobił sobie zdjęcie przed wejściem do studia i opublikował je w mediach społecznościowych, twierdząc, że jest "w reżyserce TVN24". Nie był w niej.
- Nasza reżyserka jest zamknięta dla jakichkolwiek polityków. I przykro mi, nigdy nie zrobi pan sobie zdjęcia w reżyserce TVN24 - poinformował go Radomir Wit, w trakcie programu na żywo konfrontując swojego gościa z tym, co napisał.
Źródło: PAP, TVN24