W pierwszą rocznicę wyborów parlamentarnych, po których władzę w Polsce przejął koalicyjny rząd Donalda Tuska, spytano Polaków jak oceniają tę zmianę. Ponad 43 procent Polaków uważa, że rok po wyborach żyje im się tak samo, jak pod rządami PiS, ale jednocześnie ponad 36 procent twierdzi, że sytuacja w kraju zmieniła się na lepsze. Większość Polaków jest zarazem niezadowolona z tempa realizacji wyborczych obietnic rządu.
15 października mija rok od wyborów parlamentarnych z 2023 roku. Choć najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, to nie było w stanie uzyskać parlamentarnej większości. Władzę przejęły w tej sytuacji Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, które stworzyły koalicję rządzącą, a nowym premierem został - po raz trzeci - Donald Tusk.
ZOBACZ TEŻ: Tusk: Bezpieczeństwo granicy polskiej i europejskiej nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim
Rok rządów Donalda Tuska
W pierwszą rocznicę wyborów, w których PiS straciło władzę, Polaków spytano w sondażach jak oceniają tę zmianę. Z opublikowanego we wtorek badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że większość Polaków uznaje, że w ich życiu w ciągu ostatniego roku nie zaszły zmiany w porównaniu z okresem rządów PiS. 43,8 proc. wskazuje, że żyje im się tak samo jak pod rządami PiS.
10,3 proc. respondentów uznaje, że żyje im się "zdecydowanie lepiej" niż pod rządami PiS, a 15,1 proc. twierdzi, że żyje się im "raczej" lepiej. Z kolei 15,2 proc. badanych twierdzi, że żyje im się "raczej" gorzej niż przed rokiem, a 11,7 proc., że żyje im się "zdecydowanie" gorzej. Nie ma zdania 3,8 proc. ankietowanych.
Zwolennicy poszczególnych obozów znacznie różnią się od oceny jakości swojego życia. Prawie 65 proc. wyborców partii rządzących (łącznie KO, Trzecia Droga, Lewica) uznaje, że ich życie jest lepsze pod ich rządami. Z kolei 63 proc. wyborców opozycji (łącznie PiS i Konfederacji) uznaje, że żyje się im gorzej niż pod rządami PiS.
Ocena rządu - sondaże
Podobne pytanie zadano we wtorkowym sondażu IBRiS dla Radia Zet, w którym pytano o to, jak zdaniem Polaków zmieniła się przez ostatni rok sytuacja w kraju. W tym przypadku najwięcej respondentów - 36,8 proc. - stwierdziło, że w rok po wyborach sytuacja w Polsce zmieniła się na lepsze. 31,2 proc. Polaków uważa, że sytuacja zmieniła się na gorsze, 25 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja się nie zmieniła, a 6,8 proc. nie ma zdania na ten temat.
Biorąc pod uwagę preferencje polityczne, 77 proc. zwolenników obozu rządzącego (KO, Trzecia Droga i Lewica) dostrzega zmiany na lepsze, a nikt z pytanych w tej grupie nie widzi zmian na gorsze. Prawie jedna piąta - 19 proc. - uważa, że rok po wyborach sytuacja się nie zmieniła. Jeśli chodzi o sympatyków opozycji (PiS i Konfederacji), 7 proc. dostrzega zmiany na lepsze, 67 proc. uważa, że sytuacja zmieniła się na gorsze, a 25 proc. jest zdania, że nic się nie zmieniło.
Zbyt wolne spełnianie obietnic rządu
W sondażu United Surveys by IBRiS dla "DGP" i RMF FM spytano z kolei o to, czy Polacy są zadowoleni z postępów w realizacji obietnic nowego rządu. Wynika z niego, że według większości Polaków rząd za wolno realizuje obietnice z kampanii. 56,7 proc. osób nie jest zadowolona z szybkości "dowożenia" obiecanych zmian. Pozytywnie ocenia ten proces 40,8 proc. pytanych, a 2,6 proc. nie potrafiło wskazać odpowiedzi.
Jednocześnie pozytywnie dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska ocenia 38,1 proc. badanych, neutralnie 27,6 proc., a negatywnie 32,5 proc. Wśród postulatów, których ankietowani najbardziej oczekują, znajdują się: poprawa ochrony zdrowia (55,6 proc.), obniżka podatków (40,5 proc.) oraz reforma wymiaru sprawiedliwości (37,8 proc.).
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak