Polska

Rosja: Polska może zaskarżyć odmowę zwrotu wraku

Polska

TVN24Według Rosjan, Polska ma prawo zaskarżyć ewentualną decyzję o odmowie zwrotu wraku

Jeśli Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej odmówi Polsce wydania wraku Tu-154M przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji - poinformował we wtorek przedstawiciel Komitetu Śledczego Rosji, generał Gieorgij Smirnow.

Smirnow był pytany o sprawę wraku podczas konferencji poświęconej drugiej rocznicy wyłączenia tej instytucji ze struktur Prokuratury Generalnej FR.

Generał uchylił się od odpowiedzi na pytania dotyczące katastrofy prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Oświadczył jedynie, że "katastrofa ta to wielka tragedia". - Chciałbym raz jeszcze złożyć kondolencje narodowi polskiemu w imieniu naszej instytucji. My też - proszę wierzyć - smucimy się z tego powodu - oznajmił. - Niestety nie dysponuję informacjami i pełnomocnictwami, by wypowiadać się na ten temat. Są śledczy, którzy prowadzą to dochodzenie. Czynią to w ścisłej współpracy z polskimi kolegami. Pewne rezultaty już są. Jest pewna wiedza o przyczynach tej katastrofy - powiedział.

"Tylko sąd może zdecydować o wraku" Dopytywany przez polskich korespondentów po zakończeniu konferencji o dotychczasowe wyniki rosyjskiego dochodzenia, Smirnow odpowiedział, że "stronie polskiej przekazano kopie dokumentów procesowych, w których odzwierciedlone są wszystkie rezultaty śledztwa, w tym ekspertyz i badań". Pytany o termin zwrotu wraku Tupolewa, przedstawiciel Komitetu Śledczego zauważył, że tylko sąd może zdecydować o dalszych losach prawnych dowodów rzeczowych. - Swoją decyzję sąd może podjąć na podstawie wniosku przedstawiciela Polski. Na podstawie takiej decyzji możliwe będzie przekazanie stronie polskiej dowodów rzeczowych, w tym szczątków samolotu - powiedział. Smirnow zaznaczył, że "jeśli sprawa nie dojdzie do sądu, to złożenie stosownego wniosku będzie możliwe po umorzeniu śledztwa". - W takiej sytuacji to śledczy decydują o losach prawnych dowodów rzeczowych. Jeśli sprawa nie dojdzie do sądu, to końcowe decyzje procesowe podejmować będzie Komitet Śledczy - oświadczył.

"Prawo nie zabrania przekazywania dowodów rzeczowych" Przedstawiciel Komitetu Śledczego FR przyznał, że rosyjskie ustawodawstwo daje stronie polskiej prawo do wystąpienia o zwrot wraku Tu-154M w każdej fazie śledztwa. - Aby otrzymać wrak przed zakończeniem śledztwa, należy wystąpić do śledczych ze stosownym wnioskiem. Ustawodawstwo daje Polsce prawo do złożenia takiego wniosku. Daje Polsce prawo do zwrócenia się do prokuratury, jeśli uzna ona, że decyzja śledczego jest bezprawna. Daje jej też prawo do zaskarżenia decyzji śledczego do sądu - wyjaśnił Smirnow. - Każda osoba, w tym trzecia, która uzna, że jej prawa zostały naruszone przez tę czy inną decyzję śledczego, ma prawo złożyć skargę do sądu. Są trzy drogi - do śledczego, do prokuratora i do sądu - dodał. - Ustawodawstwo nie zabrania przekazywania dowodów rzeczowych. Są przypadki, że po ich zbadaniu są one zwracane ich prawowitemu właścicielowi - powiedział. Smirnow potwierdził również, że osoby uznane w śledztwie za poszkodowane mogą składać wnioski o przesłuchanie świadków i ekspertów. - Osoba taka składa wniosek o przeprowadzenie czynności śledczej - przesłuchanie świadka. Może nawet wskazać okoliczności, które - jej zdaniem - mają znaczenie dla sprawy i które - według niej - powinny zostać wyjaśnione w toku przesłuchania. Osoba taka już we wstępnym stadium śledztwa ma określone prawa procesowe - wyjaśnił, podkreślając, że przedstawicielem osoby poszkodowanej niekoniecznie musi być rosyjski adwokat.

Autor: jk/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: