Ponad 3200 interwencji po piątkowych wichurach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, IMGW
Zerwany dach szkoły we Włynkówku - Komendant OSP Słupsk o stanie budynku
Zerwany dach szkoły we Włynkówku - Komendant OSP Słupsk o stanie budynkuTVN24
wideo 2/6
Zerwany dach szkoły we Włynkówku - Komendant OSP Słupsk o stanie budynkuTVN24

Wichury, które przetoczyły się nad Polską w piątek, spowodowały szkody w wielu województwach. W całym kraju strażacy interweniowali ponad 3200 razy. Funkcjonariusze byli wzywani przede wszystkim do usuwania powalonych drzew i zabezpieczania uszkodzonych dachów.

W piątek w wielu regionach kraju wiał silny wiatr, związany z głębokim niżem, który znajduje się na północy Europy. W sobotę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż ostrzega przed silnym wiatrem.

- Od północy do godziny 20 w piątek strażacy odnotowali 3231 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadów deszczu i śniegu - poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: zachodniopomorskim - 805, wielkopolskim - 502, pomorskim - 396, dolnośląskim - 303, śląskim - 203, kujawsko-pomorskim - 197, lubuskim - 167 i łódzkim - 153.

Jedna osoba ranna na Dolnym Śląsku

Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło we Wrocławiu przy ulicy Kamiennej przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Tam złamany konar drzewa spadł na samochód osobowy, w którym przebywała starsza kobieta.

- Wskutek zdarzenia 83-latka doznała obrażeń biodra oraz kręgosłupa. Poszkodowaną uwolniono spod konaru oraz przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Kobieta została zabrana do szpitala - poinformował rzecznik PSP.

Interwencje na Podkarpaciu

W sumie w piątek podkarpaccy strażacy do usuwania skutków silne wiejącego wiatru wyjeżdżali blisko 30 razy - poinformował w piątek wieczorem rzecznik strażaków na Podkarpaciu bryg. Marcin Betleja. Jak dodał, interwencje polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów leżących na jezdniach i chodnikach.

W piątek przed południem w Jarosławiu na kobietę spadł konar drzewa złamany przez silny wiatr. Poszkodowana została zabrana do szpitala.

Połamane drzewa na Opolszczyźnie

Jak w piątek po południu przekazała w mediach społecznościowych KW PSP w Opolu, najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: opolskim z miastem Opole, kluczborskim oraz oleskim. W powiecie strzeleckim w drzewo, które spadło na jezdnię, wjechał samochód ciężarowy, a w Dalachowie konieczne było zabezpieczenie miejsca, w którym drzewa były niebezpiecznie pochylone nad przewodami elektrycznymi.

W Opolu wiatr zerwał część metalowego pokrycia dachu nad siedzibą regionalnej rozgłośni publicznego radia. Także w Opolu pod naporem wiatru przewrócił się metalowy maszt. W Zawadzkiem konar drzewa spadł na maskę samochodu dostawczego. Nikt nie odniósł obrażeń.

Niebezpiecznie na Ziemi Łódzkiej

Jak przekazał w piątkowe popołudnie dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi, w wyniku porywów wiatru w województwie uszkodzonych zostało sześć dachów budynków gospodarczych. Do zdarzeń doszło w powiatach kutnowskim, wieruszowskim i piotrkowskim. W powiecie skierniewickim wiatr uszkodził natomiast dach na budynku mieszkalnym.

W dwóch przypadkach, w miejscowości Klewków w powiecie łowickim oraz w miejscowości Baby w powiecie kutnowskim, doszło do całkowitego zdmuchnięcia dachów. W wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

Zerwany dach w miejscowości Klewków (woj. łódzkie)KP PSP Łowicz
Zerwany dach w miejscowości Klewków (woj. łódzkie)KP PSP Łowicz

Zerwany dach szkoły na Pomorzu

We Włynkówku w powiecie słupskim silny wiatr zerwał dach z budynku szkoły. Przedstawiciele szkoły podkreślili, że nikomu nic się nie stało. Zaznaczyli, że w piątek nie odbędą się zajęcia. W szkole uczy się około 280 uczniów. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Andrzej Małyszka, Komendant Gminny OSP Słupsk, dach został zabezpieczony przez jednostki dyżurne.

- Budynek nie jest zagrożony zalaniem ze względu na to, że zabezpieczono jego pokrycie - przekazał. - Po okresie świątecznym uczniowie normalnie wrócą do zajęć.

Najwięcej interwencji przeprowadzono w powiatach słupskim, kartuskim i wejherowskim. Były związane głównie z usuwaniem połamanych drzew i konarów tarasujących przejazdy oraz pompowaniem wody z zalanych piwnic i garaży.

Zerwany dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskimOSP Włynkowo
Zerwany dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskimOSP Włynkowo
Zerwany dach z budynku szkoły we Włynkówku w powiecie słupskimOSP Włynkowo

Drzewo zablokowało drogę krajową na Lubelszczyźnie

W piątek droga krajowa numer 48 między Dęblinem a Kockiem na Lubelszczyźnie była zablokowana przez powalone drzewo. O zdarzeniu poinformował dyżurny lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według informacji przekazanych przez strażaków, przewrócone drzewo tarasowało przejazd w obu kierunkach.

Interwencje w Polsce po wichurach
Interwencje w Polsce po wichurach TVN24

Ranny w województwie kujawsko-pomorskim

Jedna osoba została ranna na drodze krajowej numer 10 w Emilianowie koło Bydgoszczy po tym, jak na samochód ciężarowy przewróciło się drzewo. Strażacy byli wzywani przede wszystkim do usuwania przewróconych drzew i połamanych konarów, które tarasują drogi. Zdarzały się pojedyncze przypadki wezwań związanych z uszkodzeniami dachów budynków.

Przerwy w dostawie prądu na Śląsku

Na Śląsku najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach częstochowskim, żywieckim oraz bielskim. "Na terenie powiatu gliwickiego, w miejscowości Wielowieś, 575 odbiorców zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej" - napisało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach w swoim codziennym raporcie.

Powalone drzewa i słupy w Wielkopolsce

W Wielkopolsce większość interwencji dotyczyła połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi. Sześć interwencji dotyczyło także zerwanych dachów. - Najpoważniejsza sytuacja była w miejscowości Brody w powiecie nowotomyskim, gdzie wiatr zerwał około 20 metrów kwadratowych dachu z bloku - powiedział dyżurny. Najwięcej zgłoszeń strażacy odebrali z terenu Poznania i powiatu poznańskiego, a także z okolic Szamotuł i Piły. Dyżurny zaznaczył, że nie ma informacji o jakichkolwiek osobach poszkodowanych.

Przed południem wiatr powalił trzy słupy wysokiego napięcia w powiecie konińskim. Jak przekazał dostawca prądu, okoliczni mieszkańcy mają dostęp do energii elektrycznej. Usuwanie skutków zdarzenia może potrwać kilka dni.

Zalane piwnice na terenie Warmii i Mazur

W związku z silnym wiatrem i opadami deszczu strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego usuwali skutki gwałtownej pogody w całym regionie. Kilkanaście razy wyjeżdżali do usuwania połamanych drzew i konarów tarasujących przejazdy oraz pięć razy pompowali wodę z zalanych piwnic i garaży. Dyżurny straży pożarnej zapewnił, że w żadnym z tych zdarzeń nikt nie ucierpiał, nie odnotowano także poważniejszych strat materialnych.

Interwencje na Pomorzu Zachodnim

Od północy do godziny 20 w piątek zachodniopomorscy strażacy interweniowali ponad tysiąc razy w związku z silnym wiatrem - poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Tomasz Kubiak. Nikt nie został poszkodowany. Najwięcej zdarzeń zanotowano w rejonach Koszalina, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Stargardu i Gryfic. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew.

Nad ranem w powiecie szczecineckim drzewo przewróciło się na karetkę przewożącą pacjenta - pacjenta przekazano innemu zespołowi ratownictwa medycznego. W powiecie sławieńskim w miejscowości Chudaczewo wiatr zerwał dach budynku gospodarczego. W Nowym Warpnie zerwane zostało poszycie dachu w budynku jednorodzinnym. Uszkodzony został także wał na rzece Wołcza w powiecie kamieńskim, a w Świnoujściu zawaliła się stodoła.

W Szczecinie na ulicy Ku Słońcu drzewo spadło na linię trakcyjną. Drzewa spadły na samochody między innymi na ulicach Zamojskiego, Szafera i Grota-Roweckiego. W powiecie kamieńskim wiatr zepchnął do rowu tira. Strażacy odbierali również liczne zgłoszenia o drzewach powalonych na drogi. Droga z Pilchowa do Szczecina była zablokowana w obu kierunkach. Mieszkańcy powiatu goleniowskiego zgłaszali także braki w dostawie prądu.

Powalone drzewo na Pomorzu Zachodnim Ochotnicza Straż Pożarna w Gościnie

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: iswinoujscie.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels