Ponad 3200 interwencji po piątkowych wichurach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, IMGW
Zerwany dach szkoły we Włynkówku - Komendant OSP Słupsk o stanie budynku
Zerwany dach szkoły we Włynkówku - Komendant OSP Słupsk o stanie budynkuTVN24
wideo 2/6
Zerwany dach szkoły we Włynkówku - Komendant OSP Słupsk o stanie budynkuTVN24

Wichury, które przetoczyły się nad Polską w piątek, spowodowały szkody w wielu województwach. W całym kraju strażacy interweniowali ponad 3200 razy. Funkcjonariusze byli wzywani przede wszystkim do usuwania powalonych drzew i zabezpieczania uszkodzonych dachów.

W piątek w wielu regionach kraju wiał silny wiatr, związany z głębokim niżem, który znajduje się na północy Europy. W sobotę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż ostrzega przed silnym wiatrem.

- Od północy do godziny 20 w piątek strażacy odnotowali 3231 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadów deszczu i śniegu - poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: zachodniopomorskim - 805, wielkopolskim - 502, pomorskim - 396, dolnośląskim - 303, śląskim - 203, kujawsko-pomorskim - 197, lubuskim - 167 i łódzkim - 153.

Jedna osoba ranna na Dolnym Śląsku

Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło we Wrocławiu przy ulicy Kamiennej przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Tam złamany konar drzewa spadł na samochód osobowy, w którym przebywała starsza kobieta.

- Wskutek zdarzenia 83-latka doznała obrażeń biodra oraz kręgosłupa. Poszkodowaną uwolniono spod konaru oraz przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Kobieta została zabrana do szpitala - poinformował rzecznik PSP.

Interwencje na Podkarpaciu

W sumie w piątek podkarpaccy strażacy do usuwania skutków silne wiejącego wiatru wyjeżdżali blisko 30 razy - poinformował w piątek wieczorem rzecznik strażaków na Podkarpaciu bryg. Marcin Betleja. Jak dodał, interwencje polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów leżących na jezdniach i chodnikach.

W piątek przed południem w Jarosławiu na kobietę spadł konar drzewa złamany przez silny wiatr. Poszkodowana została zabrana do szpitala.

Połamane drzewa na Opolszczyźnie

Jak w piątek po południu przekazała w mediach społecznościowych KW PSP w Opolu, najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: opolskim z miastem Opole, kluczborskim oraz oleskim. W powiecie strzeleckim w drzewo, które spadło na jezdnię, wjechał samochód ciężarowy, a w Dalachowie konieczne było zabezpieczenie miejsca, w którym drzewa były niebezpiecznie pochylone nad przewodami elektrycznymi.

W Opolu wiatr zerwał część metalowego pokrycia dachu nad siedzibą regionalnej rozgłośni publicznego radia. Także w Opolu pod naporem wiatru przewrócił się metalowy maszt. W Zawadzkiem konar drzewa spadł na maskę samochodu dostawczego. Nikt nie odniósł obrażeń.

Niebezpiecznie na Ziemi Łódzkiej

Jak przekazał w piątkowe popołudnie dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi, w wyniku porywów wiatru w województwie uszkodzonych zostało sześć dachów budynków gospodarczych. Do zdarzeń doszło w powiatach kutnowskim, wieruszowskim i piotrkowskim. W powiecie skierniewickim wiatr uszkodził natomiast dach na budynku mieszkalnym.

W dwóch przypadkach, w miejscowości Klewków w powiecie łowickim oraz w miejscowości Baby w powiecie kutnowskim, doszło do całkowitego zdmuchnięcia dachów. W wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

Zerwany dach w miejscowości Klewków (woj. łódzkie)KP PSP Łowicz
Zerwany dach w miejscowości Klewków (woj. łódzkie)KP PSP Łowicz

Zerwany dach szkoły na Pomorzu

We Włynkówku w powiecie słupskim silny wiatr zerwał dach z budynku szkoły. Przedstawiciele szkoły podkreślili, że nikomu nic się nie stało. Zaznaczyli, że w piątek nie odbędą się zajęcia. W szkole uczy się około 280 uczniów. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Andrzej Małyszka, Komendant Gminny OSP Słupsk, dach został zabezpieczony przez jednostki dyżurne.

- Budynek nie jest zagrożony zalaniem ze względu na to, że zabezpieczono jego pokrycie - przekazał. - Po okresie świątecznym uczniowie normalnie wrócą do zajęć.

Najwięcej interwencji przeprowadzono w powiatach słupskim, kartuskim i wejherowskim. Były związane głównie z usuwaniem połamanych drzew i konarów tarasujących przejazdy oraz pompowaniem wody z zalanych piwnic i garaży.

Zerwany dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskimOSP Włynkowo
Zerwany dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskimOSP Włynkowo
Zerwany dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskimOSP Włynkowo

Drzewo zablokowało drogę krajową na Lubelszczyźnie

W piątek droga krajowa numer 48 między Dęblinem a Kockiem na Lubelszczyźnie była zablokowana przez powalone drzewo. O zdarzeniu poinformował dyżurny lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według informacji przekazanych przez strażaków, przewrócone drzewo tarasowało przejazd w obu kierunkach.

Interwencje w Polsce po wichurach
Interwencje w Polsce po wichurach TVN24

Ranny w województwie kujawsko-pomorskim

Jedna osoba została ranna na drodze krajowej numer 10 w Emilianowie koło Bydgoszczy po tym, jak na samochód ciężarowy przewróciło się drzewo. Strażacy byli wzywani przede wszystkim do usuwania przewróconych drzew i połamanych konarów, które tarasują drogi. Zdarzały się pojedyncze przypadki wezwań związanych z uszkodzeniami dachów budynków.

Przerwy w dostawie prądu na Śląsku

Na Śląsku najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach częstochowskim, żywieckim oraz bielskim. "Na terenie powiatu gliwickiego, w miejscowości Wielowieś, 575 odbiorców zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej" - napisało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach w swoim codziennym raporcie.

Powalone drzewa i słupy w Wielkopolsce

W Wielkopolsce większość interwencji dotyczyła połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi. Sześć interwencji dotyczyło także zerwanych dachów. - Najpoważniejsza sytuacja była w miejscowości Brody w powiecie nowotomyskim, gdzie wiatr zerwał około 20 metrów kwadratowych dachu z bloku - powiedział dyżurny. Najwięcej zgłoszeń strażacy odebrali z terenu Poznania i powiatu poznańskiego, a także z okolic Szamotuł i Piły. Dyżurny zaznaczył, że nie ma informacji o jakichkolwiek osobach poszkodowanych.

Przed południem wiatr powalił trzy słupy wysokiego napięcia w powiecie konińskim. Jak przekazał dostawca prądu, okoliczni mieszkańcy mają dostęp do energii elektrycznej. Usuwanie skutków zdarzenia może potrwać kilka dni.

Zalane piwnice na terenie Warmii i Mazur

W związku z silnym wiatrem i opadami deszczu strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego usuwali skutki gwałtownej pogody w całym regionie. Kilkanaście razy wyjeżdżali do usuwania połamanych drzew i konarów tarasujących przejazdy oraz pięć razy pompowali wodę z zalanych piwnic i garaży. Dyżurny straży pożarnej zapewnił, że w żadnym z tych zdarzeń nikt nie ucierpiał, nie odnotowano także poważniejszych strat materialnych.

Interwencje na Pomorzu Zachodnim

Od północy do godziny 20 w piątek zachodniopomorscy strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku z silnym wiatrem - poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Nikt nie został poszkodowany. Najwięcej zdarzeń zanotowano w rejonach Koszalina, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Stargardu i Gryfic. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew.

Nad ranem w powiecie szczecineckim drzewo przewróciło się na karetkę przewożącą pacjenta - pacjenta przekazano innemu zespołowi ratownictwa medycznego. W powiecie sławieńskim w miejscowości Chudaczewo wiatr zerwał dach budynku gospodarczego. W Nowym Warpnie zerwane zostało poszycie dachu w budynku jednorodzinnym. Uszkodzony został także wał na rzece Wołcza w powiecie kamieńskim, a w Świnoujściu zawaliła się stodoła.

W Szczecinie na ulicy Ku Słońcu drzewo spadło na linię trakcyjną. Drzewa spadły na samochody między innymi na ulicach Zamojskiego, Szafera i Grota-Roweckiego. W powiecie kamieńskim wiatr zepchnął do rowu tira. Strażacy odbierali również liczne zgłoszenia o drzewach powalonych na drogi. Droga z Pilchowa do Szczecina była zablokowana w obu kierunkach. Mieszkańcy powiatu goleniowskiego zgłaszali także braki w dostawie prądu.

Powalone drzewo na Pomorzu Zachodnim Ochotnicza Straż Pożarna w Gościnie

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: iswinoujscie.pl

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady deszczu, a lokalnie także deszczu ze śniegiem. Będą takie miejsca, gdzie maksymalna temperatura za dnia wyniesie zaledwie 4 stopnie Celsjusza.

Pogoda na weekend: miejscami tylko kilka stopni, pojawią się zimowe opady

Pogoda na weekend: miejscami tylko kilka stopni, pojawią się zimowe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 17.04. W nocy możliwe są przymrozki. W dzień przelotnie popada deszcz, a termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 17.04. Zimna noc, w dzień przelotnie popada deszcz

Pogoda na jutro - środa, 17.04. Zimna noc, w dzień przelotnie popada deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna pogoda nawiedziła Dubaj, największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Żywioł spowodował, że na miejscowym lotnisku występują utrudnienia.

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Problemy na lotnisku

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Problemy na lotnisku

Źródło:
Reuters

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W górach Tàrbena, które położone są w hiszpańskiej prowincji Alicante, wybuchł w niedzielę pożar, który jak dotąd strawił 800 hektarów ziem. Trzeba było ewakuować 180 osób.

Pożar w górach w Alicante. Zarządzono ewakuację

Pożar w górach w Alicante. Zarządzono ewakuację

Źródło:
Reuters, elconfidencial.com

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Tegoroczny sezon pożarowy w Kanadzie może być "katastrofalny", podobnie jak zeszłoroczny - poinformowały władze tego kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na ilość, siłę i zasięg pożarów, które mogą wybuchnąć w tym roku, mają ponadprzeciętnie wyższa temperatura powietrza i zjawisko El Niño.

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

Źródło:
Reuters

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć też negatywne konsekwencje. Jak podkreśla Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, niemal wszystko kwitnie w jednej chwili, a to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds